Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Aké internetové pripojenie budeme mať doma o 5 rokov?

Aké internetové pripojenie budeme mať doma o 5 rokov?
Zdroj | Pawel Nolbert
Juraj Procházka
Aké internetové pripojenie budeme mať doma o 5 rokov?
Zdroj | Pawel Nolbert
Zdroj | Pawel Nolbert

Satelitné internetové pripojenie cez Starlink a ďalšie satelitné siete je síce vykúpením kdesi v pustatine, alebo v riedko osídlených oblastiach, ale na možnosti aké ponúkajú moderné technológie fixného broadbandu sa „nechytá“ a nikdy nebude.

Operátori už dnes vo väčšine miest ponúkajú optiku do domu ((fibre-to-the-home, FTTH), alebo aspoň optiku do budovy ((fibre-to-the-building, FTTB), či do účastníckeho rozvádzača (fibre-to-the-cabinet, FTTC), odkiaľ k užívateľovi pokračuje metalický kábel. Do architektúry FTTC spadá napríklad aj technológia VDSL. Ale nie je „optika“ ako „optika“. Výsledná technológia závisí nielen od optického vlákna, ale najmä od prenosovej technológie, ktorá je na ňom „zavesená“.

Z hľadiska prenosovej cesty podobne vyzerá štruktúra hybridnej opticko-koaxiálnej siete (hybrid-fiber-coax, HFC), ktorú používajú operátori káblovej televízie, poskytujúci pripojenie cez technológie DOCSIS.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

DOCSIS 4.0 otvára dvere k 10-gigabitovým rýchlostiam

Väčšina poskytovateľov CaTV momentálne aktualizuje špecifikáciu DOCSIS 3.0 na DOCSIS 3.1, poskytujúcu rýchlosti 10 Gbit/s / 1-2 Gbit/s (DL/UL), ale CableLabs už schválili štandard DOCSIS 4.0.

Prvé testy plne duplexného systému DOCSIS 4.0 dokončila spoločnosť Comcast v apríli 2021. DOCSIS 4.0 s podporou rýchlosti downlinku 10 Gbit/s a uplinku 6 Gbit/s už bude pripravený na budúce aplikácie z oblasti virtuálnej a rozšírenej reality a podobne. Pomôže tomu aj extrémne nízka latencia okolo 1 ms, na akú satelitný internet nemôže nikdy dosiahnuť.

Zdroj | Samsung

No a do tretice, tam kde nie sú vybudované optické, ani HFC siete, stáva sa atraktívnym fixný bezdrôtový prístup (fixed-wireless-access, FWA) cez mobilné technológie. Slušný komfort priniesli už siete 3G/HSPA+ a cez 4G/LTE je dnes pripojených množstvo používateľov aj na Slovensku. Ale 5G FWA sa nedá zahanbiť ani pred optikou. V súčasnosti patrí k najrýchlejšie rastúcim technológiám pre internetové pripojenie v domácnostiach.

Tieto tri skupiny technológií budú v najbližších rokoch tvoriť mainstream širokopásmového prístupu v domácnostiach a pre výrobcov a operátorov budú lukratívnym trhom, aj keď stále časť pripadne na iné, väčšinou menej výkonné technológie (satelitné pripojenie, xDSL). Podľa novej správy Dell’Oro Group dosiahne trh so zariadeniami pre fixný prístup v roku 2026 23,4 miliardy dolárov.

Spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom telekomunikačného trhu je optimistická v predpovediach o predaji vybavenia pre pasívne optické siete (PON) pre zavádzanie FTTH,  súpravy širokopásmového prístupu cez siete CaTV a zákazníckych zariadení (CPE) pre FWA.

Pozrite si

Najrýchlejšie rastúci internet pre domácnosti? 5G FWA

Analytici odhadujú, že príjmy zo zariadení PON vzrastú z 9,3 miliardy USD v roku 2021 na 13,6 miliardy USD v roku 2026, najmä vďaka nasadeniu XGS-PON (symetrická pasívna optická sieť schopná poskytovať 10 Gbit/s) v Severnej Amerike, EMEA (Európa, Stredný východ, Afrika) a CALA (Karibik a Latinská Amerika).

Predpovedá tiež, že tržby za zariadenia pre pevný bezdrôtový prístup dosiahnu druhý najvyšší objem predaja v tejto oblasti trhu, čo predstavuje do roku 2026 5,1 miliardy USD. Dopyt potiahnu hlavne CPE pre 5G FWA a to tak pre pásma pod 6 GHz, ako aj 5G mmWave. Podobne optimistická je aj prognóza Global Mobile Suppliers Association (GSA), ktorá očakáva, že dodávky takýchto zariadení sa tento rok zdvojnásobia v porovnaní s rokom 2021.

Najmenšiu časť koláča si odkroja operátori CaTV, čo ale nebude platiť vo svete rovnako. Dell’Oro verí, že trh s káblovým distribuovaným prístupovým zariadením dosiahne do roku 2026 celkové príjmy takmer 1,3 miliardy USD, keď operátori nasadia optické siete a technológie DOCSIS 4.0. Veľký potenciál má táto technológia v USA, kde siete káblových operátorov pokrývajú takmer 90% domácností.

Ako rastie konkurencia telekomunikačných operátorov, zvyšujú sa aj poskytované rýchlosti pre internetové pripojenie. Tento trend kopírujú pokročilé sieťové zariadenia ako Wi-Fi smerovače, ktoré pomáhajú prenosový výkon distribuovať v rámci domácností. Odpoveď na otázku v nadpise článku je teda jasná – o päť rokov nebude niekoľkogigabitové pripojenie v domácnosti žiadnym sci-fi. Aj keď, asi stále bude platiť – ako pre koho.

Zdroj