Reklama

Aké sú rozdiely medzi Samsung Galaxy a Apple iPhone s iOS 18?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Rivalita je super vec, svoje o tom vedia aj fanúšikovia značiek Samsung a Apple. Dlhé roky sa obaja výrobcovia so sebou súperia a často sa nechávajú inšpirovať konkurentom.

Ako to dopadne, ak sa pozrieme na všetky funkcie v oboch systémoch? Zdá sa to neuveriteľné, ale našli sme až 12 funkcií, ktoré už modely s OS Android, resp. Samsung Galaxy ponúkajú.

1.

Zmena farieb ikoniek aplikácií

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple predstavil nevídané funkcie prispôsobenia s iOS 18 (a iPadOS 18). S novým systémom budete môcť meniť farby ikon aplikácií vlastným farebným odtieňom. Niečo podobné však poznáme už niekoľko rokov na zariadeniach od Samsungu.

2.

Pokročilé úpravy v obrázkov

Vďaka pomoci AI dokážete z fotografií na nových modeloch Galaxy odstrániť nechcené predmety a objekty. Obdobnú funkciu predstavil Apple na WWDC 2024.

3.

Herný režim

Herný režim je užitočný mód pre hráčov, napriek tomu ho iOS doteraz neponúkal. Až v iOS 18 nájdeme funkciu, ktorá pozastaví aktivitu na pozadí a získajú sa lepšie snímkové frekvencie pri hraní hier, či obmedzia notifikácií.

Pozrite si

Súboj umelej inteligencie: Aký je rozdiel medzi iOS 18 a Samsung Galaxy?

Na Samsungoch nájdeme rovnaký režim pod názvom Game Booster. Tento mód optimalizuje nastavenia hry tak, aby vyhovovali konkrétnemu zariadeniu. Režim priority umožňuje ukryť prichádzajúce hovory a hlásenia.

4.

Upraviteľné prepínače rýchleho nastavenia

O príchode tejto funkcie do iOS sa už dlhšie špekulovalo, nakoniec sme sa dočkali. V iOS 18 dostávate možnosť vytvárať niekoľko stránok v ovládacom centre ako i možnosť meniť polohu prepínačov rýchleho nastavenia a ďalších prvkov. Používatelia samsungov to poznajú už pár rokov.

5.

Ukrytie aplikácií a hier

Nová funkcia v iPhonoch, ale dobre známa z modelov série Galaxy. Umožňuje skryť aplikácie a hry z domovskej obrazovky, čo je v mnohých prípadoch užitočná vec.

6.

Domovská obrazovka s prázdnymi plochami

Píše sa rok 2024 a až teraz ponúka iOS funkciu známu z Androidu už dlhé roky. V nových systémoch Apple budete môcť usporiadať ikony aplikácii tak, ako potrebujete, pričom systém konečne umožňuje nechať aj medzery medzi aplikáciami. iOS 18 však aj naďalej podporuje len 4 aplikácie v doku, Android ich môže mať až 6.

7.

Správca hesiel

Samsung Wallet ponúka správu hesiel, ktorá vám umožní uložiť prihlasovacie údaje pre vaše aplikácie, e-mailové účty a ďalšie online služby. Zatiaľ čo Apple má už roky základného správcu hesiel vo forme Apple Keychain, v systéme iOS 18 a iPadOS 18 prešiel na plnohodnotného správcu hesiel s názvom Passwords.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nová appka Heslá od Apple je bohatšia na funkcie a umožňuje zdieľať heslá s ostatnými. K dispozícii bude dokonca aj v systéme Windows cez iCloud. To je niečo, čo Samsung Wallet neponúka a je to veľká škoda. Takto sa opäť nenápadne potvrdilo, že iOS je predsa len o niečo prepracovanejší ekosystém.

8.

Prispôsobenie obrazovky uzamknutia

Samsung vám umožňuje zmeniť ľavú a pravú skratku na uzamknutej obrazovke. Môžete si napríklad vybrať ľubovoľnú aplikáciu, resp. akcie aplikácie zo skladových aplikácií, ale aj vybrať aplikácie tretích strán. Apple zaviedol túto funkciu až teraz s iOS 18 a iPadOS 18.

9.

Korektúra textu a návrhy tónov jazyka

Pomocou výkonu veľkých jazykových modelov (LLM) a strojového učenia (ML) mohol Apple predstaviť spôsob, ako korigovať dokumenty, e-maily, poznámky a SMS-ky. Spoločnosť tiež predstavil zaujímavé možnosti úpravy štýlu písania s iOS 18 a iPadOS 18. V praxi to znamení, že ak nemáte práve najúhľadnejší pravopis, AI vám ho upraví do čitateľnejšej podoby. Otázkou je, či to bude fungovať aj so slovenčinou.

Pozrite si

Je naozaj iOS lepší ako Android? Pozreli sme sa obom systémom na zúbky

Samsung predstavil podobnú funkciu začiatkom tohto roka pre novšie zariadenia Galaxy s One UI 6.1. Je tak k dispozícii na väčšine prémiových zariadení Galaxy vydaných za posledných pár rokov.

10.

Integrácia pripomienok s Kalendárom

iOS 18 a iPadOS 18 teraz môžu zobrazovať pripomienky vytvorené v aplikácii Pripomienky v aplikácii Kalendár akcií. Prakticky rovnakú funkciu priniesol Samsung do smartfónov a tabletov Galaxy nedávnou aktualizáciou One UI 6.0.

11.

Podpora RCS pre zasielanie správ

Telefóny a tablety Samsung podporujú RCS už niekoľko rokov, táto funkcia bude konečne dostupná i na iPhonoch s novým systémom. Smartfóny od Apple budú teraz zobrazovať značku RCS vo vnútri poľa správ v predvolenej aplikácii Správy v iOS 18.

12.

Sumár článkov na webe

S One UI 6.1 priniesol Samsung možnosť sumarizovať články a webové stránky cez internetový prehliadač Samsung. Rovnaká funkcia je bude dostupná vo webovom prehliadači Safari na zariadeniach Apple so systémom iOS 18 (iPhone 15 Pro a 15 Pro Max a novšie) a iPadOS 18 (zrejme len tohtoročné modely Air a Pro).

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.