Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Dezinfekcia zariadení je nutnosť dnešnej doby. Vyskúšali sme, ako to funguje

Dezinfekcia zariadení je nutnosť dnešnej doby. Vyskúšali sme, ako to funguje
Richard Pliešovský
Dezinfekcia zariadení je nutnosť dnešnej doby. Vyskúšali sme, ako to funguje

Aj posledné mesiace nám ukázali, aká dôležitá je čistota ovzdušia, rúk, ale aj predmetov, ktorých sa často dotýkame. Niet pochýb, že elektronika je jednou z najčastejšie používaných vecí v našom živote. Čo myslíte, koľkokrát vezmete do rúk pohár a koľkokrát smartfón?

Potešilo nás, keď sme do redakcie dostali na vyskúšanie dve zaujímavé zariadenia od spoločnosti UVC Nation. Okrem kompaktného dezinfekčného boxu PhoneSoap Wireless, určeného najmä pre smartfóny či menšie predmety, sme niekoľko týždňov skúšali aj univerzálny dezinfekčný box HomeSoap. Čo sme zistili?

UVC Nation PhoneSoap Wireless

Štúdie ukazujú, že smartfóny sú 18-krát špinavšie, ako verejné toalety. Ťažko je tomu veriť, však? Každý dotyk rúk, každé priloženie telefónu k uchu prenáša nezanedbateľné množstvo materiálu, vrátane baktérií a vírusov. Sanitizér PhoneSoap Wireless je vybavený technológiou UV-C, je určený na smartfóny, ale i ďalšie menšie zariadenia. Po rozbalení nás prekvapila kvalitná konštrukcia s príjemnou povrchovou úpravou.

Náš testovaný kúsok bol v bielom prevedení, k dispozícii sú však aj iné farby, napríklad červená, modrá, strieborná ale i tyrkysová. Je dobré, keď aj takáto praktická vecička môže byť štýlovým doplnkom interiéru, pretože o jej kúpe budú uvažovať i bežní používatelia v domácnosti.

Na vrchnej strane vidíte kontrolku, ktorá signalizuje prebiehajúcu dezinfekciu. Vzadu sa nachádzajú dva porty, jeden slúži na napájanie PhoneSoap Wireless, druhý je klasický USB-A port. Vďaka nemu môžete nabíjať vaše zariadenie vo vnútri. Po otvorení na vás čaká zaujímavý vnútrajšok, ktorý môže niekomu pripomenúť box na solárne opaľovanie. Na vrchnej strane je UV lampa, práve tá sa stará o sterilizáciu.

Každopádne, priestor vo vnútri je navrhnutý tak, aby sa doň zmestil smartfón, alebo ďalšie menšie predmety, ako napr. MP3 prehrávače, kľúče, platobné karty, či lokalizátory. Nám sa veľmi osvedčilo dezinfikovanie smarthodiniek vrátanie remienkov, tie sú podľa nás ešte viac kontaminovanejšie, ako smartfóny.

Hneď sme vyskúšali náš smartfón. Bez problémov sa tam zmestil aj iPhone 13 Pro Max, či Motorola edge 30 pro. PhoneSoap Wireless sme zapojili na elektrickú sieť a zavreli. Rozsvietila sa kontrolka, po 10 minútach (toľko trvá dezinfekcia) zhasla. Mobil bol opäť sterilný ako z výroby. Zaujímalo nás, či nie je horúci, ale vôbec sa nezohrial, mal svoju izbovú teplotu.

To však nie je všetko. Ako sa hovorí, čas sú peniaze. Pokiaľ sterilizujete zariadenia s podporou bezdrôtového nabíjania, počas očisty sa vám budú zároveň nabíjať. Výborná správa. A čo ak nepodporujú bezdrôtové nabíjanie? Nevadí, použijete spomínaný USB-A port a káblovo si ho prepojíte s mobilom, alebo inou elektronikou napríklad cez USB-C redukciu.

Pýtate sa, či PhoneSoap Wireless vaše zariadenie skutočne zbaví baktérií? V redakcii sme laboratórne testy nerobili, avšak práve UV-C technológia s reálnou lampou (UV-C dĺžka je 253, 7 nm) by mala byť zárukou kvalitnej dezinfekcie predmetov, ktoré do boxu vložíte. Na videu nižšie si môžete pozrieť laboratórne testy zariadení, ktoré výrobca takýmto testom vydenzifikoval. Za tento praktický dezinfekčný box zaplatíte 126 eur.

UVC Nation HomeSoap

Vyskúšali sme však aj výrazne väčší dezinfekčný box, do ktorého zmestíte naozaj veľa. Na prvý pohľad UVC Nation HomeSoap pripomína menší trezor. Otvára sa spredu, vnútro je kovové, v hornej strane nájdete USB-A a USB-C porty. Slúžia na dobíjanie zariadení počas dezinfekcie. V zadnej časti je jeden konektor, k nemu sa pripája sieťový adaptér.

Aj keď sa to nezdá, do HomeSoap toho zmestíte priadne veľa. Neveríte? Dali sme dokopy niekoľko zariadení a šup s nimi do dezinfekčného boxu. Ten má mimochodom rozmery 93,04 mm x 234,61 mm x 380,76 mm.

Aj v tomto prípade trvá dezinfekcia 10 minút. Ak vám tento čas nevyhovuje, môžete si automatiku vypnúť, stačí podržať vrchné tlačidlo na 3 sekundy a potom už záleží dĺžka dezinfekcie na vás. My sme dôverovali nastaveniu od výrobcu. Vtedy stačí vložiť dovnútra všetko čo potrebujeme vyčistiť a zavrieť dvierka. Rozsvieti sa kontrolka a pokým svieti, prebieha dezinfekcia. Po jej zhasnutí môžete veci vybrať a používať ich.

Je to naozaj jednoduché, takže v tomto prípade by sa vám ťažko hľadali výhovorky, prečo ste si nevyčistili všetko, čo by mohlo byť kontaminované.

Celý proces prebieha úplne potichu, nepočuť žiadne vrčanie, bzučanie, nič. Keby nesvietila kontrolka, ani by ste netušili, že je zariadenie aktívne. Samozrejme, ak prebieha dezinfekcia a vy otvoríte dierka, preruší sa. Nehrozí teda riziko poškodenia zdravia. Jedinú výčitku máme k dĺžke kábla od adaptéra, mohol by byť o niečo dlhší.

Keďže sme technologickí nadšenci, HomeSoap sme využívali najmä na dezinfekciu elektronických zariadení. Sterilizovať však môžete prakticky čokoľvek neživé – perá a zápisníky, peňaženku, hygienické pomôcky a, samozrejme, všetko pre malé deti – od dojčenských fliaš až po hrkálky.

UV-C dĺžka je 253,7 nm a podľa výrobcu vydezinfikuje vložené predmety na 99,9 %, teda oveľa viac ako chemická dezinfekcia. HomeSoap sa predáva za 248,40 eur, na výber je v dvoch farbách (bielej a čiernej).