Reklama

7 najlepších noviniek v macOS Sonoma. Budete si ho však môcť nainštalovať?

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Zlatým klincom hlavnej prezentácie v prvý deň vývojárskej konferencie WWDC boli jednoznačne AR okuliare Apple Vision Pro, no kalifornský gigant nevynechal ani očakávané aktualizácie jeho operačných systémov.

Zatiaľ čo majitelia iPhonov sa môžu tešiť na novú aktualizáciu iOS 17, pre počítače Mac chystá Apple nový update s názvom macOS Sonoma. Toto je 7 najlepších noviniek, ktoré so sebou prinesie a zoznam zariadení, na ktoré si ho bude možné nainštalovať.

Widgety na ploche

Obsah pokračuje pod reklamou

Spomínate si ešte na vychytávky operačného systému Windows Vista? A čo Mac OS X Tiger? Ak áno, potom sa pripravte na slušné déjà vu. Apple totiž do svojho desktopového operačného systému vracia možnosť ukladať si priamo na pracovnú plochu widgety, ktoré sú dnes skryté v lište hlásení.

Zdroj | Apple

Šikovné je, že podobne ako v prípade iOS 17 a iPadOS 17, pôjde o dynamické widgety, ktoré nebudú iba otvárať príslušnú aplikáciu, ale umožnia vám priamo v nich vykonávať nejaké akcie – ovládať smart domácnosť, spustiť skratku či odškrtnúť si položku zo zoznamu úloh.

Apple šiel ešte ďalej a pod záštitou funkcie Continuity vám umožní preniesť si widgety z vášho iPhonu na plochu Macu aj bez toho, aby ste si do počítača museli inštalovať príslušnú aplikáciu. Aby vás widgety na ploche príliš nerušili pri práci, po prekliknutí sa do okna sa im aktivuje priehľadnosť a to aj v rámci widgetu Fotky.

Apple konečne vylepší videohovory

Poznáte to, pri videohovore sa zapne prezentácia a zrazu nikto nevidí prezentujúceho, iba jeho premakané slajdy. Mohli by ste si prepnúť rozloženie dlaždíc a mať tak prezentujúceho a jeho prezentáciu bok po boku, no prezentácia by sa tak mohla stať príliš malou a text na nej tak nečitateľný. Apple prichádza s riešením, ktoré muselo prekvapiť aj veľkých hráčov ako sú Microsoft (Teams), Google (Meet) či Zoom.

Nový macOS Sonoma bude schopný oddeliť osobu pre kamerou od pozadia a na štýl zeleného pozadia umiestniť prezentujúceho pred jeho prezentáciu do podoby, akoby stál pred plátnom/obrazovkou alebo do malej bublinky s elegantným jednofarebným pozadím.

Dobrou správou je, že hoci touto vychytávkou Apple vytrel zrak konferenčným aplikáciám, nenechá ju vo svojej zlatej klietke. Nový štýl prezentovania budete môcť využiť v aplikáciách FaceTime, Zoom, Microsoft Teams a Webex.

Krásne šetriče obrazovky

Apple pokračoval na nostalgickej vlne, resp. oživovaní starých nápadov, aj pri ďalšej vychytávke nového systému macOS Sonoma. Reč je o nových šetričoch obrazovky, ktorých štýl si prepožičiava zo systému tvOS.

Mac inými slovami dostáva nové šetriče obrazovky, ktorými budú spomalené zábery preletov ponad nádherné lokality v rôznych kútoch sveta, medzi ktoré sa radí aj slávna kalifornská vinná oblasť Sonoma.

