Zelenou elektrinou šetrí životné prostredie viac ako 100-tisíc Slovákov

Zelenú elektrinu môžete na Slovenku využívať ako v domácnosti, tak na nabíjanie elektromobilov. ZSE túto možnosť ponúka od roku 2020. Popularita ponuky ohľaduplnej služby k životnému prostrediu je skutočne vysoká. Dokazuje to fakt, že pre Zelenú elektrinu sa rozhodne každý piaty zákazník. Už ich je viac ako 100-tisíc. Aké máte možnosti?

Platforma Global Footprint Network každoročne určuje deň, od ktorého v daný rok žijeme na ekologický dlh. Do roku 2020 sa dátum s pravidelnosťou posúval smerom k začiatku roku, teda ekologický dlh bol stále väčší a väčší.

V roku 2020 sa dátum začiatku ekologického dlhu prekvapivo oddialil o celé tri týždne. V roku 2019 tento deň pripadol na 29. júla, zatiaľ čo o rok neskôr to bolo 22. augusta. Posun spôsobili protipandemické opatrenia, ktoré výrazne spomalili život spoločnosti a tým aj kompletnú činnosť, ktorá má negatívny vplyv na ekológiu. Najpozitívnejšie zmeny pre planétu boli spomalenie ťažby dreva a zníženie produkcie emisií CO2.

Množstvo vyťaženého dreva jednotlivec ovplyvní pomerne ťažko, no k zníženiu produkcie CO2 môže efektívne prispieť každý jeden z nás. Napríklad aj hospodárnou spotrebou elektrickej energie a využívaním zelenej elektriny. Teda takej, ktorá je vyrobená z obnoviteľných zdrojov.

Na Slovensku je len 23 % zelenej elektriny

Klasická, čierna energia, sa vyrába z jadra, uhlia či plynu. Všetky tieto zdroje sú neobnoviteľné a teda majú negatívny vplyv na životné prostredie. Náprotivkom je zelená elektrina, ktorá je vyrábaná z obnoviteľných zdrojov – biomasy, veternej, slnečnej alebo vodnej energie. Z celkovej spotreby energie na Slovensku je 23 % vyrobenej z obnoviteľných zdrojov. Ako toto číslo ešte vylepšiť?

ZSE ponúka Zelenú elektrinu od roku 2020. Ekologická ponuka je tak populárna, že ju využíva už 100 000 zákazníkov. Ročne sa tak pri výrobe elektrickej energie ušetrí až 1 194 vagónov uhlia, taktiež také množstvo zemného plynu, ktoré by naplnilo 3 657 teplovzdušných balónov a toľko CO2, ktoré by vyprodukovalo za rok 25 781 áut. Na to, ako Zelená elektrina od ZSE funguje, sme sa podrobne pozreli v článku Plaťte viac, dáte tým signál, že máte záujem o ekologickú energiu.

Podporiť produkciu zelenej elektriny je jednoduché

V skratke ide o to, že priplatením si za Zelenú elektrinu od ZSE dáte spoločnosti signál na kúpu záruky pôvodu. Táto forma cenných papierov vám zaručuje, že 100 % elektriny, ktorú za rok miniete, bude z obnoviteľných zdrojov. Zisk z kúpy záruky pôvodu ide výhradne producentom zelenej energie, napríklad vodným elektrárňam, na Slovensku a v Európe.

Ide o formu podpory, ktorá ak bude dostatočne vysoká spôsobí ako zvýšenie produkcie zelenej elektriny, tak pokles jej ceny. Bohužiaľ, je pravda, že výroba zelenej elektriny je drahšia, než tej čiernej. Aké zmeny vás ako koncového zákazníka čakajú, ak sa pre Zelenú elektrinu od ZSE rozhodnete?

