Reklama

Zamestnávateľ vás môže sledovať cez Teams, Microsoftu sa to nepáči

Zdroj | Bose
Richard Pliešovský
Zdroj | Bose
Zdroj | Bose

Home office je zaujímavý spôsob, ako pracovať. Počas pandémie to bol veľakrát jediný spôsob, ako zabezpečiť fungovanie v mnohých firmách a podnikoch. Pracovníci si okrem iného pochvaľovali, že nie sú pod príliš veľkou kontrolou zo strany zamestnávateľa.

Presne opačne to však vnímajú manažéri, ktorí majú pocit, že nevedia, čo robia ich zamestnanci. CEO Microsoftu, Satya Nadella, dokonca hovorí, že práca na diaľku podnietila medzi manažérmi „paranoju produktivity“, čo viedlo k snahám špehovať zamestnancov.

„Lídri si myslia, že ich zamestnanci nie sú produktívni, zatiaľ čo zamestnanci si myslia, že sú produktívni a v mnohých prípadoch sa dokonca cítia vyhorení,“ povedal Nadella vo v rozhovore pre Bloomberg TV.

Obsah pokračuje pod reklamou

Microsoft uskutočnil prieskum, v ktorom sa 20 000 ľudí v 11 krajinách pýtal na produktivitu práce na diaľku a hybridnej práce počas lockdownov. Prieskum ukázal, že až 85 % vedúcich pracovníkov sa obáva, že zamestnanci nie sú produktívni. Naopak, 87 % z pracovníkov hovorí, že pracuje efektívne. Ide teda o zjavný nesúlad medzi pracovníkmi a manažérmi. Microsoft sa to snaží napraviť.

Nadella povedal, že lepšie komunikačné nástroje môžu pomôcť preklenúť priepasť. Jared Spataro, viceprezident Microsoftu s ním však nesúhlasí. Obáva sa, aby vedúci pracovníci ešte viac nezačala dohliadať nad pracovníkmi.

„Narastajúca diskusia o dohľade nad zamestnancami a my máme naozaj silný postoj – len si myslíme, že je to nesprávne,“ povedal Spataro pre Bloomberg. „Nemyslíme si, že by zamestnávatelia mali sledovať a brať na vedomie aktivitu stlačenia klávesov a kliknutí myšou a podobné veci, pretože v mnohých ohľadoch máme pocit, že to meria skôr teplo ako výsledok.“

V septembri priniesol The New York Times informáciu o tom, že firmy čoraz častejšie zavádzajú opatrenia dohľadu nad pracovníkmi v prostredí kancelárií, ktoré sa zamerali na vzdialené a hybridné pracovné prostredia. Štúdia podrobne opisuje viaceré metódy, ktoré spoločnosti použili na meranie produktivity pracovníkov, od sledovania kliknutí myšou a stlačenia klávesov až po to, aby zamestnanci náhodne fotografovali, aby sa uistili, že pracovníci sú pri svojich počítačoch.

Byť pod takýmto stresom určite nepomôže produktivite, ani spokojnosti zamestnancov. Možno by nebolo od veci zaviesť rovnaké sledovanie manažérov. Až vtedy by si zrejme uvedomili, aké to je – pracovať s vedomím, že niekde v pozadí sa sleduje váš výkon, každé ťuknutie do klávesy a popritom vás fotografujú.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.