Reklama

Ako dezinfikovať kľučky dverí či WC? Vyskúšali sme netradičné TECH gadgety

Roman Calík

Nielen v dnešnej dobe je minimalizácia prenosu akejkoľvek infekcie kľúčová. V redakcii nás je viacero, rovnako prijímame množstvo hostí, s ktorými nahrávame napríklad TECHTALKS a preto je dezinfekcia prostredia pre nás dôležitá. Teraz sme si vyskúšali gadgety, ktoré aj nás prekvapili svojou funkčnosťou.

Ak nás pravidelne sledujete viete, že v našej TECHBOX smart redakcii máme množstvo gadgetov, ktoré nám nielen spríjemňujú prácu, ale starajú sa aj o zdravé a čisté prostredie. Už dlhodobo naplno používame čističky vzduchu Stadler Form Roger a Roger Big, ktoré dokážu fltrovať vzduch v redakcii efektívne a to aj v prípade koronavírusov. Čističky totiž majú certifikované filtre, ktoré zničia až 99,9 % koronavírusov (SARS-CoV-2) a 99,9 % vírusov chrípky A. V našich priestoroch dokážu „vymeniť“ vzduch v priebehu pár minút.

Možnosť vyskúšať si ďalšie gadgety pre zdravšie prostredie bola pre nás výzvou. Na Slovensku máme spoločnosť UVC Nation, ktorá má takýchto predmetov množstvo, už sme vám ukázali napríklad zariadenia na dezinfekciu produktov a to vrátane väčších, ako sú aj notebooky. Zaujal nás však aj automatický sanitizér na kľučky dverí s doslova krkolomným názvom 59s x2, ktorý sme si namontovali na dvere nášho redakčného WC.

Pozrite si

Dezinfekcia zariadení je nutnosť dnešnej doby. Vyskúšali sme, ako to funguje

Samotné zariadenie vychádza na 52,80 €, pričom si ho môžete kúpiť v čiernom alebo bielom prevedení. My sme si vybrali práve čiernu verziu, keďže dvere máme biele a kľučky čierne. Celkovo nám táto farebná kombinácia vyhovuje viac. Montáž je pomerne jednoduchá, stačí nájsť vhodné miesto vo vzdialenosti do 5 cm od kľučky na dverách a upevniť tu držiak sanitizéru 59s x2. Na výber sú tri veľkosti držiakov pre rôžne typy kľučiek dverí. Dôležité je, aby boli LED diódy namierené na stred kľučky.

Potom už stačí držiak nalepiť a je to! My sme ho lepili so samotným zariadením, vtedy máte istotu, že ho nalepíte v správnom smere. Totiž kedykoľvek viete sanitizér 59s x2 pootočením vybrať a nechať nabiť. Áno, tento gadget nabíjate pomocou microUSB konektora. Nemali by ste to však robiť často, vstavaná batéria by mala vydržať stovky cyklov.

Keď je už automatizovaný sanitizér na kľučky dverí 59s x2 na mieste, môžete ho zapnúť tlačidlom na jeho tele. Vtedy sa aktivuje automatický režim, ktorý aktivuje zariadenie pre sanitačný cyklus automaticky, ak sa vo vzdialenosti 1,5 metra od zariadenia nenachádza žiadna osoba. Na detekciu osôb slúži senzor pohybu.

Pozrite si

Pomocou UV-C žiaričov môžete dezinfikovať aj kľučky, WC alebo zubné kefky

Zariadenie vás o funkčnosti informuje aj jemným pípaním, takže viete v akom je aktuálne režime. V našom prípade sme sanitizér nainštalovali z vnútornej strany dverí WC. Pokiaľ z WC ktokoľvek odíte, spustí sa režim dezinfekcie. Tento cyklus trvá 20 sekúnd a procesujú ho 4 LED diódy využívajúce čistenie UV-C s dĺžkou 260-280nm. Efektivita dezifnekcie by podľa výrobcu mala byť 99 %.

V redakcii sme neskúmali reálnu funkčnosť zariadenia v prípade zničenia škodlivých patogénov. Museli by sme tak urobiť v certifikovanom laboratóriu. Ale odporúčame si pozrieť nasledujúce video, ktoré poukazuje na zničenie mikroorganizmou práve týmto zariadením.

Od inštalácie sanitizéra na kľučky dverí ubehlo v našom prípade už niekoľko týždňov. Je to zaujímavý pocit vedieť, že čokoľvek sa na kľučke dverí objaví, bude automaticky po zatvorení dverí zničené. Najmä v prípade, keď sa v našich priestoroch strieda viac ľudí, takéto zariadenie vítame a sme radi, že aj takýmto spôsobom eliminujeme možný prenos akejkoľvek infekcie v našich priestoroch.

Na našom redakčnom WC sme si však inštalovali aj ďalší TECH gadget na ničenie baktérií. Ním je automatizovaný sanitizér na toalety Puretta Toilet. V tomto prípade bola inštalácia ešte jednoduchšia, nemuseli sme vyberať žiadny nástavec, jednoducho sme gumenú podložku sanitizéra nalepili na WC dosku zo spodnej strany.

Stačí sa len trafiť do stredu WC dosky. Práve priestor toalety je prostredím, kde sa baktérie a vírusy taktiež kultivujú a je dobré, ak sa postaráte o ich zničenie.

Následne stačí do držiaka vložiť samotné zariadenie. To je v tomto prípade len v bielom prevedení, čo je trocha škoda, keďže v redakcii sme vybavení čiernymi WC. Takto Puretta Toilet celkom „svieti“, no aspoň vieme, že je tu gadget, ktorý sa stará o dezinfekciu.

Aj v tomto prípade je zariadenie nabíjateľné pomocou micro-USB konektora. No životnosť batérií viete predĺžiť vďaka solárnemu pásiku, ktorý by mal vedieť kumulovať energiu aj z umelého osvetlenia. Batéria by tak mala vydržať aj 3 mesiace. My máme zariadenie nainštalované približne mesiac a zatiaľ ho nebolo nutné nabíjať.

Výhodou je, že aj Puretta Toilet funguje v automatizovanom režime. Totiž, keď sklopíte veko WC, automaticky sa spustí dezinfekcia priestoru toalety. Využíva sa UVC s dĺžkou 253,7nm.

O tom, že práve prebieha dezinfekčný cyklus viete vďaka modrému svetlu, ktoré sa dá pozorovať zvnútra toalety. Najmä v noci ide o zaujímavý efekt. Po dezinfekcii by mala byť toaleta tak čistá, ako napríklad váš príbor. Ale jesť z toalety sme radšej neskúšali 🙂

Cena tohto gadgetu je 58,80 €. Ak chcete mať istotu, že automaticky „zničíte“ baktérie na mieste, ktoré nie je tým najobľúbenejším na pravidelné čistenie, môže byť práve Puretta Toilet dobrým pomocníkom. Rozhodne by sme odporúčali využiť práve kombináciu sanitizéra WC s tým na kľučky. Vybavenie celej domácnosti sanitizérmi na kľučky už môže byť nákladnejšie, ale na tých najfrekventovanejších miestach (napríklad kľučka dverí do bytu, domu) by sme toto riešenie rozhodne odporúčali.

PS: Ak by vás tieto TECH gadgety na dezinfekciu zaujali, kúpite ich na stránke UVC Nation. A máme pre vás aj dobrú správu, ak pri nákupe použijete kód „techbox10“, máte ich o 10 % lacnejšie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.