Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Auto
  • 5 min.
  • 20.11.2018

ZSE otvorila na R1 pri Budči prvú ultra rýchlu nabíjaciu stanicu

ZSE otvorila na R1 pri Budči prvú ultra rýchlu nabíjaciu stanicu
Imrich Maťo
ZSE otvorila na R1 pri Budči prvú ultra rýchlu nabíjaciu stanicu

Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) uvádza do prevádzky prvú ultra rýchlu nabíjaciu stanicu na čerpacej stanici Slovnaft na rýchlostnej ceste R1 v lokalite Budča. Ide o prvú nabíjaciu stanicu tohto typu nielen na Slovensku, ale zároveň v rámci projektu NEXT-E.

Projekt NEXT-E pritom popri Slovensku zahŕňa krajiny Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko a Slovinsko.

Nabíjacia stanica Ultra-Fast umožňuje výrazne rýchlejšie nabíjanie elektromobilov o výkone až 350 kW, čo výrazne skracuje čas na ich nabíjanie a sprístupňuje elektromobilitu aj pri dlhých jazdách. 15-minútové nabíjanie pokryje 400-kilometrový dojazd elektromobilu.

Nabíjacia stanica bola uvedená do prevádzky za účasti podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča, ďalších zástupcov Komisie, Helmuta Morsiho (DG Move), ďalej predstaviteľov ministerstva hospodárstva a ministerstva životného prostredia, ako aj partnerov projektu NEXT-E a partnerov podujatia.

Pozrite si

Tesla zrejme otvorí sieť Supercharger aj pre iné elektromobily

Projekt NEXT-E je spolufinancovaný z fondu CEF Európskej únie, čo je nástroj na prepájanie Európy. Projekt vlani dostal od Európskej komisie doteraz najväčší grant na rozvoj elektromobility, na základe ktorého bude vybudovaných 222 multi-štandardných rýchlonabíjacích staníc (50 kW) a 30 ultrarýchlych nabíjacích staníc (150–350 kW) v rámci kohéznej Európy.

V rámci projektu NEXT-E bude na Slovensku vybudovaných celkovo 25 nabíjacích staníc, z toho 18 rýchlonabíjacích a 7 ultrarýchlych nabíjacích staníc.

Pozrite si

Batérie v karosérii? Môžu zlepšiť elektromobily aj elektrické lietadlá

Lokalita Budča predstavuje strategický bod prejazdu stredom Slovenska, ktorý dokáže vďaka technológii ultrarýchleho nabíjania komfortne prepojiť západnú a východnú časť Slovenska. Táto technológia prináša 7-násobne rýchlejšie časy nabíjania a priamo tak skracuje čas potrebný na jazdu elektromobilu. Ultrarýchla nabíjacia stanica umožňuje nabíjanie všetkých typov elektrických vozidiel s konektormi na rýchle nabíjanie.

Sme zapojení do viacerých projektov, v rámci ktorých sa budujú stanice nielen na Slovensku, ale aj v rámci európskeho priestoru. Konkrétne projekt NEXT-E považujem za kľúčový z pohľadu jeho veľkosti, keďže budujeme nabíjaciu infraštruktúru v krajinách: Slovenská republika, Česká republika, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko a Rumunsko,“ uviedol Marian Rusko, člen predstavenstva ZSE.

Pozrite si

Volkswagen chce byť najziskovejším výrobcom elektromobilov

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič k tomu dodáva: „Dnes máme v Únii približne 150-tisíc verejne dostupných nabíjacích staníc, ale podľa našich odhadov ich do roku 2020 budeme potrebovať aspoň 800-tisíc. Trh s elektrickými autami totiž porastie závratným tempom a hustá, spoľahlivá sieť vysokorýchlostných nabíjacích staníc je kľúčová pre dôveru zákazníkov v nízkoemisné a bezemisné vozidlá. Tešia ma preto projekty ako tento z dielne Západoslovenskej energetiky.“

V regióne strednej a východnej Európy má skupina MOL najdostupnejšiu sieť staníc. Cieľom našej Stratégie 2030 je uspokojovať potreby ľudí na cestách a popri kvalitných palivách a gastro ponuke Fresh Corner rozširovať aj služby v oblasti elektromobility. Aj vďaka projektu NEXT-E takto dokážeme lepšie vyhovieť požiadavkám zákazníkov a postupne dopĺňať našu sieť o nabíjacie stanice,“ povedal Gabriel Szabó, riaditeľ spoločnosti Slovnaft. Práve ich čerpacia stanica pri Budči je prvou, kde je nainštalovaná uvedená nabíjacia stanica Ultra-Fast.

Pozrite si

Ikonický Fiat 600 Giardinetta z roku 1966 sa vracia ako elektromobil

Projekt NEXT-E je príkladom spolupráce štyroch popredných koncernov v oblasti elektroenergetického, ropného a plynárenského priemyslu a dvoch producentov automobilov. Zapojili sa spoločnosti skupiny E.ON (Západoslovenská energetika na Slovensku, český E.ON Czech Republic, maďarský E.ON Hungary, rumunský E.ON Romania), spoločnosti skupiny MOL (zastúpené pobočkami vo všetkých šiestich zúčastnených krajinách), Hrvatska elektroprivreda v Chorvátsku, PETROL (v Slovinsku a Chorvátsku) a automobilky Nissan a BMW.

Aj my, v redakcii TECHBOX, vítame aktivity na rozširovanie siete nabíjacích staníc elektromobilov. Popularita elektrických áut má rastúci trend, sami sme mali možnosť viaceré z nich otestovať. Budovanie nových nabíjacích staníc preto považujeme za prirodzenú súčasť rozvoja elektromobility.