Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Aj vy nechávate zlodejom otvorené dokorán?

Aj vy nechávate zlodejom otvorené dokorán?
Zdroj | Pixabay
TECHBOX
Aj vy nechávate zlodejom otvorené dokorán?
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Marec je tradične mesiac knihy, október patrí medzi Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti. Portál Bezpečne na nete publikoval už množstvo textov, v ktorých ste našli základné i sofistikované rady ako nedať zlodejom dát šancu.

Opakovanie je matka múdrosti – a to v každom mesiaci v roku. V reálnom i v digitálnom svete treba byť ostražitý, hekeri totiž nikdy nespia. Nemusíme dodávať, že im mnohí svojim správaním, resp. neznalosťou uľahčujú prácu.

Zdroj | ESET

Či sa nám to páči, alebo nie, sme obklopení rôznymi smart zariadeniami. Počítače, mobily, inteligentná domácnosť, hlasoví asistenti, detské monitory napojené na internet a mnohé ďalšie. Technológie sú súčasťou bežného života aj pre tých, ktorí technológiám neholdujú a preto ani nerozumejú. Na bezpečnostné riziká, ktoré sa s nimi spájajú však často nemyslia ani tí, ktorí sa považujú za technologických expertov.

Dnes totiž nemusí mať človek heslo k počítaču nalepené na monitor, aby sa do neho nabúral kyberzločinec.

Všetky technologické výdobytky modernej doby sú skvelými pomocníkmi v mnohých ohľadoch, no prinášajú so sebou množstvo potenciálnych rizík. Nie všetky sú totiž navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť. A keďže väčšina z nás zdieľa svoje údaje na viacerých účtoch, útočníci majú množstvo príležitostí zneužiť ich. Stačí, keď si poskladajú rôzne fragmenty.

Zdroj | ESET

Už dávno totiž kybernetická bezpečnosť nezačína a nekončí inštaláciou bezpečnostného softvéru. Treba si uvedomiť, že aj keď tie najmodernejšie poskytujú spoľahlivú ochranu pred najnovšími hrozbami, musíme i my používatelia pristupovať k využívaniu smart zariadení zodpovedne a s rozumom.

Pozrite si

Kedy ste si naposledy aktualizovali webový prehliadač?

Malvér, advér, ransomvér? S týmito názvami sa stretol zrejme každý, ale viete čo znamenajú? Jeden sa skryje do vášho zariadenia bez toho, aby ste o tom vedeli. Druhý vám po jednom kliknutí zašifruje všetky dáta. Malvér útočí v rôznych podobách, ale väčšinou s rovnakým zámerom – chce preniknúť do zariadení používateľov a ukradnúť od nich čo najviac citlivých údajov. Tie potom môžu kyberútočníci predať, prípadne od obete vymáhať peniaze na priamo.

Aby ste neprišli o to najcennejšie, vaše dáta, prečítajte si 5 tipov, ako ochrániť vaše zariadenia pred malvérom.

Zdroj | ESET

Samozrejme, malvér nie je jedinou hrozbou na internete. Také jednoduché to, bohužiaľ, nie je. Kyberútočníci vždy nájdu spôsoby, ako sa dostať k používateľom.

Hovoríme o podvodných praktikách využívajúcich techniky sociálneho inžinierstva. Prostredníctvom manipulácie útočníci docielia u používateľa želanú zmenu jeho správania v prospech útočníka. Výsledkom tejto manipulácie je získanie osobných informácii, ktoré im obeť poskytne dobrovoľne.

Pozrite si

Je naozaj také ľahké prísť o svoju identitu?

Napriek tomu, že bezpečnostný softvér poskytuje funkciu anti-spamu, ktorá neželané správy filtruje alebo antiphishing, ktorý známe phisngingové stránky blokuje, sú podvodné praktiky stále najefektívnejším spôsobom vniknutia škodlivého kódu do systémov. Nie je jednoduché odhaliť taký podvod.

Zdroj | ESET

Pomocníkom môže byť článok Čo má spoločné phishing s rybárčením? Nájdete v ňom zrozumiteľné vysvetlenie znakov podvodného e-mailu.

Smartfón ako brána do vášho súkromia?

Mobil už dnes neslúži len na volanie a esemeskovanie. Je to multifunkčné zariadenie, ktoré dokáže v podstate všetko čo plnohodnotný počítač, ktorý je 24/7 pripojený k internetu. Neobmedzené možnosti našich zariadení so sebou prinášajú aj množstvo spôsobov, ako sa môžeme stať terčom kybernetických útočníkov.

