Reklama

Súboj umelej inteligencie: Aký je rozdiel medzi iOS 18 a Samsung Galaxy?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Od pondelka je všetkým dohadom koniec. Apple oficiálne predstavil vlastnú AI, teda Apple Intelligence. Generatívnu umelú inteligenciu teda nenájdeme len v smartfónoch s Androidom, ale aj v iOS, iPadOS a macOS.

Samsung predstavil AI vo svojich prémiových modeloch ešte v polovici januára 2024. Išlo o viacero zaujímavých funkcií, všetky však neboli ihneď dostupné s prvými modelmi Galaxy S24/+/Ultra.

AI je obrovský nástroj, ktorý bude zrejme v budúcnosti stáť prakticky za všetkým, čo sa vo výpočtovej technike bude odohrávať. Je preto pochopiteľné, že dnes sú prvé funkcie skôr len lákadlom na svetlú budúcnosť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Porovnali sme aktuálny stav medzi tým, čo ponúka, resp. sľubuje AI v nových zariadeniach Galaxy a iOS/iPadOS/macOS.

Vyspelosť generatívnej AI

Samsung Galaxy
1
:
iOS 18
1

Apple ukázal nové možnosti s AI, no po stiahnutí vývojárskej beta verzie iOS 18 sme ostali zaskočení, pretože prakticky nič z prezentovaného nie je ešte dostupné. Čakať budeme musieť zrejme až do jesene (ak nie dlhšie), až potom budeme môcť naplno využívať pomoc Apple Intelligence.

Obe platformy aktuálne len stavajú základy, na ktorých neskôr vyrastie celá sústava založená na AI. Tešiť sa môžeme na množstvo inovatívnych funkcií, dnes je to zatiaľ len v podobe triedenia, vyhľadávania a jednoduchších úprav. V aktuálnych systémoch zázraky nečakajte. Generatívna AI sa zatiaľ len buduje.

Funkcie pre lepšiu komunikáciu a produktivitu

Samsung Galaxy
2
:
iOS 18
1

Samsung má v tomto prípade navrch. Jeho AI Asistent má už viacero zaujímavých funkcií pre komunikáciu a lepšie využitie. Disponuje niekoľkými funkciami, ktoré zefektívnia produktivitu a uľahčia ich využívanie. Za zmienku stojí napríklad odstránenie jazykovej bariéry počas telefonátov, či v četovacích aplikáciách.

Dôležitou súčasťou Apple Intelligence je prepracovaná Siri. Výsledkom má byť inteligentnejší asistent schopný porozumieť širšiemu kontextu, ten má po novom čerpať zo schopností četbota ChatGPT. Táto integrácia umožní Siri pristupovať k širšiemu spektru informácií a poskytovať podrobnejšie odpovede. Nevýhodou Siri je, že stále nevie po Slovensky.

Používateľská skúsenosť

Samsung Galaxy
3
:
iOS 18
2

Obe platformy obsahujú funkcie na zefektívnenie správy textu a prístupu k informáciám. Apple Intelligence ponúka nahrávanie hovorov s možnosťami prepisu a sumarizácie v rámci appky Notes, čo vám umožní pohodlne zachytiť a ešte raz si prejsť podrobnosti hovoru. Apple navyše integruje nástroje na písanie a opravu textu, ktoré dokážu upraviť tón e-mailov a správ, čím podporuje efektívnejšiu komunikáciu.

Zdroj | Apple

No aj Galaxy AI má podobné textové funkcie. Dokáže zhrnúť hlasové nahrávky a písaný obsah, extrahovať kľúčové body z prednášok, rozhovorov alebo dlhých článkov. Pre vizuálnejší zážitok z vyhľadávania využíva Galaxy AI funkciu „Rodea to search“, ktorá umožňuje priamo vyhľadávať objekty a obrázky zobrazené na displeji.

Obsah pokračuje pod reklamou

V oboch prípadoch je pre nás dôležité, do akej miery zvládnu náš jazyk. Jazykový model bez znalosti slovenčiny nám nebude nič platný.

Úprava fotografií

Samsung Galaxy
4
:
iOS 18
3

AI v Galaxy využijete v oblasti úpravy fotografií. Systém funguje na existujúcom nástroji agická guma. Pomocou generatívnej AI dokážete odstraňovať neželané objekty, ale aj vytvárať úplne nové pozadia, resp. upravovať veľkosť a umiestnenie predmetov na fotografii.

Pozrite si

Samsung Galaxy S24 Ultra nie je pre každého, no lepší Android aktuálne nie je!

Apple Inteligence okrem Magickej gumy prinesie vycibrený systém triedenia a vyhľadávania obrázkov. Okrem toho dokáže vytvoriť Genmojis, ktoré využijete napríklad pri konverzáciách. Tie budú vygenerované tak, že už na prvý pohľad je zrejmé, že ich vytvorila AI (viac o Genmojis nižšie).

Kreativita

Samsung Galaxy
5
:
iOS 18
4

Apple aj Samsung vie že hľadáme čoraz viac obsahu vytváranom používateľmi. AI od Samsungu integroval nástroj na vytváranie tapiet podobný nástroju Google Pixel. Používatelia môžu vytvárať vlastné tapety na základe textových výziev, ich kreativita sa premietne do samotného originálneho prispôsobenia smartfónu.

Apple Intelligence ponúka spomínané Genmojis. Je to nástroj vytvárajúci emotikony na základe textových zadaní. Ako isto tušíte, fantázii sa medze nekladú. Genmojis dokáže vygenerovať (teoreticky) všetko. Okrem toho Apple vám umožní vytvárať obrázky pre špeciálne príležitosti, (napr. narodeniny, svada, narodenie dieťaťa) pomocou generatívnej AI.

Ochrana súkromia

Samsung Galaxy
5
:
iOS 18
5

Apple už roky uprednostňuje súkromie používateľov, inak to nebude ani s príchodom umelej inteligencie. Prakticky všetko spracovanie sa bude diať na vašom zariadení v rámci Apple Intelligence. Takto sa zabezpečí minimalizovanie prenosov dát do cloudu, čím sa zvyšuje bezpečnosť.

Nedá sa povedať, že by Samsung nedbal na súkromie používateľov, ale doterajšie skúsenosti naznačujú, že nie je až taký striktný v ich dodržiavaní, ako Apple.

Obsah pokračuje pod reklamou

Verdikt

Ako vidíte, výsledky sú tesné a potvrdzujú naše domnienky. AI v smartfónoch a iných mobilných zariadeniach je stále len v plienkach a ťažko sa hľadá víťaz. Dobrou správou je, že kvôli AI nemusíte prechádzať z jedného tábora do druhého. Ak budete mať niektorú z vlajkových lodí (iPhone 15 Pro/Max, sériu Samsung Galaxy S24, Galaxy S23 a Z Fold5) budete mať prístup k najmodernejším technológiám vrátane výkonných jazykových modelov.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.