Reklama

Paraolympijsky lyžiar testuje najvyspelejšiu bionickú protézu

M.A.S.S. Impact
Zdroj | SFU
Terézia Miková
M.A.S.S. Impact
Zdroj | SFU
Zdroj | SFU

Na pôde kanadskej univerzity SFU vyvinuli doposiaľ najinovatívnejšiu bionickú protézu hornej končatiny. S jej vývojom pomáha aj kanadský paraolympijsky lyžiar Danny Letain.

Simon Fraser University v Kanade spolupracuje s kanadským paraolympijským lyžiarom Dannym Letainom.  Danny stratil približne pred 35 rokmi po vážnom úraze časť ľavej ruky.

Pozrite si

Bionická protéza prsta dokáže rozlišovať už aj povrch

Výskumníci z SFU navrhujú nový kontrolný systém integrovaný do najinovatívnejšej bionickej ruky. S Dannym Letainom a s personálnym obsadením z Barber Prosthetics vo Vancouveri spolupracujú približne od júna minulého roku.  Cieľom výskumu je vytvoriť umelé horné končatiny, ktoré poskytnú používateľovi intuitívnejší pohyb.

Zdroj | SFU

Vedecký tím z Simon Fraser University nazval novú protetickú technológiu skratkou M.A.S.S. Impact – Muscle Activity Sensor Strip Impact. Technológiu uplatňujú v umelej protéze, ktorá je vyrobená firmou Steeper Prosthetics v anglickom Leeds.

Pozrite si

Root – stane sa robot vyučovacím štandardom?

Iniciátorom výskumu je profesor biomedicínskeho inžinierstva na SFU, Carlo Menon. Pôvodne bol výskum určení pre cieľovú skupiny pacientov, ktorý sa rehabilitovali po mŕtvici.

Problém je v kontrolných systémoch, ktoré neboli výrazne zdokonalené počas posledných 50 rokov,

hovorí profesor Menon, ktorí tvrdí, že bionicke protézy nie sú medzi amputovanými pacientmi obľúbené, pretože kvôli nízkej citlivosti nie sú vhodné na vykonávanie každodenných činností.

Výsledkom je, že robotické protézy nie sú veľmi užitočné na vykonávanie každodenných úloh, využíva ich asi len štvrtina amputovaných pacientov.

Nová technológia je zložená z pásu, na ktorom je množstvo tlakových senzorov, ktorá je vložená do protetickej formy. Danny dokáže s rukou bez problémov uchopiť napr. fľašu. Informácie zo senzorov sú pomocou počítačových algoritmov transformované do zreteľných pokynov, na základe ktorých pacient dokáže intuitívne pohybovať rukou.

V tomto roku sa pod záštitou Swiss Federal Institute of Technology koná počas októbra aj Cybathlon. Jedná sa o akciu, ktorej sa môžu zúčastniť ktorýkoľvek pacienti so zdravotným postihnutím, resp. s amputovanými končatinami, ktorý používajú robotické technológie.

Organizátori Cybathlonu dúfajú, že táto akcia bude provokovať, stimulovať vznik inovácii užitočných aj v každodennom živote, nielen na súťažiach. Obdobným spôsob by mohlo množstvo amputovaných pacientov získať nezávislosť.

Pozrite si

Hitachi EMIEW3 – nahradí robot asistentov predaja?

Letain bude s bionickou rukou vykonávať každodenné úlohy ako napr. krájanie chleba. Vedecký tím testoval ruku počas minulého roka na skúšobnom Cybathlone, ktorý sa konal v júli 2015. Odvtedy spolupracovníci z SFU a Barber Prosthetics pracujú na optimalizácii technológie.

Výskumníci taktiež vytvorili aj podpornú kampaň s cieľom zvýšiť množstvo finančných prostriedkov, ktoré pomôžu vedeckému tímu vrátane Dannyho Letaina k účasti na Cybathlone, ktorá sa počas tohto roku uskutoční v Zürichu. Kampaň môžete podporiť na stránke kampane SFU.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.