Spoločnosti Google sa podarilo najmä vďaka nekonečnej sérii únikov udržať nové smartfóny Pixel 4 a Pixel 4 XL v neustálej pozornosti médií aj fanúšikov. Stál tento hype za to? Toto sú 4 najlepšie funkcie, na ktoré sa oplatilo čakať.
Fotoaparáty
Zlatý štandard kvality fotoaparátov v smartfónoch určoval dlhé roky iPhone, až kým na trh nedorazil prvý Google Pixel. Ak sa aj podarilo Apple túto latku dobehnúť s najnovšou sériou iPhone 11, Google ju s novou sériou Pixel 4 posunul opäť o niečo vyššie.
Môže za to najmä nová zostava fotoaparátov na zadnej strane, kde tentokrát okrem hlavného fotoaparátu s rozlíšením 12,2 Mpx nájdeme aj 16-Mpx teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením obrazu. Druhý snímač však nevylepšuje len priblíženie, stará sa aj o skvalitnenie portrétových fotografií s bokeh efektom.
Google samozrejme nezostal pri zmene hardvéru fotoaparátov a po softvérovej stránke ich obohatil o funkciu Live HDR Plus, ktorá vám umožní vidieť, ako bude vyzerať fotografia pospájaná z viacerých snímok ešte skôr, ako vôbec stlačíte spúšť fotoaparátu.
Do aplikácie fotoaparátu okrem toho pribudlo duálne ovládanie expozície, ktoré už nie je dostupné iba v manuálnom režime, ale aj v bežnom automatickom režime fotografie. Správne osvetlené fotografie tak budú môcť vytvárať aj používatelia, ktorí sa nechcú trápiť s ostatnými manuálnymi nastaveniami.
Vďaka strojovému učeniu má nový Pixel 4 vynikať aj vo vernejšom podaní farieb a to najmä v zle osvetlených podmienkach, v ktorých samotný hardvér nedokáže správne vyhodnotiť, ako by mala byť scéna v prípade ideálneho osvetlenia zafarbená.
Posledným veľkým ťahákom fotoaparátov bude režim astrofotografie, pri ktorom Pixel 4 vytvorí 15 rôznych fotografií pri 16-sekundovej uzávierke. Ak teda budete mať po ruke Pixel 4 aj so statívom, vyčarovať z neho budete môcť čarovné fotografie nočnej oblohy aj bez nutnosti vlastnenia profesionálnej techniky, ktorú by ste sa navyše museli naučiť správne nastaviť.
Ovládanie gestami
S napätím sme čakali, kedy Google zužitkuje svoju technológiu Soli, ktorá slúži na bezdotykové ovládanie elektroniky. S príchodom smartfónov Pixel 4 a Pixel 4 XL sme sa toho však dočkali, aj keď zatiaľ iba vo veľmi obmedzenej forme. Rádiový senzor Soli sa na týchto smartfónoch stará o bezdotykové vypínanie budíkov či časovačov a ovládanie hudby. V budúcnosti sa však budú jeho možnosti nepochybne rozširovať.
Umelá inteligencia
Nebudeme vôbec preháňať ak povieme, že Google je majstrom vo využívaní umelej inteligencie vo svojich produktoch a službách. Stačí sa pozrieť na službu Fotky Google, ktorá dokáže automaticky triediť fotografie za vás, alebo rozpoznávať texty, telefónne čísla či známe budovy na vašich záberoch.
Najvýraznejšia je táto umelá inteligencia práve v telefónoch Pixel. V prípade fotoaparátov sa umelá inteligencia stará o to, aby ste svojich blízkych zachytili v momente, keď sa usmievajú a majú otvorené oči (teda práve nežmurkajú). Pomocou hlasového ovládania Google Assistant môžete ovládať takmer akúkoľvek časť smartfónu a ak by ste mali Pixel 4 so sebou pri autonehode, smartfón ju dokáže rozpoznať, aby vám automaticky privolal záchrannú službu.
90-Hz displej
Displeje s vysokou obnovovacou frekvenciou sme z počiatku videli iba v herných smartfónoch, no s príchodom smartfónu OnePlus 7 bolo jasné, že sa tohto vylepšenia skôr či neskôr dočkajú takmer všetky vlajkové lode. Google tento trend následuje s novými smartfónmi Pixel 4 a Pixel 4 XL tiež, no nie tak odvážne, ako jeho konkurencia.
Displeje v týchto modeloch síce ponúkajú 90-Hz obnovovaciu frekvenciu, no iba vo variabilnom režime. Ak to systém, resp. aplikácia alebo hra nepotrebuje, obnovovacia frekvencia automaticky klesne na 60 Hz, aby sa tým znížila spotreba energie a teda zvýšila výdrž batérie. Niet sa čomu čudovať, menší Pixel 4 má iba 2 800-mAh batériu, čo je na dnešné pomery naozaj málo.