Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

15 najlepších dokumentárnych filmov a seriálov na streamovacích službách

15 najlepších dokumentárnych filmov a seriálov na streamovacích službách
Michal Spiegel
15 najlepších dokumentárnych filmov a seriálov na streamovacích službách

Pred rokom sme si priniesli tipy na 15 dokumentárnych filmov a seriálov na Netflixe. Tento rok sme sa tento zoznam rozhodli aktualizovať o ostatné streamovacie služby dostupné na Slovensku.

Okrem Netflixu si tak dáme tipy na naj dokumentárne seriály a filmy na Apple TV+, Amazon Prime Video a HBO GO. Päť najlepších filmov a seriálov, ktoré považujeme za Crème de la Crème dokumentárnej tvorby z minuloročného rebríčka nájdete aj v tom tohtoročnom.

Zdroj | Netflix
Pozrite si

8 vynikajúcich dokumentov o zdraví, ktoré nájdete na Netflixe

American Factory

Netflix

Aký je rozdiel medzi americkou a čínskou mentalitou v oblasti pracovných návykov? Na to odpovie tento oceňovaný dokumentárny film. Čínska spoločnosť Fuyao otvára bývalú americkú továreň na autá v meste Ohio. Tá musela prepustiť zamestnancov po ekonomickej kríze. Ak vás zaujíma, ako je možné, že sa Čína vypracovala na jedného z ekonomických lídrov, tento film vám ponúkne odpovede.

Circus of Books

Netflix

Nečakaný a pozoruhodný dokumentárny film o skromnom konzervatívnom páre, ktorý takmer 40 rokov viedol úspešný obchod s pornografiou v Los Angeles. Navyše sa im tento fakt darilo dlhé roky skrývať pred svojimi tromi deťmi.

Chef’s Table

Netflix

Tento dokumentárny seriál určite nepozerajte, keď budete pociťovať hlad. Profesionálni kuchári z celého sveta vám v každej časti predstavia svoje kulinárske umenie. Seriál kvôli výbornému scenáru a kvalitnému vizuálnemu spracovaniu má natočených už šesť sérií a viacero minisérií vrátane tej zameranej na dezerty či BBQ.

David Attenborough: A Life on Our Planet

Netflix 

Najznámejší britský moderátor dokumentárnych filmov, David Attenborough, sa ohliada za svojím životom a za postupným ničením prírody, ktorému v značnej miere dopomohol človek. Keď hľadáte jeden film, ktorý určite treba na Netflixe vidieť, potom je to toto dokumentárne veľdielo, ktoré je nádherne natočené a nesie so sebou silné environmentálne posolstvo.

Earth at Night in Color

Apple TV+

Dokumentárny seriál z dielne Apple nám ukáže nočný svet zvierat zo šiestich rôznych kontinentov natočený pomocou najnovších kamier, ktoré umožnili zachytiť zvieratá v jasných farbách. Rozprávačom dokumentárneho seriálu je výborný herec Tom Hiddleston a o hudobný doprovod sa postaral Christian Lundberg.

Explained

Netflix

Dokumentárna séria od štúdia Vox zahŕňa štyri fascinujúce dokumentárne cykly – Explained; Sex, Explained, The Mind, Explained a Coronavirus, Explained. Každý diel má približne 20 minút a zaujímavým spôsobom vám prezradí všetko, čo ste chceli vedieť o fungovaní mozgu, sexuálnych fantáziách, antikoncepcii, kryptomenách a o množstve ďalších tém.

Fireball: Visitors from Darker Worlds

Apple TV+

Dokumentárny film o vplyve meteorov a komét na staroveké náboženstvá, kultúry a tiež vplyv týchto javov na planétu Zem. Tvorcovia dokumentu sú Clive Oppenheimer a Werner Herzog, ktorý je zároveň aj rozprávačom. Zaujímavé spojenie prírodného sveta a toho duchovného otvára nové otázky o histórii ľudstva. Pokiaľ obľubujte prírodovedné dokumentárne filmy, tento kúsok je povinnou jazdou.