Okrem toho, že vám k poplatku za elektrinu bude fakturovaný poplatok za záruku pôvodu podľa aktuálneho cenníka, nenastanú žiadne zmeny. Nemusíte sa teda obávať stavebných úprav, výmeny zariadení, či toho, že budete počas zlého počasia bez elektriny.

Zelená elektrina sa pridá do pomysleného balíka celkovej elektrickej energie, ktorá sa na Slovensku od ZSE spotrebuje. Bude sa meniť len pomer spotrebovanej čiernej elektriny v prospech tej zelenej. ZSE vám garantuje, že vami spotrebované množstvo elektrickej energie bolo z obnoviteľných zdrojov.

Vyrábajte si zelenú elektrinu aj doma

ZSE zárukou pôvodu so zelenou elektrinou nekončí a ponúka celú zelenú energetickú líniu. Nielen pre rodinné domy je istotne zaujímavá ponuka fotovoltiky. ZSE montuje panely po celom Slovensku na kľúč. Ak sa pre tento spôsob zelenej elektriny rozhodujete, no ste v téme nováčik, spoločnosť vám odborne dokáže pomôcť aj s tými najnáročnejšími otázkami. Naopak, ak so štúdiom nechcete stráviť veľa času a chcete fotovoltiku čo najskôr, aj v takomto prípade je ZSE plne k dispozícii a o všetko sa postará.

Čo by ste však rozhodne mali vedieť je, že fotovoltika vyrába zelenú energiu priamo zo slnka a ZSE garantuje dostatok elektriny aj v prípade zlého počasia, teda keď slnko svietiť nebude. Okrem iného je táto garancia možná aj vďaka virtuálnej batérii, ktorá dokáže uložiť dostatok energie. O virtuálnej batérii sme písali v článku ZSE predstavuje virtuálnu batériu pre domácnosti.

Návratnosť investície do fotovoltiky je 7 rokov. Ak využívate virtuálnu batériu, životnosť riešenia je 30 až 40 rokov.

Elektromobil ešte ekologickejšie

Zelená elektrina je vďaka záruke pôvodu dostupná aj pre majiteľov elektromobilov. Tak, ako si viete predplatiť ekologicky vyrobenú energiu pre domácnosť, rovnako môžete na svojom elektromobile jazdiť ešte ekologickejšie.

ZSE totiž nakupuje elektrinu z obnoviteľných zdrojov aj pre nabíjacie stanice ZSE Drive. Spoločnosť naviac dlhodobo ponúka 30 % zľavu na elektrinu pre domácnosti, ktoré svoj elektromobil nabíjajú doma. O tom, ako prebieha montáž domácej ZSE Wallbox nabíjačky, si môžete prečítať v našom článku Ako prebiehala inštalácia ZSE Wallboxu v redakcii TECHBOX?

Jubilejný zákazník je skutočne zelený

Spomenuli sme, že Zelenú elektrinu od ZSE využíva už 100 000 zákazníkov? Ten jubilejný bol pán Martin z Trnavy, ktorý po oslovení spoločnosťou s otázkou „Prečo sa pre zelenú elektrinu rozhodol?“ skutočne milo prekvapil. „Hlavným dôvodom je vzťah k životnému prostrediu. Využívame fotovoltiku, máme elektromobil a keďže chceme využívať stopercentnú zelenú elektrinu, rozhodli sme sa pre produkt Zelená elektrina od ZSE.“

„So Zelenou elektrinou odchádza zo ZSE Centra každý piaty zákazník. Rovnako zaznamenávame obrovský nárast záujmu aj o fotovoltické riešenia pre domácnosti. Od začiatku roka sa nám každý kalendárny mesiac zdvojnásobuje počet požiadaviek. Je len apríl a už viac ako 2 500 domácností prejavilo záujem o naše riešenia,“ vyčíslila Katarína Nyúlová, vedúca predaja rezidentom ZSE Energia.

Článok bol pripravený v spolupráci s partnerom ZSE Energia.

ZdrojZSE

Komentáre k článku