Reklama

NPTS | Windows Vista - systém, ktorý nikto nechcel

Viktor Šmidák

Windows 7 je najpoužívanejším počítačovým systémom na svete. Predchádzal mu Windows Vista, ktorý však taký úspech zďaleka nemal. Prečo tomu tak bolo?

Windows Vista bol predstavený v roku 2005. Išlo tak o pokračovateľa vývoja operačného systému od Microsoftu, ktorý po piatich rokoch nahradil Windows XP. Väčšina používateľov však so staršou verziou zostala a Windows Vista postupne upadal prachom. Dostal sa preto do nášho výberu Najväčších prešľapov technologického sveta.

Hlavných dôvodov bolo hneď niekoľko. Jedným z nich bol problém s kompatibilitou. Windows XP bol v tej dobe symbolom stabilného systému, ktorý si rozumel takmer s každým zariadením a programom. I napriek dlhodobému testovaniu Visty v beta verzii ju Microsoft nevedel dotiahnuť do konca. Vzhľadom ku slabej kompatibilite tak od neho používatelia aj spoločnosti upustili skôr, ako prišiel.

Zdroj | Windows

Slabá podpora ale mala svoj dôvod. Windows Vista totiž priniesol nové možnosti zabezpečenia, ktoré majiteľa chránili pred čoraz častejším výskytom vírusov. Išlo dokonca o najbezpečnejší systém, aký v tej dobe Microsoft mal. To však prinieslo väčšie komplikácie pri používaní a mnoho nových dodatkov ako UAC, ktorým nerozumel každý. Bežný používateľ si preto vystačil s aktualizáciou Windows XP Service Pack 2.

Pozrite si

NPTS | Apple Newton – predchodca tabletu z roku 1993

Podniky tiež neboli z prechodu na novší systém nadšené. Mnohé čakali na aktualizáciu, ktorá by kompatibilitu zlepšila, pričom nakoniec prešli až na Windows 7.

Zdroj | Microsoft

Ďalšou prekážkou pri používaní Windows Vista bola optimalizácia. Systém s kódovým označením Longhorn fungoval svižne len na počítačoch, ktoré ponúkali dostatok výkonu. Bolo tomu tak i z dôvodu, že Vista mala viac ako 50 miliónov riadkov kódu, zatiaľ čo XP ich malo pri uvedení na trh len 35. Nové bolo aj pomalšie prostredie Aero. Problém mala riešiť odľahčená verzia s prívlastkom Home Basic, ktorá ale pohorela rovnako.

Pozrite si

Newton – mailový klient ktorý poráža aj Gmail už i na Windows

Išlo taktiež o jeden z prvých široko používaných operačných systémov so 64-bitovou architektúrou. 64-bitové počítače boli konieckoncov na Longhorn i vhodnejšie. Podporovali viac ako 4 GB pamäte RAM, ktorá bola pri Viste tak kľúčová.

Apple v tej dobe využil situáciu a vypustil do sveta niekoľko reklám so sloganom I’m a Mac, ktoré vykresľovali Vistu ako neschopný a pomalý operačný systém. A v konečnom dôsledku mal pravdu. Microsoft pochopiteľne úder vrátil, aj keď nie až tak úspešne.

https://youtu.be/8d2DQF6fLgk
https://youtu.be/HrmF-mPLybw

Windows Vista nebol tak úspešný, ako si spoločnosť predstavovala. V podstate išlo o nie veľmi vydarené ohnivko medzi populárnym Windowsom XP a „sedmičkou“. Najnovšie štatistiky z augusta tohto roka sú toho rovnako dôkazom.

Zdroj | Wikipedia
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.