Reklama

Vyskúšali sme detské hodinky Niceboy Watch KIDS PATROL. Oplatia sa?

Roman Calík

Ako mať dieťa pod kontrolou, ale neposlať ho so smartfónom do školy? Mnohí rodičia riešia otázku bezpečnosti svojich detí. Chcú byť s nimi v spojení, no chcú ich zároveň uchrániť od online sveta plného nástrah v podobe hier, internetu a sociálnych sietí.

Môžu byť riešením detské hodinky s vlastnou SIM kartou a GPS? Vyskúšali sme si to v našej redakcii a tu sú naše dojmy.

Prvé, čo vás prekvapí je pomerne príjemná cena hodiniek pre deti. Ak si zoberieme skutočnosť, že ide o zariadenie s dotykovým displejom, GSM komunikáciou či vstavaným GPS, cena na úrovni okolo stovky eur nemusí vyzerať hrozivo, naopak za podobné hodinky pre „dospelákov“ by ste zaplatili násobne viac. Kvalita by však bola úplne ďalej počnúc displejom, materiálmi či funkcionalitou a senzormi.

Obsah pokračuje pod reklamou

Detské hodinky Niceboy Watch KIDS PATROL sú k dispozícii v modrej alebo fialovej farbe, aby si vybralo každé dieťa. Ich cena je 109 €, samozrejme v rôznych akciách ich kúpite aj výhodnejšie. Displej majú dotykový s uhlopriečkou 1,44″ s rozlíšením 240×240 bodov. Je to absolútny základ, ovládanie displeja dotykom je pomerne náročné. Prekvapivo však s ním nemajú detské malé ruky problém, čo je v podstate v poriadku.

Hodinky sú však na detskej ruke pomerne veľké aj keď nie veľmi ťažké (ich hmotnosť je len 50 gramov). Sú najmä príliš hrubé. Napriek odoslnosti IP67 nebudete mať pocit, že hodinky prežijú nejaký ten menší pád zo skateboardu či na korčuliach. Nik však takéto pády nechce. Počas testovania hodiniek sa však nielenže nepoškodili, ale ani nepoškrabali. Tým skôr prekvapili, naozaj nevyzerajú, že toho dosť vydržia.

Na úzku detskú ruku je remienok pomerne veľký, ale treba uznať, že na ruke držia dobre. Škoda len slabšej výdrže. Nabíjanie cez neštandardizovaný konektor vás bude otravovať, v priemere budete nabíjať každý druhý deň. Samozrejme závisí od toho, ako sú hodinky využívané – napríklad v prípade zapnutého GPS a pravidelného hlásenia polohy sa vybijú kľudne aj za 1 deň. Na týždenný výlet tak musíte dieťaťu pribaliť nabíjačku a naučiť ho hodinky nabíjať.

Hodinky sa predávajú s českou SIM kartou T-Mobile. Ani som ju neskúšal aktivovať, rovno som do hodiniek vložil slovenskú nanoSIM kartu. Milé prekvapenie bolo, že som na hodinkách videl aj 4G pripojenie, v prípade slabšieho signálu som po dlhom čase zaregistroval aj označenie 2G siete.

Za konektivitu si hodinky zaslúžia pochvalu, okrem SIM využívajú aj Wi-Fi či GPS na presné určenie polohy, rovnako nechýba Bluetooth na prepojenie so smartfónom.

Áno, a to je to, čo vás poteší – nechýba aplikácia. Hodinky si viete sprárovať s aplikáciou Leefine, cez ktorú budete mať nad svojim dieťaťom kontrolu.

Priamo v aplikácii vidíte polohu dieťaťa, ale viete si nastaviť aj tzv. zóny, v ktorých je dieťa v bezpečí. Ak by zo zóny vyšlo (napríklad okolie školy), dostanete o tom notifikáciu.

Zaujímavý je aj zoznam správ, kedy viete čo sa s hodinkami na rukách vášho dieťaťa deje. Zaujímavá je však komunikácia s vašim dieťaťom, nielen môžete sledovať jeho polohu, ale môžete ho aj „odpočúvať“. Ako to funguje? Stačí kliknúť na ikonu slúchadiel a aplikácia si vyžiada hovor z hodiniek. Vtedy vám hodinky zavolajú bez toho, aby vaše dieťa o tom vedelo (na ich displeji sa nič neobjaví), vy tak viete počúvať, čo sa deje.

