Reklama

To, čo nás spája. Dnes je Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti

Zdroj | ITU
Juraj Procházka
Zdroj | ITU
Zdroj | ITU

Keďže telepatiu ovláda málokto, dorozumievanie na diaľku (tele-komunikácia) sa rozvinulo až s nástupom elektrotechniky v 19. storočí. V obmedzenej miere sa síce používala aj predtým v optickej podobe – svetelný „telegraf“, signálne ohne a dymové signály, alebo vlajková signalizácia medzi loďami, ale jej prenosová kapacita bola nízka.

Veci sa začali radikálne meniť v prvej polovici 19. storočia po vynáleze telegrafu. Prvý prakticky využiteľný telegraf (na vzdialenosť 1 km), založený na elektromagnetickom princípe, zostrojil Carl Friedrich Gauss a Wilhelm Eduard Weber v roku 1833 v Göttingene.

Americký vynálezca Samuel F. B. Morse, ktorý sa často spája so začiatkami telegrafie, pracoval na zdokonalení telegrafu od roku 1832 a 25. mája 1844 odoslal ako správu citát z biblie „Čo Boh Izraelu preukázal“ z Washingtonu do Baltimore na vzdialenosť asi 50 km. Išlo zároveň o prenos digitálnych signálov, lebo Morseov telegraf využíva iba dva stavy vysielača – bodky a čiarky. Morseov telegraf vylepšil v roku 1847 Werner von Siemens. Jeho ihlový telegraf prenášal správu písmeno po písmene a teda nepotreboval zápis v Morseovom kóde. Začiatkom 20. storočia sa objavila aj bezdrôtová telegrafia, na ktorej v USA pracoval aj slovenský rodák Jozef Murgaš, ktorý na ňu získal aj patenty.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Wikipedia

Jozef Murgaš, slovenský vynálezca, maliar a kňaz

Ďalším vývojovým štádiom telegrafu bol ďalekopis (telex), ktorý sa používal na textovú komunikáciu ešte koncom 20. storočia, kedy ho do histórie odsunul telefax (aktuálne už tiež patriaci minulosti). Telex na Slovensku skončil v januári 2007.

Telegrafiu však dodnes používajú rádioamatéri a nie tak dávno sa ešte používala aj v armáde. V rámci základnej vojenskej služby som ako „spojár“ sám absolvoval výcvik vo vysielaní a príjme Morseovej abecedy.

Telekomunikácie (a ich podmnožina rádiokomunikácie) v každom prípade zmenili fungovanie našej civilizácie. Od roku 1965 si preto svet každoročne 17. mája pripomína Svetový deň telekomunikácií, ktorý bol v roku 2006 premenovaný na Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti.

Zdroj | Midjourney

V tento deň v roku 1865 bola v Paríži podpísaná Medzinárodná telegrafická konvencia a založená Medzinárodná telegrafná únia, v roku 1934 premenovaná na Medzinárodnú telekomunikačnú úniu (ITU). Mimochodom, prvý telefón bol patentovaný až v roku 1871 Antoniom Santi Giuseppe Meuccim a následne, nie celkom „kóšer“, v roku 1876 Alexandrom Grahamom Bellom.

Svetový deň telekomunikácií a informačnej spoločnosti (anglicky World Telecommunication and Information Society Day) nahradil v minulosti oslavovaný „Medzinárodný deň telekomunikácií“ a „Svetový deň informačnej spoločnosti“.

Pozrite si

November ‘89 | Aké technologické výdobytky sme vtedy používali?

V rámci Svetového summitu o informačnej spoločnosti, ktorý sa konal v dvoch etapách: v Ženeve v roku 2003 a v Tunise v roku 2005, bol prijatý Tuniský program rozvoja informačnej spoločnosti. Jeho cieľmi boli najmä popularizácia internetu ako verejne dostupného komunikačného prostriedku na celom svete a rozvoj spôsobov na preklenutie digitálnej priepasti na globálnej úrovni.

Zdroj | Liquid Telecom

Bola tiež prijatá výzva, aby Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 17. máj za „Medzinárodný deň informačnej spoločnosti“. Následne namiesto „Medzinárodného dňa telekomunikácií“ Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii číslo A/RES/60/252 z 27. marca 2006 vyhlásilo 17. máj za „Svetový deň informačnej spoločnosti“. Generálny tajomník OSN Kofi Annan vo svojom posolstve k Svetovému dňu informačnej spoločnosti v roku 2006 upozornil na dôležitosť vytvorenia tohto pamätného dňa.

Má pripomínať spojenie medzi obrovskými schopnosťami informačných a komunikačných technológií a zrýchlením tempa rozvoja. Vyzval všetky členské štáty OSN, aby vypracovali opatrenia na zlepšenie bezpečnosti a posilnenie dôvery v informačné a komunikačné technológie a na vytvorenie slobodnej a bezpečnej informačnej spoločnosti.

Zdroj | Orange

Následne sa ITU na konferencii splnomocnencov v Antalyi v novembri 2006 rozhodla pokračovať v oslavách 17. mája ako „Svetového dňa telekomunikácií a informačnej spoločnosti“.

Obsah pokračuje pod reklamou

V súčasnosti sú hlavným synonymom telekomunikácií dva trendy, ktoré dokonale prevalcovali iné aspekty telekomunikačných prenosov – internet a mobilné siete, často v spoločnej kombinácii. Predstava klasických „drôtových“ telekomov spred vyše dvoch desaťročí o tom, že zavádzaním mobilného internetu a Wi-Fi konektivity do mobilov príde k takzvanej fixne-mobilnej konvergencii, sa zmenila na nočnú moru. Jej podobou je fixne-mobilná substitúcia, ktorá dokonale vytesnila hlasovú komunikáciu z pevných sietí a úspešne atakuje aj internetové služby.

Pozrite si

Ericsson Mobility Report: Globálne mobilné dáta sa za šesť rokov strojnásobia

Pevné siete sa postupne transformovali na infraštruktúru pre poskytovanie internetového pripojenia, keď ešte aj to málo hlasových služieb beží cez IP protokol (kdeže sú časy ISDN?). Z bývalých telekomov sa stali poskytovatelia internetových služieb a multimediálneho obsahu. V opačnom poradí tento proces postihol aj operátorov káblovej televízie, ktorí prešli z analógovej TV na DVB-C a poskytovanie internetu skrz rodinu technológií DOCSIS.

Svet telekomunikácií a informačnej spoločnosti sa zmenil a ďalej sa dynamicky vyvíja. Mnohí by dnes boli bez mobilu a internetu stratení. Skrýva to v sebe aj riziká, keďže masívny výpadok sietí môže paralyzovať spoločnosť. S funkčnými telekomunikáciami bez digitálnych priepastí je však život určite jednoduchší a príjemnejší. Vzdajme im teda v deň ich sviatku primeraný hold.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.