Reklama

4+4 pre 4ku, alebo čo by ste mali vedieť o novom operátorovi

Zdroj | 4ka
Števo Porubský
Zdroj | 4ka
Zdroj | 4ka

Nový mobilný operátor 4ka od SWANu a Slovenskej Pošty naplno funguje len od včera. Za deň stihol vyzbierať 900 rezervácií na nové SIM karty. Bodaj by aj nie. Hovory, SMS či dáta za 0,04 € znejú ako dar z nebies. Aké plusy a mínusy ale nový operátor so sebou prináša?

Pozrite si

Operátor 4ka štartuje so 4-centovou ponukou

Zdroj | 4ka

+ 1. Prehľadnosť ponuky

Kedysi bol najprehľadnejším operátorom O2, no toto žezlo mu 4ka zo dňa na deň uchmatla. Cenník nového operátora je tak jednoduchý, že si ho zapamätá aj malé dieťa. Či už voláte (aj do EÚ), SMS-kujete alebo dátujete (bez dátového balíčka), za všetko platíte 4 centy. Stále. kedykoľvek počas dňa, v akejkoľvek sieti. Aj platnosť SIM karty je 4ka, teda 4ka na druhú – 16 mesiacov.

+ 2. Gigabajtový dátový balík za 1 €

Hoci žijeme v dobe, kedy bez internetu človek nedokáže takmer existovať, ceny za dáta sú stále poriadne vysoké. Áno, u konkurencie nájdeme množstvo ponúk a výhod, ktoré dátovú prevádzku zvýhodňujú, no ani jeden z nich nebol doteraz schopný dať na predplatenej karte 1 GB dátový balík za jedno jediné euro. Pozor však na to, že len vo vlastnej sieti, ale o tom až neskôr.

Pozrite si

4ka sa nebojí porovnania s konkurenciou

+ 3. Presun kreditu

Aj keď 4ka nemá veľa služieb, jedna z toho mála je unikátom. Nazýva sa Prenos kreditu a vďaka nej môžete komukoľvek v sieti 4ka poslať časť svojho kreditu. Frajer pošle kredit frajerke, otec svojim deťom apod. Šikovná služba, ktorú určite využijú mnohí používatelia predplatenej karty Moja 4ka.

+ 4. Najväčšia sieť predajných miest

SWAN to s Poštou vymysleli dobre. Kým sa budú mať radi, 4ka bude disponovať najväčšou predajnou sieťou v krajine. Viac ako 1 500 pobočiek nemajú ani všetci konkurenti dohromady. Na Pošte si môžete pritom kúpiť kartu alebo aktivovať služby.

Zdroj | 4ka

– 1. Dátový balík len vo vlastnej sieti

Nie je tajomstvom, že 4ka má celoplošné pokrytie vďaka mobilnej sieti od Telekomu. Operátor 4ka deklaruje, že v súčasnosti pokrýva vlastnou sieťou 40% populácie, no zväčša ide len o mestá, aj to nie celé (napríklad taká Bratislava). Ak ste mimo pokrytia vlastnej siete 4ky, máte smolu a dátový balíček nevyužijete. Ten totiž platí len vo vlastnej sieti. Mimo nej platíte 4 centy za 1 MB, čo je síce málo, ale keby ste chceli presurfovať 1 GB, tak vás to vyjde na takmer 41 €!

Pozrite si

Na Slovensku budú 4 operátori v sieti LTE, k trojke pribudne SWAN

– 2. Predajné miesta

Zásadným mínusom 4ky sú aj predajné miesta. Má ich síce neúrekom, no všetci dobre vieme, aké to je niečo vybavovať na Pošte. Pritom predajné miesto je nutné osobne navštíviť aj v takom banálnom prípade, ako je aktivácia dátového balíčka. Bodaj by už zajtra mala 4ka aj on-line predaj.

Zdroj | TECHBOX

– 3. Slabé pokrytie vlastnou sieťou

Toto mínus úzko súvisí s prvým mínusom novej 4ky. Operátor stavia na základoch siete SWAN, ktorý vydražil určité pásma pre vybudovanie 4G siete, no už v roku 2014 bolo veľmi zvláštne, ako chce operátor fungovať bez 2G/3G siete. Využíva tzv. národný roaming, čo však nebude trvať večne. Žiadne pokrytie rurálnych oblastí vlastnou sieťou, kde žije množstvo potenciálnych zákazníkov je silným argumentom, prečo prechod zvážiť.

– 4. Bonusové služby

4ka to bude mať s konkurenciou ťažké. Na prvý pohľad sú ceny výborné, no Slováci sú zvyknutí na akcie, bonusy a čosi „zadarmo“. Práve to 4ka nemá. Nenájdete u nej žiadne bonusové programy, žiadne volania zadarmo vo vlastnej sieti, žiadne dáta pri dobití kreditu navyše, žiadny dvojnásobný kredit za dobitie sumou xy €. Proste nič, preto môže byť pre mnohých dokonca 4ka nevýhodnejšia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.