Reklama

Aké sú superlatíva notebooku ASUS Zenbook Pro Duo 15 OLED?

TECHBOX

Ak povieme, že ASUS Zenbook Pro Duo 15 OLED je zariadenie, ktoré oplýva superlatívmi, rozhodne sa nebudeme mýliť. Má všetko čo od moderného prenosného počítača očakávate, ale uspokojí vás aj vtedy, ak už dnes chcete mať notebook zajtrajška.

Zabudnite na všetko, čo ste doteraz o notebookoch vedeli, vrátane toho ako vyzerá i dokonca koľko má obrazoviek. Čítate dobre, použili sme množné číslo. ASUS Zenbook Pro Duo 15 OLED má totiž dva displeje. Ani tu si ASUS nezvolil ľahšiu cestu kompromisu. Obidva panely sú totiž OLED, čo pre vás, ako používateľov znamená oveľa viac, ako len dokonalý obraz a menšiu spotrebu.

OLED displejom sme viackrát venovali aj na našom portáli, zvyčajne to však bolo v súvislosti s televízormi a smartfónmi. V notebookoch dodnes nie sú bežné, čo je naozaj veľká škoda, veď lepší dôkaz, ako je ASUS Zenbook Pro Duo 15 OLED totiž len tak ľahko nenájdete!

Primárny displej je 4K OLED HDR NanoEdge s dotykovým ovládaním, má bezrámikový dizajn, uhlopriečku 15,6 palcov s pomerom strán 16 : 9. Pomer obrazovky k telu je 93 % a umožňuje prácu s dodávaným stylusom s podporou 4 096 úrovni tlaku. Jedinečná OLED technológia vás doslova uzemní mimoriadne jemnými farbami, verným zobrazením čiernej s kontrastom 1 000 000 : 1. Certifikácia TÜV Rheinland potvrdzuje znížené zaťaženie očí vďaka nízkym úrovniam modrého svetla.

Dotykový je aj ScreenPad Plus displej. Má vynovený dizajn, ktorý sa po otvorení notebooku automaticky nakloní o 9,5 stupňa čím vytvorí uhol 144,5 stupňov medzi ním a hlavným displejom. OLED panel má 14,09 palcov so 4K rozlíšením a ponúka nadštandardné 178 stupňové široké pozorovacie uhly. ScreenPad Plus je matný, nebudú vás teda rušiť žiadne odrazy.

ASUS si dal na displejoch mimoriadne záležať a vy si už len môžete užívať plynulý multitasking medzi nimi pomocou appiek optimalizovaných pre ScreenPad Plus.

Pripomíname, že ScreenPad Plus predstavuje plnohodnotné pracovné prostredie. Premiestnite si do neho akúkoľvek aplikáciu, alebo okno, môžete ho zväčšovať, zmenšovať či rolovať, pokojne aj prstami. Aby toho nebolo málo, priložený stylus viete používať i na písanie poznámok, tu poslúži dobre funkcia Rukopis.

Práca vo Windows je vďaka dvom zobrazovacím panelom na úplne inej úrovni, čo potvrdí každý používateľ tohto nabúchaného zariadenia. Je až zarážajúce, ako sa ASUS-u podarilo vyriešiť plynulý prechod kurzora z jednej plochy na druhú. Ak niečo prepisujete, nie je nič lepšie, ako ASUS Zenbook Pro Duo 15 OLED, na jednom displeji si zobrazujete podklady, na druhom ich spracovávate. Je to veľmi návykové, tomu verte!

Pozrite si

Čo je OLED displej a prečo je šetrný k nášmu zraku?

Ďalším mimoriadne dôležitým údajom je ultrarýchla doba odozvy. V prípade ASUS-u je to len 0,2 ms. V porovnaní s LCD displejmi je až 50-krát rýchlejší! Mimoriadne nízka odozva je vhodná nielen pre hráčov, ale i pre bežných používateľov. Zobrazovanie je plynulejšie, obrazom neseká a vás pri práci, relaxe, či hrách nič nevyrušuje.

V predchádzajúcom článku sme spomínali, že OLED displeje sú mimoriadne šetrné pre oči nielen vďaka nízkej odozve. Dokážu eliminovať až 70 % modrého svetla, čo v časovom ponímaní znamená, že ak 8 hodín hľadíte na LCD monitor, v prípade OLED je to, akoby ste do neho pozerali len 2,4 hodiny. A to je už poriadny rozdiel!

Už po pár dňoch používania sme sa presvedčili, že nejde len o číslo, ktoré dobre vyzerá na papieri. Kto presedí pred obrazovkou dlhé hodiny vie, ako nepríjemne ho dokážu páliť oči. V prípade OLED displeja však nastáva veľmi príjemná zmena, ktorá sa dá charakterizovať ako balzam na oči.

Pozrite si

ASUS ZenBook Pro Duo má výkon prispôsobený najnáročnejším kreatívcom

Ako je na tom Zenbook Pro Duo 15 OLED so známym neduhom, vypaľovaním pixelov? ASUS nič neponechal na náhodu, vo svojich OLED paneloch používa technológiu od Samsungu. Ak algoritmus deteguje starnúce pixely, zvýši prúd, ktorý preteká poškodenými pixelmi. Vďaka tomu začnú degradované pixely opäť zobrazovať jasné farby a používateľ vo výsledku nevidí žiadne zhoršenie obrazu.

Prevencia vypaľovania OLED displeja je v prípade ASUS Zenbook Pro Duo 15 OLED naozaj dôkladná. Notebook sa dodáva s nastaveným režimom dark mode. Predvolená je aj nastavená ochrana OLED displeja, ten po 5 minútach stlmí jas a napokon je tu spomínaná technológia Samsungu proti vypaľovaniu OLED. Aj preto si môže ASUS dovoliť ponúknuť veľkorysú záruku na OLED displej až 7 000 hodín (pri jase 200 nitov)!

Ak sa vám ASUS Zenbook Pro Duo (UX582) s jedinečnou technológiou ScreenPad Plus páči, nájdete ho v predaji na našom trhu už od 2 829 eur. Sledujte nás aj o týždeň, kedy vám predstavíme ďalšie vychytávky tohto skvelého notebooku.

Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou ASUS Slovensko.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.