Rok 2017 je už pár hodín za nami a my si ho môžeme už len pripomínať. Toto je 7 vecí, ktorým minulý rok skončila podpora alebo sa prestali vyrábať a v roku 2018 ich už budeme vidieť čoraz menej.
Každý rok prídu nové veci, ktoré môžu buď pohorieť alebo uspieť. Do druhej skupiny sa zaraďujú produkty alebo služby, ktoré sú na trhu už dlho, no nedarí sa im už tak, ako predtým. Toto je výber 7 technológií, ktoré v minulom roku zanikli.
Windows Vista
Windows Vista bol predstavený v roku 2005. Išlo tak o pokračovateľa vývoja operačného systému od Microsoftu, ktorý po piatich rokoch nahradil Windows XP. Väčšina používateľov však so staršou verziou zostala a Windows Vista postupne upadal prachom.
Faktorov bolo hneď niekoľko. Jedným z nich bol problém s kompatibilitou. Windows XP bol v tej dobe symbolom stabilného systému, ktorý si rozumel takmer s každým zariadením a programom. Problém bol ale spôsobený novými možnosťami zabezpečenia, ktoré majiteľa chránili pred čoraz častejším výskytom vírusov. 10-ročný cyklus systému skončil v apríli, a tak naň nebudú chodiť aktualizácie ani bezpečnostné záplaty. Najbližšie by mal podobný osud čakať Windows 7, ktorému podpora končí začiatkom januára 2020.
Windows 10 Mobile
Zániku sa nevyhol ani mobilný operačný systém od Microsoftu. Windows si v mobilných zariadeniach nikdy nezískal veľkú popularitu. Finálneho verdiktu sme sa dočkali v októbri minulého roka, kedy viceprezident pre operačné systémy, Joe Belfiore, na Twitteri oznámil, že Windows 10 Mobile sa už nedočká žiadnych ďalších noviniek.
Dôvodom má byť práve nízky potenciál operačného systému, s čím je úzko spojený aj nedostatok aplikácií pre tento softvér. Sám Belfiore sa navyše priznal, že používa konkurenčný Android.
iPod Nano a iPod Shuffle
Pred troma rokmi spoločnosť Apple prestala na svojich stránkach zobrazovať ponuku kúpiť iPod Classic. Mediálny prehrávač, ktorý mohol mať až 160 GB úložisko. V rušení prehrávačov pokračoval výrobca aj minulý rok a podobný osud stretol v júli 2017 iPod Nano či iPod Shuffle.
Apple si zrejme uvedomuje, že zariadenia určené len na prehrávanie hudby už majú omnoho menšiu cieľovú skupinu. Na svojej webstránke tak ponechal len iPod Touch, čo je vlastne iPhone bez SIM karty.
Juicero
Ak nás sledujete už dlhšie a čítate aj Rýchle správy, neušiel vám produkt s názvom Juicero. Dočkali sme sa ho v roku 2016 a v podstate išlo o „odšťavovač“ ovocných štiav. Úvodzovky sú v tomto prípade namieste, pretože odšťavený džús nepochádzal z čerstvého ovocia, ale špeciálnych vreciek.
Mnohí sa ale zhodujú na tom, že produkt zabila cena, ako aj využiteľnosť. Samotný Juicero totiž stál 700 dolárov a vrecko s džúsom, bez ktorého bol odšťavovač zbytočný 7 a viac dolárov. Neskôr sa dokonca ukázalo, že tieto vrecká si mohol vytlačiť každý, bez potreby prístroja. Po takmer šiestich mesiacoch projekt zanikol, tí čo si Juicero kúpili však mali nárok na vrátenie peňazí.
Microsoft Kinect
Známe trackovacie zariadenie pre hernú konzolu Xbox by tento rok oslavovalo už ôsme výročie. Nestalo sa tak a Microsoft po siedmich rokoch končí s podporou aj tohto gadgetu.
Ten sme mali príležitosť prvýkrát vidieť pri predstavení Xboxu 360. Neskôr sa spoločnosť pokúšala aktualizovaný Kinect presadiť aj pri novšom Xboxe One, čo jej ale nevyšlo. Xbox One X sa tak už podpory pre zariadenie nedočkal.
Vertu
Britskú spoločnosť Vertu pravdepodobne nemusíme predstavovať. Založená bola pod taktovkou Nokie a jej hlavným cieľom bolo ponúkať exkluzívne telefóny používateľom, ktorí sa chcú odlíšiť.
Telefóny značky Vertu často prekračovali cenu jazdeného auta, za ktorú zákazník dostal konštrukciu z titánu či zafíru s prídavkom kože exotického zvieraťa. Výroba bola zastavená v júli, aktuálny majiteľ Murat Hakan Uzan ale prisľúbil, že do budúcna chce spoločnosť znova naštartovať.
3D televízory
Trojdimenzionálne televízory sú na trhu už niekoľko rokov, no ich úspech sa nikdy nezačal. Spôsobené to môže byť malým obsahom takéhoto obsahu, ale aj faktom, že na pôžitok z 3D je potrebný omnoho väčší obraz. Ten nájdeme zväčša len v kinách.
Výrobcovia preto tento trend pomaly ale isto zatracujú. Veľké značky ako LG či Sony v roku 2017 s podporou pre 3D TV skončili, Samsung dokonca s ich výrobou prestal ešte v roku 2016. Vyzerá to tak, že budúcnosť televízorov leží v kvalitnom obraze, za ktorý má byť zodpovedné vyššie rozlíšenie, ale aj technológie ako HDR či Quantum Dot.