Zdroj | Rob Hampson

Bezpečnostné pravidlá sa pri smartfónoch príliš nelíšia od tých, na ktoré sme zvyknutí pri počítačoch. Všetko začína spoľahlivým bezpečnostným softvérom, pravidelnými aktualizáciami, zvýšenou pozornosťou pri sťahovaní aplikácií a zodpovedným surfovaním po internete. Stále neviete ako na to? Určite si nájdite pár minút a prečítajte si článok, kde sú zhrnuté základné bezpečnostné tipy, ktoré vám pomôžu ochrániť vaše smart zariadenia.

Zdroj | Pixabay

Ako na heslá?

Heslo je jedným z najzákladnejších bezpečnostných opatrení. S ich rastúcim počtom a zložitosťou je stále náročnejšie ich vymýšľať, bezpečne spravovať, používať, ale hlavne zapamätať si ich. Vytváranie dobrých hesiel sa môže javiť ako pomerne náročná úloha, obzvlášť keď sa odporúča jedinečné heslo pre každý online účet. Máme preto pre vás prehľadné zhrnutie, ktoré vám pomôže ako vytvoriť dobre heslo.

Pozrite si

Dobré heslo nestačí. Viete sa naozaj bezpečne chrániť?

Majte na pamäti, že neexistuje neprelomiteľné heslo. Heslá jednoducho majú svoje obmedzenia. Vtedy je spoľahlivým riešením dvojfaktorové overenie. Niekoľko klikov navyše síce zaberie pri prihlasovaní len pár sekúnd, ale v porovnaní so zvýšenou bezpečnosťou ide o zanedbateľnú daň.

Zdroj | ESET

Ochrana súkromia a oversharing

Sociálne siete v dnešnom modernom svete technológií však vytvorili oveľa jednoduchší spôsob, ako sa s okolím podeliť o zážitky z nášho života. Toto zdieľanie informácií sa pre mnohých používateľov stalo takou prirodzenosťou ako v minulosti telefonát z pevnej linky.

Pozrite si

Ako ľahko a účinne ochránite svoju domácu kanceláriu?

Pri prehnanom zdieľaní informácií, tzv. oversharingu, nespočíva problém v samotnej technológii. Problémom je, aký druh informácií zdieľame, a čo je ešte nebezpečnejšie, kto k nim má prístup. Mnoho používateľov nevenuje pozornosť rizikám, ktorým sa môžu vystaviť zdieľaním osobných, na prvý pohľad zdanlivo neškodných informácií na sociálnych sieťach.

V prvom rade sa zamyslite, čo všetko ste na internete zdieľali. Bohužiaľ, ani kvalitný bezpečnostný softvér vás neochráni, pokiaľ zdieľanie informácií o vás neobmedzíte práve vy sami.

Skontrolujte v prvom rade vaše profily na sociálnych sieťach. Tie majú o každom z nás uložených obrovské množstvo informácií a spomienok. Nna kompletný bezpečnostný audit vyhraďte pomerne dosť času. Ako na to? Pomôže vám praktický sprievodca.

Zdroj | ESET

Naše deti a internet

Pri kybernetickej bezpečnosti by sme nemali zabúdať ani na najmladších internetových používateľov. Nie je žiadnou novinkou, že deti dnes žijú v dvoch vzájomne prepojených svetoch, on-line a off-line. Niekedy máme pocit, akoby sa s technológiami už narodili. Je preto dôležité pravidlá bezpečnosti z reálneho života, ktoré sa deti učia od malička premietnuť aj do digitálneho prostredia.

Pozrite si

Sex na internete – ako ochránite svoje deti pred predátormi?

Dôležitým krokom je vytvorenie prostredia, v ktorom budú rodičia s deťmi vedieť hovoriť o on-line hrozbách bez strachu. Poznáte najväčšie riziká, ktoré na deti číhajú online? A vedia o nich vaše deti? Napriek tomu, že súčasné bezpečnostné riešenia poskytujú ochranu najvyššej úrovne, v mnohých prípadoch je za potenciálnym ohrozením skryté aj nezodpovedné správanie.

Okrem dostatočného zabezpečenia zariadení vašich najmenších je preto dôležité s nimi neustále hovoriť o počítačových hrozbách, ktoré ohrozujú ich on-line bezpečnosť.

Zdroj | ESET

Nie ste si istí, na ktorú tému bezpečnosti by ste sa mali zamerať? Portál Bezpečne na nete ponúka množstvo praktických informácií, ktoré vaše deti naučia vytvárať bezpečné selfie, rozpoznať on-line predátorov na sociálnych sieťach, či zodpovedne pracovať s obsahom, ktorý na internete vyhľadávajú.

Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.

Zdroj