Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Zmyselný dizajn a pokrok v technológiách - to je nový Hyundai Tucson

Zmyselný dizajn a pokrok v technológiách - to je nový Hyundai Tucson
Zdroj | Hyundai
Richard Pliešovský
Zmyselný dizajn a pokrok v technológiách - to je nový Hyundai Tucson
Zdroj | Hyundai
Zdroj | Hyundai

O tom, že nový Hyundai Tucson poteší oko nejedného motoristu sme už v redakcii písali. Po predstavení tejto očakávanej novinky už vieme, že športový dizajn nebude jediným aspektom, ktorým zaujme.

Tucson je najpredávanejšie vozidlo značky Hyundai, od predstavenia prvej generácie v roku 2004 sa ho predalo viac ako 7 miliónov, z toho 1,4 milióna v Európe. Spoločnosť Hyundai Motor dnes predstavila už štvrtú generáciu tohto úspešného kompaktného SUV.

Novinka ponúka najširší výber elektrifikovaných pohonných jednotiek v segmente kompaktných SUV, čo predstavuje hybridy, plug-in hybridy a 48 V mild hybridy.

Pozrite si

Očarí nový Hyundai Tucson revolučným dizajnom?

Nový dizajn nesie označenie Sensuous Sportiness (Zmyselná športovosť). Karoséria oproti predchádzajúcej generácii narástla a prináša dravý vzhľad, ktorý výborne pasuje k Tucsonu a histórii, ktorú na seba viaže.

Dizajnová identita Sensuous Sportiness kombinuje štyri prvky – architektúru, proporcie, styling a technológie. Hyundai sa týmto jazykom snaží uviesť do rovnováhy moderné technológie s používateľským komfortom a nadčasovým vzhľadom. Až čas ukáže, či sa návrhári trafili do čierneho. Prvé reakcie ukazujú, že sa im to podarí a stane sa pokračovateľom úspešnej série Tucsonu.

Zámerom prístupu Sensuous Sportiness je pozdvihnúť emotívne vlastnosti automobilového dizajnu. Chceme, aby naši zákazníci cítili ten posun. S novým modelom Tucson predstavujeme jeho najmodernejšiu evolúciu,“ povedal SangYup Lee, viceprezident Hyundai Global Design Center.

Vzhľad Tucsonu čerpá inšpiráciu zo štúdie Hyundai Vision T, ktorú sme videli v roku 2019 na výstave AutoMobility LA.

Zdroj | Hyundai

SUV je novátorské aj podľa toho, ako ho navrhovali. Namiesto štandardného postupu (náčrty, kresby, skice) pomáhala dizajnérom umelá inteligencia s geometrickými algoritmami. Tento postup sa volá Parametric dynamics – využíva línie, plochy a hrany vytvorené AI. Ako príklad uvádza výrobca mriežku chladiča, kde sú skryté parametrické svetlomety Parametric Hidden Lights. V prípade, že sú vypnuté, predná časť vyzerá ako súvislá plocha, bez toho, aby bolo vidieť denné LED svetlá zapustené v maske.

Nový Tucson bude na výber v deviatich farbách karosérie, zvyčajná paleta je rozšírená o tri nové odtiene: Shimmering Silver, Amazon Gray a Teal (zeleno-modrý). Okrem toho je možné zvoliť si efektnú variantu s dvojfarebnou strechou, tu si môžete vybrať v kombinácii Dark Knight (sivá farba), alebo Phantom Black.

Zdroj | Hyundai

V interiéri nového Tucsonu nájdete 10,25-palcovú dotykovú obrazovku, ktorá si vystačí bez fyzických tlačidiel. Z prístrojovej dosky zmizli klasické ručičkové ukazovatele, nahradil ich displej. Cestujúci majú pri bezdrôtovej nabíjacej ploche náladové osvetlenie, ďalšie je v odkladacích priestoroch v dverách. Tucson je zároveň prvým modelom Hyundai s dotykovým displejom umiestneným na stredovej konzole.

