Reklama

7 tipov pre Android 7

Zdroj | Google
Marek Hudák
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Android 7.0 ponúka množstvo zmien a vylepšení, o ktorých možno ani netušíte. Vďaka našim 7 tipom si výrazne uľahčíte prácu so siedmou verziou. Na konci sa môžete tešiť na bonus.

Režim rozdelenej obrazovky

Počas práce s viacerými aplikáciami sa niekedy nezaobídete bez ustavičného preklikávania z jednej appky do druhej.

Najnovší Android 7.0 Nougat ponúka účinné riešenie známe zo smartfónu Samsung Galaxy S3. Stačí si otvoriť jednu z aplikácií a dlhšie podržať prst na štvorčeku (ovládacie ikony). Systém vám okamžite ponúkne dve časti displeja.

Pozrite si

Sony má novú nádielku Ultra HD TV s HDR a Androidom

 

Menšou nevýhodou funkcie je nemožnosť prispôsobenia veľkosti jednotlivého okna, teda pracovať môžete len s dvoma polovicami a tiež nie každá aplikácia podporuje rozdelenú obrazovku.

Naopak za najväčšie plus môžeme považovať prácu so súčasne dvoma kartami mobilného prehliadača Chrome. Kliknutím na tri bodky v pravom hornom rohu a následne na Prejsť do druhého okna funkciu aktivujete.

Šetrič dát

Veľká časť používateľov sa pripája na internet prostredníctvom svojho smartfónu, ktorý čerpá dáta nielen z Wi-Fi pripojenia v kaviarni či doma, ale aj na cestách predovšetkým z dátových balíčkov.

Ak nemáte predplatený neobmedzený interent alebo aspoň 5 až 10 GB objem dát u vášho operátora, určite oceníte funkciu obmedzenia prenosu dát.

 

Kliknutím na ikonu mobilnej siete v hornej rozbaľovacej ponuke (alebo prostredníctvom nastavení) prejdete do sekcie Mobilnej siete, v ktorej stačí už iba aktivovať Šetrič dát.

Android ponúka samozrejme aj zoznam appiek, na ktoré sa výrazné obmedzenia nevzťahujú. V zásade však ani ostatné aplikácie nebudú úplne odrezané od internetu, no budú prenášať minimum dát.

Alt + Tab v Androide

Populárna funkcia rýchleho prepínania sa medzi oknami v systémoch Windows sa dostala aj na smartfóny. V tomto prípade však nemusíte poznať príslušnú klávesovú skratku.

Na návrat na predošlú aplikáciu stlačte dvakrát za sebou štvorček, ktorý používate na otvorenie zoznamu spustených appiek a na ich zatvorenie.

Užitočný šetrič batérie

Výdrž smartfónu na jedno nabitie je hádam najčastejšie skloňovaný výraz po predstavení nového telefónu. Postupom času však mobilný trh obohatili aj modely, ktorých hlavnou prednosťou je kapacita použitého akumulátora.

Pozrite si

Nový operačný systém Android Things sa zameriava na internet vecí

 

Pre tých ostatných majiteľov smartfónov, ktoré len horko-ťažko vydržia viac ako jeden deň bez adaptéra, vývojári systému Android 7 pripravili Šetrič batérie.

Jeho aktivovaním populárne chatovacie aplikácie (Messenger, Viber či WhatsUp) nebudú síce synchronizované na pozadí, no získate zopár ďalších hodín zaručujúcich nezávislosť od nabíjačky.

Zmena veľkosti možná kedykoľvek

Súčasný Android priniesol okrem mnohých iných noviniek a vylepšení aj jednoduchú zmenu veľkosti zobrazenia ikon a písma.

 

Ak vám nevyhovujú veľké písmená, môžete si ich v Nastaveniach a v sekcii Obrazovka zmeniť na menšie. Súčasne máte k dispozícii aj úpravu mriežky, a teda počtu zobrazovaných ikon na výšku a šírku.

Správa notifikácií

Po opätovnom pripojení na internet prostredníctvom smartfónu po pár dňoch je pravdepodobné, že budete zaplavení upozorneniami na blížiace sa udalosti, narodeniny či iné notifikácie spojené prevažne s aplikáciou Facebook. Samozrejme to platí aj pre ostatné aplikácie.

Android 7.0 Nougat ponúka celkom efektívny manažment upozornení. Dlhším podržaním na prijatej notifikácii vám systém zobrazí buď trojicu alebo pár možností pre danú aplikáciu.

 

Kliknutím na ďalšie nastavenia získate komplexný prehľad o tom, ako vás napríklad spomínaný Facebook môže vyrušiť. V Nastaveniach a v sekcii Upozornenie si tak môžete postupne prejsť každú nainštalovanú appku.

Informácie v prípade núdze

Okrem možnosti zavolania polície či záchrannej služby aj bez plného prístupu k smartfónu, je možné v Android 7 vyplniť základné informácie o sebe.

 

Nechýba ani sekcia kontaktov, ktoré môžu záchranári v prípade vašej automobilovej havárie či iného nešťastia použiť na spojenie sa s vašou blízkou osobou.

 

K ponuke sa dostanete úplným stiahnutím hornej lišty, kliknutím na ikonu používateľa a následne na Ďalšie nastavenia.

Bonus: starajte sa o virtuálnu mačičku

Vývojári z Googlu pravidelne pridávajú do systému dobre známu funkciu zobrazenia loga aktuálnej verzie Androidu.

V prípade sedmičky však zašli o kúsok ďalej. Viacnásobným poklepaním na Informácie o telefóne sa zobrazí na celom displeji veľké N, no viacnásobným poklepaním a dlhším podržaním na jeho logu by ste mali v dolnej časti obrazovky spozorovať emoji mačky.

Pozrite si

Dish AirTV – Android TV box s detským dizajnom, ale podporou Ultra HD

 

Potom už iba stačí v hornej lište upraviť rozloženie ikon a použiť aj novú s textom Empty dish (prázdny tanier).

 

Umiestnite na tanier jeden typ potravy z ponúkaného kvarteta a počkajte, kým príde hladná mačka. Systém vás prostredníctvom notifikácie informuje o prítomnosti hladoša, ktorému môžete prideliť meno podľa svojich predstáv.

V komentároch uvítame ďalšie užitočné tipy a taktiež aj vaše poznatky k téme.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.