Životný cyklus mobilných operačných systémov sa opäť dostáva do fázy postupného odhaľovania nových funkcií, ktoré napokon uzrú svetlo sveta v priebehu jesene. Apple tieto odhalenia robí nárazovo, Google ich dávkuje postupne.
Prvú ukážku noviniek v pripravovanom systéme Android 15 sme dostali ešte vo februári vo forme podpultových informácií od vývojárov. Teraz vychytávky nového systému predstavuje už aj samotný Google.
Súkromné úložisko na appky
Android 15 pokračuje v zlepšovaní zabezpečenia systému a okrem novej ochrane proti falošným a phishingovým aplikáciám v reálnom čase, prinesie používateľom možnosť pridať si medzi aplikácie ďalšiu vrstvu ochrany a prístupu k nim.
Umiestnenie aplikácie do súkromného priestoru oddelí jej dáta a notifikácie od zvyšku systému a ostatných aplikácií. Súkromný priečinok si je možné zaheslovať a dokonca aj nastaviť, aby sa v ponuke aplikácií vôbec nezobrazoval. Podľa Google môže byť takáto funkcia užitočná napríklad pre bankové a zdravotné aplikácie, v ktorých máme citlivé dáta.
Aplikáciám uloženým v súkromnom priečinku bude taktiež možné priradiť samostatný účet Google. Takýmto spôsobom budete môcť zabezpečiť, že sa vám dáta z takejto aplikácie nebudú synchronizovať do vášho hlavného účtu, alebo naopak takáto aplikácia nezíska prístup k dátam na vašom hlavnom účte.
Automatická detekcia krádeže
Heslá, odtlačky prstov a skeny tváre, má už na svojich smartfónoch nastavená pravdepodobne väčšina ľudí. Pokiaľ je váš operačný systém aktuálny a heslo nie je príliš jednoduché, je len malá šanca, že sa prípadnej nepoverenej osobe do smartfónu podarí nejakým spôsobom preniknúť. Čo ak ale, ak vám ho niekto vytrhne z ruky, kým ho máte odomknutý?
Takéto krádeže smartfónov sú žiaľ vo svete pomerne bežné a dochádza k nim ako v rušných uliciach veľkomiest, tak aj v ich bočných uličkách či hromadnej doprave. Kým si v pokoji prezeráte nejaký obsah na mobile, zlodej rýchlo schmatne váš smartfón a rýchlo uniká v dave pešo, na bicykli alebo na skútri, väčšinou bez šance na jeho úspešné dolapenie.
Nový Android 15 by mal byť podľa Google schopný rozpoznať, kedy vám niekto smartfón násilne vytrhne z rúk a začne s nim rýchlo unikať. Pokiaľ budete mať túto funkciu zapnutú, smartfón sa má v takomto prípade automaticky zamknúť. V rámci tejto ochrany si bude možné aktivovať aj automatické zamknutie v prípade, že zlodej na zariadení vypne internet alebo ho vloží do nejakej schránky, ktorá má blokovať bezdrôtový signál.
Satelitná konektivita normou
Už v priebehu minulého roka sme mohli vidieť postupný nárast počtu smartfónov na trhu, ktoré podporujú satelitnú konektivitu. Tá sa môže hodiť primárne v núdzových situáciách v lokalitách, kde nie je dostupný bežný mobilný signál, no niektorí výrobcovia a prevádzkovatelia satelitných služieb umožňujú satelitné pripojenie využívať aj na štandardnú komunikáciu.
Zatiaľ čo doposiaľ túto funkcionalitu implementovali výrobcovia smartfónov do svojich top modelov na vlastnú päsť, od verzie Android 15 bude satelitná konektivita priamou súčasťou operačného systému.
Google do systému pridáva viaceré prvky používateľského prostredia, ktoré majú zabezpečiť konzistentný zážitok z využívania satelitnej konektivity. Android 15 tiež ponúkne rozhranie pre vývojárov, prostredníctvom ktorého bude možné detegovať možnosť satelitného pripojenia, vďaka čomu budú môcť aplikácie rozpoznať, kedy sú pripojené k plnohodnotnej mobilnej sieti a kedy nemajú k dispozícii pripojenie z dôvodu, že je smartfón pripojený iba na satelit s obmedzenou prevádzkou.
Satelitnú konektivitu umožňuje Android 15 natívne využívať na komunikáciu prostredníctvom SMS a RCS aplikácií pre odosielanie a prijímanie textových správ. Prvé informácie hovoria dokonca o tom, že Google by mal pri tejto funkcii užšie spolupracovať s mobilným operátorom T-Mobile. Oficiálne však zatiaľ nebolo nič oznámené.
Natívna podpora satelitnej komunikácie zo strany výrobcov čipsetov a zároveň Google ako vývojára operačného systému Android, sa otvárajú dvere k výrazne širšej ponuke smartfónov s týmto typom konektivity. V horizonte niekoľkých rokov by sa tak mohla táto funkcia postupne začať objavovať aj v smartfónoch vyššej-strednej a napokon aj strednej triedy.