Reklama

Zdokumentujte si svoj akčný život mini kamerou Niceboy VEGA X 8K

Richard Pliešovský

Niceboy sa za svoju existenciu (firma vznikla v roku 2016) udomácnil už i Slovensku. Aj keď si svoje meno spoločnosť získala najmä cenovo dostupnými zariadeniami, neznamená to automaticky ich nízku kvalitu.

Veľmi dobrým príkladom je akčná kamera VEGA X 8K. Predstavuje totiž slušnú alternatívu k prémiovým modelom od GoPro. Samozrejme, jedna vec sú údaje na papieri a druhá vec, keď kameru vezmete do rúk a poriadne ju vyskúšate. Urobili sme to za vás.

93 %
Niceboy VEGA X 8K ukazuje, že sá dá vybrať rozumná alternatíva ku GoPro Hero bez toho, aby ste museli škrípať zubami a robiť zásadné kompromisy. Cenová úspora je pritom značná. Kamera ponúka široké spektrum funkcií s podrobnými nastaveniami, môžete si ju pripojiť aj k smartfónu cez aplikáciu.

Výhody

  • duálny displej
  • senzor Sony IMX377
  • vysoké rozlíšenie a stabilizácia obrazu
  • podpora RAW
  • cena

Nevýhody

  • 8K rozlíšenie len s 15 FPS
  • tvrdšie ovládanie tlačidiel
Obsah pokračuje pod reklamou

Kamera má kompaktné rozmery. Na prednej strane je veľký objektív, ktorý som si v provom momente pomýlil s hľadáčikom v klasických zrkadlovkách. Vedľa objektívu je sekundárny 1,3″ displej. Ten využijete vtedy, keď natáčate (fotografujete) sami seba. Zadnej strane dominuje 2″ displej. Na rozdiel od predného je dotykový, slúži teda aj na nastavenie kamery.

Na pravom boku je tlačidlo ON/OFF. Po jeho zapnutí sa zobrazí ponuka menu na zadnom displeji. Vpravo hore ukazuje zvyšný čas, ktorý sa zmestí na kartu, resp. koľko v ňom máte voľného miesta ak máte zapnutý režim Fotoaparát. Vpravo hore je ikonka signalizujúca zapnutý mikrofón a stav batérie. V strede displeja máte dve ikonky, naľavo sa dostanete do galérie, napravo je lupa. Dole svieti ikonka ukazujúca aký režim máte zapnutý (Kamera/Fotoaparát), aké rozlíšenie je aktuálne nastavené a napokon vpravo dole je Nastavenia.

Na ľavej strane vedľa zadného displeja je ešte dvojica LED diód. Zapnutú kameru signalizuje modrá, proces nabíjania červená LED-ka. Keď sa nahráva video, modrá bliká. Na zariadení dole sa nachádza vyberateľná batéria a slot na microSD kartu.

Meno Nastavenia ponúka: Wi-Fi, nastavenie času automatického vypnutia displeja, automatické vypnutie kamery, jazyk menu, frekvencia (50 a 60 Hz), zapnutie WDR (široký dynamický rozsah – Wide Dynamic Range), hlasitosť mikrofónu (zníženie hlasitosti, normálna, vysoká), druhý displej (normálne, hlavný displej), rotácia, časová pečiatka, zvuk tlačidiel, zvuk spúšte, zvuk vypnutia, sieť, dátum a čas, formát (formátovanie karty), reset, informácie. V menu sa pohybujete bleskurýchlo, po krátkom zoznámení sa s ovládaním si viete zmeniť nastavenia prakticky okamžite.

Kameru zapnete a vypnete tlačidlom hore. Je mierne na pravej strane, v strede sa nachádza druhé tlačidlo. Krátkym stlačením sa vám otvorí menu nastavenia kamery/fotoaparátu, dlhým stlačením prepnete displeje. Na ľavej strane sa nachádza prístup k nabíjaciemu portu a micro HDMI.

Kamera aj fotoaparát ponúka zvyčajné portfólio funkcií. Konkrétne si v menu Kamera môžete vybrať z: Video, Timelapse video, Slowmotion, Krátke video, Vodný režim, Režim auta, Video + foto. Pri režime Fotoaparát máte tieto možnosti: Foto, Timelapse foto, Časovač, Séria, Dlhé expozícia a RAW. Vždy keď si vyberiete niektorý režim, zmení sa aj logo kamery, resp. fotoaparátu, takže jedným pohľadom vidíte, čo máte nastavené. Krátke video robí 15-sekundové videá (niekedy sa to zíde), režim auta znamená, že vždy keď sa pripojí kamera k napájaniu, začne sa nahrávať video.

Hlbšie nastavenia vykonáte gestom prejdenia prstom po displeji z pravej strany do ľavej. Podľa zvoleného módu (Video/Fotoaparát) sa vám ponúknu podrobné nastavenia. Napríklad video je prednastavené na 4K60. Keď kliknete na voľbu s rozlíšením, otvoria sa vám možnosti 8K15, 6K30, 4K60, 4K30, 2,7K60, 2,7K30, 1440P60, 1440P30, 1080P120, 1080P60, 1080P30, 720P240, 720P120, 720P30. Slušné, nie?

