Reklama

Apple Intelligence je tu! Nový macOS Sequoia prináša mnohé vylepšenia

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Dnes odštartoval sviatok vývojárov Apple zariadení, WWDC24. Vždy na začiatku týždňovej konferencie čaká na všetkých fanúšikov Apple veľká show.

Inak tomu nebolo ani dnes, keď sme sa dozvedeli, čo nové prinesú operačné systémy Apple zariadení. Na začiatku toho všetkého nebolo nič, len Mac.

Čo prináša macOS? Získava názov Sequoia a veľkú novinku – zrkadlenie iPhonu. Niečo podobné sme na tablete a smartfóne od Samsungu dokázali už (zhruba) v roku 2014. V Macu to funguje, samozrejme, o niečo lepšie. Zrkadlenie iPhone vám umožní používať váš Mac na zobrazenie, ovládanie a interakciu so smartfónom. Umožňuje dokonca pristupovať k aplikáciám iOS a prijímať upozornenia z vášho blízkeho telefónu. Počas práce na počítači zostane obrazovka iPhonu uzamknutá v pohotovostnom režime, takže sa mobil nebude zbytočne vybíjať.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Apple

Ďalšími novinkami je aplikácia na správu hesiel, ktorá v macOS už pár rokov mala byť. Aplikácia, ktorá vychádza z Keychain a hesiel, ktoré boli doteraz uložené v nastaveniach Safari. Bude obsahovať prihlasovacie údaje, overovacie kódy a bezpečnostné upozornenia. Synchronizuje sa medzi zariadeniami, nájdeme ju teda i na iOS, iPadOS, visionOS. K dokonalosti ju dostáva podpora Windowsu, cez iCloud pre Windows.

Vylepšený FaceTime získava nové možnosti výmeny pozadia pri hovore a videokonferenciách. Funkcia Ukážka prezentujúceho vám dovolí vidieť výsledok toho, čo sa chystáte zdieľať s partnermi skôr, ako to uvidia oni.

Zdroj | Apple

Nový macOS získa nový nástroj na usporiadanie snap okna, ktorý podobný Windowsu. Potiahnite aplikáciu blízko okraja obrazovky a systém automaticky navrhne, kam ju umiestniť. Môžete ich rýchlo umiestniť vedľa seba alebo do rohov. Sequoia dostala nové klávesové skratky a klávesové skratky pre ešte rýchlejšie usporiadanie dlaždíc.

Ďalšie vylepšenie potešia hráčov a vývojárov. Za zmienku stojí podpora možností portovania Windowsu v Gameporting Toolkit 2. Má byť tiež oveľa jednoduchšie portovať hry pre Mac na iPad a iPhone, čo by mohlo poskytnúť vývojárom ďalší stimul na vytváranie alebo portovanie titulov pre ekosystém Apple.

Zdroj | Apple

Sequoia bude oficiálne uvoľnená na jeseň 2024, od zajtra bude k dispozícii vývojárska verzia. Ako vidíte, nový macOS neprináša revolučné zmeny, len pokračuje v dobre našliapnutej ceste. Najdôležitejšou výbavou systému bude jednoznačne príchod Apple Intelligence.

Apple Intelligence predstavuje hlboko integrovanú, personalizovanú umelú inteligenciu pre zariadenia značky. Využíva špičkovú generatívnu AI na zlepšenie používateľských skúseností nielen na Macoch, ale aj iPhonoch a iPadoch.

Pozrite si

Na aktualizáciu ako je iOS 18 sme čakali roky. Prichádza aj s Apple Intelligence

Apple Intelligence využíva veľké jazykové modely (LLM) a umožní vašim zariadeniam porozumieť jazykom, obrázkom, akciám a osobnému kontextu. Je založená na vašich osobných údajoch, čo jej umožňuje pristupovať k dátam z vašich appiek a k tomu, čo máte na displeji.

Zdroj | Apple

Vďaka spracovaniu priamo na zariadení pracuje Apple Intelligence s vašimi osobnými údajmi bez toho, aby ich zhromažďovala. V prípade, keď bude potrebovať väčšiu výpočtovú kapacitu, odošle iba údaje potrebné na splnenie požiadavky na servery Apple založené na Apple Silicon. Tie zdieľajú rovnaké možnosti ochrany súkromia a zabezpečenia ako ‌Mac, iPhone‌, či iPad.

Siri získava mať priamy prístup k ChatGPT, aby poskytovala lepšie reakcie v relevantných situáciách. Sama určí, či môže byť užitočné posielať otázky do ChatGPT, a požiada o povolenie na zdieľanie. Môžete klásť otázky ohľadne textu, dokumentov, fotografií, či PDF. Dôležité je, že ‌Siri‌ bude využívať GPT-4o zadarmo, bez potreby vytvorenia účtu.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.