- #Virtuálna a rozšírená realita
- 5 min.
- 8.4.2024
3 najhoršie vlastnosti Apple Vision Pro od jeho používateľov
Aj keď headset Apple Vision Pro spôsobil vo svete poriadny rozruch, stále ide o prvú generáciu, ktorá má ešte čo zlepšovať. Toto sú tie aktuálne tri najhoršie vlastnosti stále pomerne novinky.
To, že ide o prvú generáciu treba skutočne zdôrazniť, veď si len spomeňme na prvý iPhone 2G z roku 2007. Ten nedokázal prijímať 3G siete, nevedel nahrávať video a neobsahoval žiaden obchod s aplikáciami. Napriek tomu robil tie veci, ktoré vedel, skutočne dobre.
Podobne je to aj pri Apple Vision Pro. Ten veci, ktoré vie, vie skutočne nadpriemerne, ale stále mu väčšina vecí chýba alebo sú, jednoducho, ešte nedotiahnuté do požadovanej kvality.
Stále sme názoru, že táto prvá generácia je určená hlavne pre vývojárov, aby dokázali priniesť nové alebo lepšie optimalizované aplikácie a pre bežnú populáciu začne tento produkt dávať zmysel až neskôr.
To, že Apple Vision Pro nie je pre bežných ľudí, dokazuje aj fakt, že ho používatelia na americkom trhu hromadne vracajú. Prekáža im viacero vecí, dôvody sme zhrnuli v samostatnom článku.
Faktom je aj to, že zariadenie sa stále nepredáva mimo amerického trhu. Existuje možno pár fínt, ako ho dostať aj na Slovensko, ale odporúčame si však počkať na oficiálnu distribúciu. V našom článku nájdete hlavné dôvody.
Avšak tí, ktorí sa k nemu dostali a nechali si ho, taktiež nie sú z niektorých vecí nadšení. Zhrnuli sme preto najčastejšie dôvody, ktoré sú témou na diskusiu, ale Apple to dokáže v nasledujúcich generáciách opraviť.
Vysoká hmotnosť a nepohodlnosť pri nosení
Apple Vision Pro sú vyrobené z ušľachtilých materiálov, takže sklo a kov, pričom konkurencia sa spolieha výhradne na plastovú konštrukciu. Jej výhodou je práve nízka hmotnosť, pretože používatelia Apple Vision Pro sa sťažujú na nepohodlnosť pri nosení spojený s hmotnosťou okolo 600 gramov.
Apple sa to snaží minimálne riešiť tým, že priamo do balenia okrem ikonického popruhu, ktorý ide len okolo uší, pribaľuje ešte jeden, ktorého popruh vedie aj cez hlavu, čo by malo viesť k menšej únave a lepšiemu rozloženiu hmotnosti. Avšak podľa niektorých používateľov ani to nepomáha a po nejakom čase je nosenie vyslovene nepohodlné.
Navyše sa s vysokou hmotnosťou spája aj fakt, že samotný Apple Vision Pro neobsahuje vstavanú batériu, čím by bola hmotnosť ešte vyššia. Od headsetu vedie pletený kábel, na ktorého konci je powerbanka zabezpečujúca výdrž okolo dvoch hodín, čo taktiež veľa majiteľov hodnotí ako negatívum.
Málo aplikácií
Aj keď sa vývojári snažia, tak aplikácií priamo pre Apple Vision Pro je len okolo 1 000. Zvyšných približne 1,5-milióna aplikácií sú len emulácie z iPadu. Technologický gigant nutne potrebuje špecifické aplikácie, po ktorých budú ľudia bažiť a čo ich bude ku kúpe skutočne motivovať.
Napríklad chýbajú aplikácie pre najznámejšie streamovacie platformy, pričom napríklad chýba aj taký YouTube. Práve absencia špecifických a použiteľných aplikácií je jeden z najväčších kameňov úrazu tohto nového produktu od Apple.
Neprepojenosť s Apple ekosystémom
Apple Vision Pro vedia v súčasnom stave rozpoznať váš počítač s operačným systémom macOS, pričom dokážu vytvoriť virtuálny displej, ktorý môže mať skutočne obrovské rozmery. Prvý problém je hneď ten, že Vision Pro vedia vytvoriť len jeden takýto virtuálny displej a nie napríklad tri, ako to dokáže konkurenčný Meta Quest 3 za približne 700 eur.
Tam však spolupráca s ostatnými Apple zariadeniami končí. Notifikácie si na iPhone s nasadenými okuliarmi neprečítate, pretože to neumožňuje rozlíšenie integrovaných kamier a ani iPhone neodomknete, keďže vás cez nasedené Apple Vision Pro nedokáže rozpoznať.
Mohlo by to fungovať tak, že pokiaľ máte zariadenia v okolí prepojené jedným Apple ID, mohli by byť už odomknuté na základe toho, že vedia, že máte na sebe práve Apple Vision Pro.