Škoda, že to nefunguje aj naopak, že na hodinky zavoláte, bez toho aby to dieťa vedelo. Totiž takto míňate kredit na vloženej SIM karte a pravdepodobne tu nebudete používať SIM kartu s neobmedzenými hovormi.

Zaujímavé je, že si s vašim dieťaťom môžete telefonovať aj cez videohovor. Hodinky totiž majú zabudovanú aj slabší 0,3 Mpx snímač (nad displejom). Okrem videohovorov slúži aj na vytváranie fotografií či selfie, kde si vie vaše dieťa dokonca pridať obrázky. Komunikovať viete aj cez hlasové správy či smajlíky vďaka aplikácii chat.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Stály kontakt s dieťaťom? Toto sú naše tipy na detské smart hodinky

Ako rodič rozhodnete o kontaktoch v hodinkách, ale samozrejme nechýba ani možnosť vytočiť ľubovolné telefónne číslo cez číselník. Toto však viete obmedziť, jednoducho viete číselník vypnúť, alebo dokonca viete blokovať hovory z neznámych čísel. Hodinky tak môžu skutočne slúžiť len na komunikáciu medzi pridanými kontaktmi, čo je výborné.

Aplikácia prekvapivo dokáže toho naozaj veľa. Viete napríklad zakázať vypnutie hodiniek alebo si zapnúť neustále nahrávanie polohy dieťaťa. Interval sledovania polohy si viete nastaviť od 5 do 60 minút. Dokonca si viete podrobne vybrať, kedy sa má poloha navrávať: konkrétne dni aj čas počas týchto dní.

Trochu zamrzí, že k dispozícii nie je žiadna ani jednoduchá hra, s ktorou by sa dieťa prebavilo ak by na to malo čas. Na druhej strane chápeme, hodinky nie sú na hranie, ale na to, aby ste vaše dieťa mali pod kontrolou. Zabaviť sa môže vytváraním selfie s obrázkami, počítaním príkladov na kalkulačke či sledovaním, koľko krokov má za sebou počas dňa. Dokonca sa dajú pozrieť aj krátke videá, tie však musíte do hodiniek nahrať. Do niektorých častí menu sa však tekmer nedostanete, napríklad vyvolať zoznam nahrávok chce poriadnu dávku trpezlivosti. Ikonky sú miestami až príliš malé, takmer je nemožné na ne kliknúť. Najmä hlbšie položky menu by si vyžadovali ešte istú dávku pozornosti výrobcu.

Mimochodom aj o vytvorených fotografiách máte prehľad, sťahujú sa totiž aj do aplikácie vo vašom smartfóne. Mňa bavilo, že som nastavil na hodinkách synovi budík. Hodinky mu tak v detskej izbe zvonili v nastavenom čase, aby nezmeškal do školy či na tréning.

A keďže hodinky majú najmä zabezpečiť bezpečnosť dieťaťa ocenil som, že majú SOS tlačidlo na bočnej strane. Ak by sa čokoľvek dialo, dieťa može tlačidlo stlačiť a na váš smartfón dostanete nielen upozornenie, ale hodinky zároveň nahrajú 30-sekundový audio záznam, ktorý sa vám odošle vrátane aktuálnej polohy dieťaťa.

Celkovo musím uznať, že ma hodinky Niceboy Watch KIDS PATROL milo prekvapili. Ponúkajú množstvo funkcií, ktoré ako rodič oceníte. Máte dieťa pod kontrolou, pritom môžu pomôcť aj prípade núdze. Umožnia vám komunikáciu s dieťaťom kedykoľvek dokonca vrátane videohovoru, keďže ich má neustále na ruke.

Škoda, že sú pomerne hrubé a displej je slabší, nehovoriac o krkolomnom vkladaní SIM karty (našťastie to nebudete robiť často). Za odporúčanú cenu však ide o zariadenie, ktoré veľmi dobre plní svoj účel.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.