Reklama

Ako Apple trénuje svoju umelú inteligenciu? Používa na to vaše dáta?

Zdroj | unsplash/Ave Calvar
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Ave Calvar
Zdroj | unsplash/Ave Calvar

Apple minulý týždeň na svojej vývojárskej konferencii WWDC 2024, okrem iného, predstavil aj vlastný model generatívnej umelej inteligencie. Ako ale svoj generatívny model trénuje?

Umelá inteligencia zabudovaná do nových aktualizácií od Apple bude na rozdiel od väčšiny AI modelov fungovať v základe na zariadení a to aj napriek tomu, že je schopná pracovať s textami, generovať obrázky a vybavovať špecifické požiadavky. 

Zdroj | Apple
Obsah pokračuje pod reklamou

Veľké jazykové modely (LLM), ako je ChatGPT a Apple Intelligence, sú trénované tak, že ich zásobujú veľkým množstvom vzorového textu napísaného ľuďmi.

Niektorí to považujú za kontroverzné, pretože sa skenuje materiál chránený autorskými právami a niektoré spoločnosti už používajú obsah generovaný umelou inteligenciou.

Americký gigant jasne uvádza, že nepoužíva vaše údaje na trénovanie Apple Intelligence. Zverejnená výskumná práca vysvetľuje, ako spoločnosť Apple trénuje svoje vlastné modely na zariadeniach a serveroch, a načrtáva ochranu, ktorú spoločnosť zaviedla.

Pozrite si

Súboj umelej inteligencie: Aký je rozdiel medzi iOS 18 a Samsung Galaxy?

Apple modely trénuje na licencovaných údajoch vrátane údajov vybraných na vylepšenie konkrétnych funkcií, ako aj verejne dostupných údajov zhromaždených webovým prehľadávačom AppleBot.

Je to teda úplne opačný prístup aký má spoločnosť OpenAI, ktorá používa na trénovanie ChatGPT dáta používateľov. Avšak to nebude platiť v systémoch iOS 18macOS Sequoia. Tam ChatGPT nebude trénovaný na interakciách s vylepšenou Siri.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.