Safari dostáva profily, appky a zdieľanie hesiel

Vedieť oddeliť prácu od voľného času sa po iných prehliadačoch naučí už aj Safari. V novej verzii si tak budete môcť v Safari vytvárať rôzne profily, v ktorých budete mať samostatne oddelenú históriu, rozšírenia, skupiny záložiek, cookies súbory a samozrejme aj záložky.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Apple

Po vzore jadra Chromium po novom Safari umožní vytvárať si z webových stránok aplikácie, ktoré si bude možné uložiť do Docku. Za pozornosť taktiež stojí nová možnosť zdieľať heslá z dôveryhodnými osobami z kontaktov a lepšia ochrana súkromia pri prehliadaní internetu v Anonymnom okne, ktoré bude chrániť heslo (resp. odtlačok) a v ktorom bude Safari blokovať sledovacie kódy pridané do URL adries stránok.

Lepšia práca s PDF a poznámkami

Vypĺňanie PDF súborov alebo naskenovaných dokumentov bude s macOS Sonoma o niečo jednoduchšie. Vkladať totiž do nich bude možné údaje uložené do vášho kontaktu a tak do dokumentov nebudete musieť ručne vpisovať vaše meno, priezvisko, adresu alebo kontaktné údaje.

S PDF súbormi si po novom bude vedieť poradiť aj aplikácia Poznámky, ktorá bude podporovať aj súbory s viacerými stranami. Poznámky navyše bude možné vzájomne prepájať a tak sa lepšie orientovať napr. v plánovaní svadby, dovolenky či myšlienkach, ktoré máte rozhádzané naprieč viacerými zápiskami. Opomenúť napokon nesmieme ani novú možnosť preniesť si rozpísanú poznámku do aplikácie Pages.

Apple bude skenovať prijaté fotky, aby vás ochránil

Nemalo by sa to stávať, no niekedy vám v schránke prijatých správ môže bez vášho súhlasu pristáť fotografia, ktorú by ste možno radšej nevideli. Ešte horšie, ak bola táto fotografia zdieľaná aj bez súhlasu osoby, ktorú zachytáva, čo je žiaľ častý prejav kybernetickej šikany.

Zdroj | Apple

Apple preto do aplikácie Správy, ale aj aplikácií tretích strán, implementuje novú funkciu, ktorá bude skenovať prijaté fotografie a pomocou umelej inteligencie bude rozpoznávať, či náhodou nejde o citlivý obsah. V novom vyskakovacom okne vás upozorní, že fotografia (alebo aj video) zachytáva nahú osobu a umožní vám takúto fotografiu nezobraziť.

Herný režim

Vrcholom záujmu Apple o videoherný biznis je herné predplatné Apple Arcade. Musíme však uznať, že tento rok na svojom imidži v hernej sfére zapracoval a okrem toho, že na Mac dotiahol svetoznámeho japonského dizajnéra a producenta hier Hideo Kojimu, do počítačov Mac s novou aktualizáciou pridáva aj praktický Game Mode, teda herný režim.

Zdroj | Apple

Po zapnutí tohto režimu Mac zvýši systémovú prioritu procesoru a grafickému jadru, zatiaľ čo procesy bežiace na pozadí obmedzí na minimum. Vítaná je určite aj redukcia latencie pre bezdrôtové slúchadlá a herné ovládače pripojené k počítaču prostredníctvom technológie Bluetooth.

Zoznam podporovaných zariadení

Obsah pokračuje pod reklamou

Pre niekoho najväčším prekvapením spomedzi noviniek pripravovanej aktualizácie macOS Sonoma bol napokon zoznam podporovaných zariadení. Zdá sa, že sa Apple snaží čím skôr odrezať od podpory počítače postavené ešte na procesoroch Intel a tak sa čím skôr venovať tým, ktoré už poháňajú jeho vlastné ARM čipy (M1 atď.).

Nový macOS Sonoma si bude možné nainštalovať na:

  • iMac 2019 alebo novší
  • Mac Pro 2019 alebo novší
  • iMac Pro 2017 alebo novší
  • Mac Studio 2022 alebo novší
  • MacBook Air 2018 alebo novší
  • Mac mini 2018 alebo novší
  • MacBook Pro 2018 alebo novší
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.