Infotainment je možné nastaviť podľa používateľských preferencií. Cez appku Bluelink sa dajú vytvoriť dva profily a jeden hosťovský. Navigácia na poslednom úseku pomôže vodičovi trafiť do cieľa od vzdialenosti 2 km. Systém si rozumie s kalendármi (Apple, Google). Nechýba podpora Apple CarPlay a Android Auto, ktoré umožňujú zrkadliť smartfón na stredovej obrazovke. Pri verzii s 8-palcovou obrazovkou Display Audio sa smartfóny zrkadlia bezdrôtovo.

Komfort pasažierov zvyšuje trojzónová klimatizácia, to znamená, že si ju môžu nastaviť podľa potrieb aj cestujúci vzadu. Šikovná vec, ktorú ocenia pasažieri na dlhších trasách je Režim spánku na zadných sedadlách. Vodič môže počúvať hudbu, no zadné reproduktory sú vypnuté a cestujúci môžu nerušene spať.

Zdroj | Hyundai

Tucson vylepšil jazdné schopnosti novým prepínačom terénnych režimov 4 x 4 Terrain Mode. Je dostupný v hybridných verziách s automatickou prevodovkou, používa technológiu pohonu HTRAC. Zlepšuje ovládanie a prenos krútiaceho momentu na kolesá podľa aktuálnej rýchlosti a priľnavosti terénu. Pribudli tri špeciálne režimy prejazdu v teréne: Mud, Sand a Snow.

Hyundai Tucson ponúka na výber z troch elektrifikovaných pohonných jednotiek a dvoch spaľovacích motorov so štyrmi možnosťami prevodoviek. Hybridné verzie majú 1,6-litrový motor T-GDI (benzín s priamym vstrekovaním) Smartstream alebo 44,2 kW elektromotor s 1,49 kWh lítiovo-iónovou polymérovou batériou a so 6-stupňovou automatickou prevodovkou. Môže byť vo verzii s pohonom predných alebo všetkých kolies. S výkonom 170 kW (230 k) ide o najsilnejší pohon, aký môžete s novým Tucsonom získať.

48 V mild hybrid ponúka tri možnosti: 1,6 T-GDI Smartstream s výkonom 110 kW a s pohonom predných kolies, 1,6 T-GDI Smartstream s výkonom 132 kW (aj 4 x 4) alebo 1,6 CRDi Smartstream s výkonom 100 kW (aj 4×4).

Plug-in hybrid bude mať 1,6-litrový T-GDI motor s výkonom 265 koní.

Tucson sa bude vyrábať v niekoľkých závodoch po svete vrátane fabriky Hyundai Motor Manufacturing Czech v českých Nošoviciach.

Novinka prináša pokročilé asistenčné systémy, ktoré by mali poskytnúť najkomplexnejší balík aktívnej bezpečnosti a jazdných vlastností v triede. Stará sa o to sedem airbagov, Autonómne núdzové brzdenie, funkcia Zatláčanie do križovatiek, systémy automatického udržania v jazdnom pruhu, sledovanie únavy vodiča a podobne.

Zdroj | Hyundai

Niekoľko čísel na záver

Nový Hyundai Tucson má dĺžku 4 500 mm (narástol o 20 mm), šírku 1 865 mm (+ 15 mm), výšku 1 650 mm (+ 5 mm) a rázvor 2 680 mm (+ 10 mm). Predný previs má 895, zadný 925 mm. Priestor na nohy v druhom rade sedadiel je 996 mm (+ 26 mm). Rozmerovo sa tak približuje k modelu Santa Fe.

Objem batožinového priestoru so zdvihnutými zadnými operadlami (benzín / nafta / benzín 48 V / nafta 48 V / hybrid): 620 / 598 / 577 / 546 / 616 litrov. V prípade sklopených zadných sedadiel to je: 1 799 / 1 777 / 1 756 / 1 725 / 1 795 litrov.

Nový Hyundai Tucson sa bude predávať s hybridným, naftovým a benzínovým pohonom, prvé kusy budú k dispozícii ešte tento rok, plug-in verzia príde na trh začiatkom roku 2021.

Zdroj | Hyundai