Reklama

Zendure SuperBase V – pozoruhodný záložný zdroj s polopevnými batériami

Zdroj | Zendure
Juraj Procházka
Zdroj | Zendure
Zdroj | Zendure

Americká spoločnosť Zendure pôsobí na trhu už od roku 2013, ale na tohtoročnej výstave IFA vyvolala zaslúžený ohlas a získala aj ocenenie za svoj cenovo dostupný, modulárny a extrémne výkonný záložný zdroj energie SuperBase V.

Zendure je jedným z najrýchlejšie rastúcich start-upov z oblasti EnergyTech v kalifornskom Silicon Valley. Jeho nový modulárny produkt na ukladanie energie má na konte množstvo prvenstiev, pričom je cenovo konkurencieschopný. V súčasnosti sa dajú rôzne varianty systému získať ešte výhodnejšie (so zľavou až 40%) v rámci kampane na Kickstarteri, momentálne od 2 999 USD.

Pozrite si

Záložné zdroje UPS mieria od olova k lítiu a k superkondenzátorom

Obsah pokračuje pod reklamou

Zendure SuperBase V sa dodáva v dvoch výkonových verziách –  SuperBase V4600 (4,6 kWh) a SuperBase V6400 (6,4 kWh) – a má mnoho zaujímavých vlastností a funkcií. Batériový box je mobilný, a to doslova, vďaka motorizovaným kolieskam. Môžete ho tak použiť nielen ako záložný zdroj doma, ale pokojne ho môžete vziať aj na cesty ako zdroj energie pre obytný príves, alebo kempovanie a podobne.

Zdroj | Zendure

SuperBase V má vstupy aj na pripojenie fotovoltaických panelov (až do 3 kW), ktoré Zendure dodáva ako príslušenstvo v mobilnej, aj pevnej verzii. Pod kapotou sa ukrývajú „polopevné“ batérie. Nie je úplne jasné, čo presne to znamená. Nejde celkom o batérie s pevným elektrolytom, do ktorých vkladajú nádeje mnohé automobilky, aj výrobcovia elektrozariadení, ale majú vyššiu energetickú hustotu, ako LiFePO4 batérie, ktoré sa v záložných zdrojoch bežne používajú.

Zdroj | Zendure

SuperBase V je údajne prvý domáci systém na ukladanie energie na svete s polotuhými batériami. Pri energetickej hustote viac ako 228 Wh/kg uložia o 42 % viac energie na kg v porovnaní s lítium-železofosfátovými (LiFePO4) batériami. S dodávaným softvérom na správu batérie môže byť životnosť batérie viac ako 10 rokov, čo je slušné.

Pomocou prídavných a satelitných batérií, ktoré sa pripájajú na zbernicu bez káblov, jednoduchým nasadením plug and play, je možné kapacitu záložného zdroja zvýšiť až na 64 kWh, takže dokážete dobiť svoj elektromobil aj v čase výpadku siete. S výhodou tiež viete využiť lacnejšiu energiu mimo špičky, ktorou nabijete záložný zdroj. Z neho potom v čase špičky napájate domácnosť.

Zdroj | Zendure

Presne takéto riešenie by som bol ocenil včera, keď sme mali v celej štvrti zhruba hodinový výpadok elektrickej siete. Väčšinou to tak nevnímame, ale bez elektriny prestane v bytových domoch s centrálnym vykurovaním (ale aj pri kúrení plynovým kotlom) fungovať aj kúrenie a prestane tiecť teplá voda, pretože nefungujú obehové čerpadlá vo výmenníkových staniciach.

Zdroj | Zendure

Duálny výstup 120 V a 240 V v európskych podmienkach veľmi neoceníte, ale Zendure dodáva svoje produkty na rôzne trhy a tomu zodpovedá aj vybavenie príslušným typom zásuviek. Okrem prehľadného panela s LED displejom môžete SuperBase V ovládať zo smartfónu pomocou aplikácie Zendure, ale aj hlasom cez Amazon Alexu a Google Home.

Pozrite si

Do záložných batérií ide po Tesle aj Mercedes-Benz

Zendure so svojimi modulárnymi záložnými zdrojmi napájania SuperBase V zrejme zamieša karty na rozvíjajúcom sa trhu zdrojov UPS a vďaka svojim vlastnostiam a mobilite sa môžu stať aj zaujímavou alternatívou voči benzínovým elektrocentrálam. Zvlášť, keď sú priamo stavané aj na dobíjanie pomocou solárnych panelov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.