Dnešný deň (posledný aprílový štvrtok) je Medzinárodným dňom žien v IT. Aj takto si pripomíname, že žien, ktoré sa pohybujú vo svete informačných technológií je stále oveľa menej, ako mužov.
Členské štáty Medzinárodnej telekomunikačnej únie pripomínajú Medzinárodný deň žien v IT už od roku 2011. Za ten čas sa, samozrejme, veľa vecí zmenilo, ale ich menšie zastúpenie v tomto obore stále nepoteší.
Aký je podiel žien pracujúcich v IT na Slovensku v porovnaní s EÚ? V únii pracuje zhruba 4,5 % ľudí v IT oblasti. Už tradične je ich najviac v Severnej Európe, najmenej je ich na juhovýchode. Slovensko sa v tomto zastúpení ocitlo približne v strede, čo nie je najhorší výsledok – aj vzhľadom na stav nášho školstva a snahu našich politikou urobiť zo Slovenska montážnu linku. Horšie to však je, ak si tieto počty rozdelíme podľa pohlavia. V tom okamihu zistíme, že niečo je zhnité v štáte našom.
V podiele žien zamestnaných v odbore výrazne zaostávame za priemerom krajín EÚ. Podiel Sloveniek pracujúcich v IT je len 14,9 %, viac ich pracuje dokonca aj v Bulharsku, Rumunsku, či na Malte. Európsky priemer za rok 2021 je 19,1 %. Horšie od nás si vedú len Češky (10 % podiel) a Maďarky (14 % podiel).
Napriek tomu nájdete aj u nás viacero úspešných žien. V minulosti sme už spomínali Petru Kotuliakovú a Máriu Virčíkovú, ktoré získali ocenenia Europea Tech Women. Antónia Ihnátová z ESET-u pracuje v tíme Big Data Operations ako softvérová inžinierka.
Zabudnúť nesmieme ani na Luciu Šickovú z Pixel Federation. Za zmienku tiež stojí Ivana Zemanovičová. Niekoľko rokov sa venovala programovaniu, pred dvomi rokmi spoluzaložila startup Seasy, ktorý digitalizuje lodný turistický priemysel, umožňuje teda prenájom parkovacích miest pre lode a jachty.
Okrem menšieho podielu žien v IT je tu ešte jeden znepokojivý údaj. Ženy stále zarábajú menej ako muži. Podľa Eurostatu je to až o 13 % menej. Najväčšie rozdiely boli zaznamenané v Lotyšsku (22,3 %), Estónsku (21,1 %), Rakúsku (18,9 %) a v Nemecku (18,3 %). Najmenšie rozdiely v zárobkoch medzi ženami a mužmi boli zistené v Luxembursku (0,7 %), Rumunsku (2,4 %) a v Slovinsku (3,1 %).