Najlepšie na koniec. Niceboy VEGA X 8K si totiž môžete spárovať so smartfónom. Stiahnete si aplikáciu YUTUPRO (Android, iOS), spárovanie je rýchle. Kameru pripojíte na Wi-Fi (heslo: 12345678), v mobile si potom nájdete Niceboy a pripojíte sa. Appka vám ponúka dve možnosti – pozerať v galérii získané snímky a videá, alebo sa prepnúť do režimu Camera. Zo smartfónu si môžete kompletne ovládať kameru, nastavenie, prezerať média, vymazávať ich. Nechýba live stream, takže na displeji vidíte čo snímate a oveľa lepšie tak viete nastaviť napríklad uhol záberu v náročných podmienkach.

Čo sa mi páčilo

Dobrý dojem na mňa urobila pevná konštrukcia kamery. Kto mal tú česť držať v ruke lacnejšiu konkurenciu určite vie o čom hovorím. Niceboy VEGA X 8K dokazuje hneď na prvý dotyk, že nejde o lacnú napodobeninu, ktorá sa po pár tripoch rozpadne na márne kúsky.

Dva farebné displeje nie sú ani dnes samozrejmosťou. Pri prvom natáčaní počas slnečného dňa som mal obavy, či niečo na displeji vôbec uvidím, našťastie jas (výrobca neudáva akú má svietivosť) bol dostatočný, aby som si vedel prejsť menu a skontrolovať nastavenia.

Kamera Niceboy VEGA X 8K je vybavená kvalitným objektívom, ktorého srdcom je snímač Sony IMX377. Spracovanie obrazu má pod palcom procesor Ambrella H22. Stabilizáciu zaisťuje technológia X-STEADY 2.0, jej druhá generácia prináša naozaj slušné výsledky, čo môžete vidieť na pripojenom videu nižšie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Príjemne ma prekvapilo, ako svižne reagoval systém. Keď mám totiž v rukách lacnejšie zariadenie, už automaticky očakávam, že nebude reagovať okamžite, naopak, som pripravený na zaváhania a dlhšie načitávanie. Niceboy ma rýchlo vyviedol z omylu.

Ďalšie prekvapenie bola aplikácia. Všetko fungovalo ako na prémiových zariadeniach, potenciál a praktické využitie ponúka pritom značné možnosti.

Kamera je vodotesná do 12 m, netreba ju „obliekať“ do žiadneho odolného skafandra. Stačí len prepnúť v menu na voľbu Vodný režim. Pred ponorením si však skontrolujte, či máte správne zavreté kryty na bočnej a spodnej strane.

Poteší aj solídna výbava, v balení nájdete okrem kamery a napájacieho kábla sadu základného príslušenstva a úchyty, vrátane držiaka na helmu a statív.

Pozrite si

Vyskúšali sme detské hodinky Niceboy Watch KIDS PATROL. Oplatia sa?

Čo by mohlo byť lepšie

Zariadenie je jednoduché na ovládanie, takže nedostatky sa tu hľadajú pomerne ťažko. Úplne zbytočné sa mi zdá označenie 8K. Výrobca si to mohol odpustiť, pretože kto už dnes potrebuje natáčať v 8K rozlíšení, určite sa neuspokojí s 15 obrázkami za sekundu. Toto však nie je chyba kamery. Nepresvedčila ma však podpora pamäťových kariet, je len do kapacity 128 GB.

Miernym sklamaním je výdrž batérie. 1 050 mAh nie je veľa ak idete do terénu a chcete sa pohrať s nastaveniami, využívate live stream do smartfónu, alebo si chcete pozrieť natočené videá. Rátajte s tým, že si budete musieť pribaliť powerbanku, alebo druhú batériu.

Záver

Niceboy VEGA X 8K je solídna akčná kamera, ktorej cieľovou skupinou je bežný, no náročný používateľ. Za solídnu sumu dostane zariadenie, pomocou ktorého si bude môcť zdokumentovať svoj akčný život. Za zmienku stojí režim auto, no najmä kvalitný obraz so stabilizáciou obrazu.

čipAmbarella H22
senzorSony IMX377
objektívcelosklenené 7G + antireflexná vrstva, 170°
clonaf/2,5
rozlíšenie videa8K 15fps (interpol.), 6K 30fps (interpol.), 4K 60/30fps, 2,7K 60/30fps, 1440p 60/30fps, 1080p 120/60/30fps, 720p 240/30/11
formát videaMP4, H.264/H.265
bitová rýchlosť videa100 Mb/s
stabilizáciaX-STEADY
max. rozlíšenie fotografie64 Mpx
formát fotografieJPG
displejhlavný 2” dotykový LTPS, predný 1,3”
batériavymeniteľná Li-Ion, 1 050 mAh
výdrž batérie80 minút pri 4K 30 fps (displej a Wi-Fi vypnuté, teplota cca 22 °C)
vodotesnosť12 m bez puzdra
konektivitaWi-Fi (2,4 GHz), USB-C, micro-HDMI
mikrofóny2 (stereo)
pamäťová kartamicroSD, typ UHS-II U3, max. 128 GB, podporovaný formát FAT32
prevádzková teplota0 °C až 55 °C
rozmery61 x 44 x 32 mm
hmotnosť138 g

Niceboy VEGA X 8K je určená pre rekreačných kameramanov akčných scén, ktorí si chcú zmapovať, resp. podeliť sa o svoje dobrodružstvá, výlety a outdorové aktivity, no pritom nie sú ochotní minúť viac, ako je nutné. V tejto mini kamere získajú verného (odolného) spojenca, ktorého treba len nabiť a vložiť pamäťovú kartu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.