The Great Hack

Netflix

Teraz niečo z technologického prostredia. V našich článkoch sa častokrát venujeme úniku dát na Facebooku. Tento dokumentárny film mapuje najväčší škandál spojený so zneužitím dát na politické účely. Konkrétne ukazuje, ako spracovanie veľkých balíkov dát a ich zneužitie umožnilo ovplyvniť voľby po celom svete vrátane Brexitu. Ideálny dokumentárny film, ktorý sa oplatí pozrieť si, pokiaľ chcete zlepšiť svoje kritické myslenie.

The Minimalists: Less Is Now

Netflix

Ako sa zbaviť predmetov, ktoré nepotrebujete a vytvoriť tak priestor pre seba a veci, ktoré skutočne potrebujete? Pozrite si tento dokumentárny film, s ktorým budete na svoj byt, dom a hlavne život pozerať druhým spôsobom.

My Octopus Teacher

Netflix 

Dokumentárny film o chobotnici? Prečo nie, obzvlášť keď má také dobré hodnotenie v recenziách. Nádherný prírodopisný film o vzťahu medzi filmárom a chobotnicou, ktorá mu odkrýva život pod morskou hladinou. Netflix pokračuje vo svojej bohatej dokumentárnej tvorbe, ktorá je obzvlášť pri prírodopisných filmoch veľmi kvalitná. Určite treba vidieť aj tento.

One Child Nation

Amazon Prime Video 

Výborný dokumentárny film o politike jedného dieťaťa, ktorým Čína chcela zredukovať prudko rastúcu populáciu v minulom storočí. Málokto však vie o represívnej povahe zákona spojenej s nútenými potratmi či sterilizáciami.

Period. End of Sentence.

Netflix

Krátky dokumentárny film o problematike menštruácie v Indii a o jej odtabuizovaní v tejto takmer najľudnatejšej krajine sveta. Skupina indických žien sa rozhodne založiť továreň na cenovo-dostupné vložky a popritom vysvetľujú mužom, čo vlastne menštruácia je a že nejde o tému, ktorá by mala byť tabu alebo stigmatizovaná.

The Social Dilemma

Netflix 

Ďalší z radu dokumentárnych filmov na Netflixe o vplyve technológii a sociálnych sietí na naše životy. Tento dokumentárny film by nemal chýbať v rámci vzdelávacieho procesu každého mladého človeka. Pokiaľ sa vám páčil dokumentárny film The Great Hack, určite odporúčame pozrieť aj tento film. Devízou tohto filmu je, že sa v ňom vyjadrujú experti, ktorí pomáhali tieto sociálne siete vytvoriť.

Tiger King

Netflix

Jeden z najúspešnejších dokumentárnych seriálov na Netflixe. Bizarný príbeh zo zákulisia chovu mačkovitých šeliem s výstrednými postavami a podsvetím, o ktorom ste nemali ani tušenia. Séria si získala divákov najmä kvôli uvedeniu v dobe, kedy sa minulý rok začala prvá vlna lockdownov.

Welcome to Chechnya

HBO GO

Dokumentárny film, ktorý na našom HBO GO vyšiel pod názvom Vítejte v Čečensku pojednáva o skupine aktivistov, ktorí sa rozhodnú riskovať svoje životy, aby pomohli utiecť prenasledovaným osobám podozrivých z homosexuálnej orientácie v autonómnej republike Ruskej federácie – Čečensko.

Pozrite si

15 najlepších dokumentárnych filmov na Netflixe

Pokiaľ ste všetky filmy a seriály už videli, určite sa nezabudnite vrátiť k spomínanému minuloročnému článku, ktorý sa venuje dokumentárnym filmom a seriálom na Netflixe.

Prečo vám pripomíname jeden rok starý článok? V roku 2021 vám budeme každú stredu pripomínať tie najzaujímavejšie, najčítanejšie či najdôležitejšie články, ktoré sme na TECHBOX.sk v priebehu rokov publikovali. Zároveň sa vždy budeme snažiť priniesť niečo nové, čo vám obohatí starší obsah.