Výsledkom spolupráce tímov EPFL a SSSA je bionická protéza prsta s vyššou úrovňou rozlišovania hmatových vnemov.
Počas tohto týždňa predstavila EPFL – Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne tlačovú správu, ktorá sa týka pacientov s amputovanými končatinami.
Prst je spojený s ramennými nervami
EPFL vytvorilo na základe niekoľkoročných výskumov bionický prst. Pomocou neho je pacient schopný rozlišovať hladké aj drsnejšie povrchy v reálnom čase. Umelý prst je spojený s nervami v ramene. Tento pokrok môže urýchliť vývoj podobných protetických končatín.
Prototyp protetického prsta s hmatovou schopnosťou vznikal v spolupráci Silvestra Micera a tímu zloženého z pracovníkov EPFL a Callogera Odda s tímom zo SSSA – Scuola Superiore Sant’Anna.
Prvým človekom, ktorý mal možnosť testovať prst s hmatovou schonosťou bol Dennis Aabo Sørensen.
Cítil som sa ako keby som mal prsty na vlastnej ruke. Vždy som mal pocit, akoby moja ruka bola po amputácii zovretá v päsť. Cítil som pomocou prstov textúry na mojej fantómovej ruke.
Prsty v vyššou úrovňou hmatovej schopnosti
Sørensen vedel rozlíšiť jednotlivé povrchy počas 96% celého času. V predchádzajúcich štúdiách mal Sørensen pripojené senzoricky rozšírené protetické implantáty, ktoré mu umožnili rozpoznať tvar ruky a mäkkosť. V aktuálnej publikácii v žurnále eLife považujú prst za bionickú protézu s vyššou úrovňou rozlišovania hmatových vnemov.