Reklama

Blíži sa deň, kedy ženy predbehnú mužov? Vo svete IT je ich stále málo

Zdroj | Pixbay (janeb13)
Lissett Pliešovská
Zdroj | Pixbay (janeb13)
Zdroj | Pixbay (janeb13)

Vedeli ste, že každý štvrtý štvrtok v apríli je Medzinárodný deň žien v IT? Jeho hlavnou myšlienkou je podporiť ženy i dievčatá v štúdiu a práci zameranej na technológie. Tam totiž za mužmi výrazne počtom zaostávajú. Stále platí, že fyzika a matematika sú predmety, ku ktorým sú vedení najmä muži a to sa podpisuje i na počte študentov v týchto odvetviach.

Dnes sa už síce ženy týmto odborom nevyhýbajú, no stále ich je v porovnaní s mužmi len kvapkou v mori. Možno nutnosť dnešnej doby využívať IT technológie od detstva pomôže uplatniť sa, dodať sebavedomie, vyraziť vpred naprieč technológiám i väčšiemu počtu žien. Pod pojmom ítečkár si predsa len skôr vybavíme muža v okuliaroch ako ženu. Čas a vývoj priniesol viac zručností žien v tejto oblasti, programujú, vytvárajú analýzy, projektujú, pracujú v manažmente i ako administrátorky sieti, webové dizajnérky, sú skvelé grafičky, venujú sa internetovej reklame, marketingu… dalo by sa ešte dlho pokračovať.

Pozrite si

7 žien, ktoré zmenili svet moderných technológií

Čo je však dôležité? Ženy sa chopili príležitosti, rúcajú pyramídu mužských povolaní. Rozsah a úroveň digitálnych zručností, dopyt na pracovnom trhu, dobré finančné ohodnotenie, možnosť uplatniť sa, preraziť vie byť síce nie jedinou, no dostatočnou motiváciou i pre nás ženy. Tak prečo je teda žien v technológiách tak málo? Myslím si, že za tým je nedostatok potrebných informácii, nedostatočná propagácia odborov a v neposlednom rade nesystémové vytváranie vzťahu k technike u ženského pohlavia.

Zdroj | Pixabay

Flexibilita pracovnej doby, možnosť pracovať z domu, zladenie rodiny s prácou je tu omnoho tvárnejšie ako pri iných profesiách. Treba sa zamyslieť či sa dokáže pokryť pracovný dopyt na IT trhu bez žien, keď už teraz na Slovensku i na celom svete chýbajú pracovné sily v tejto oblasti. Presvedčiť o schopnostiach žien preraziť a uspieť tam, kde v 87 % dominujú muži dokázala prevádzková riaditeľka Facebooku – Sheryl Sandberg, generálna riaditeľka Yahoo – Marissa Mayer, predsedkyňa IBM – Ginni Rometty.

Pre svoj vzor netreba chodiť ďaleko, i na Slovensku máme viacero úspešných žien. Spomenúť môžem Petru Kotuliakovú a Máriu Virčíkovú, ktoré získali ocenenia Europea Tech Women, či. Luciu Šickovú z Pixel Federation. Každý rok sa na Medzinárodný deň žien v IT uskutočňuje množstvo podujatí po svete na podporu ženskej populácie v IT. Niet sa čomu diviť, stále je čo doháňať, stále je čo vylepšovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.