Agentúra na ochranu životného prostredia (Environmental Protection Agency, EPA) ide tento týždeň vydať prelomové vyhlásenie. Agentúra chce, aby sa do siedmych rokov v USA predávali najmä elektromobily.
Podľa The New York Times oznámi správca EPA navrhované limity výfukových emisií v stredu v Detroite. Pôjde o doteraz najagresívnejšiu klimatickú legislatívu federálnej vlády, ktorá urobí z USA svetového lídra v úsilí o zníženie emisií z dopravy.
Michael S. Regan, správca EPA, chce zaviesť jedny z najprísnejších limitov na vozidlá so spaľovacím pohonom. Ak jeho návrh vstúpi do platnosti, spôsobí, že do roku 2030 budú elektromobily tvoriť 54 až 60 % všetkých nových áut predaných v USA. V roku 2032 to má byť na úrovni 64 až 67 %, takže by tento cieľ prekonal nedávnu métu prezidenta Bidena. Ten chcel, aby do roku 2030 bola polovica predaných vozidiel v USA na elektrický pohon.
Pre lepšiu predstavu – minulý rok sa v USA predalo len 5,8 % elektromobilov, zvyšok boli vozidlá na konvenčný pohon. Ako je to v Európe? Podľa Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA) bolo minulý rok predaných 12,1 % elektromobilov, čo predstavuje 28 % medziročný nárast. Najviac sa ich predalo v Nemecku (356 000), na Slovensku sa ich zaregistrovalo 1 391, medziročný nárast bol u nás 25,8 %.
Zdá sa, že sa práve začínajú preteky „v odzbrojení“ od spaľovákov. Únia pripravila svoju stopku pre predaj vozidiel na spaľovací pohon až na rok 2035. Teda pripravila, ako pripravila. Keď zatlačilo Nemecko, do návrhu sa zakomponovala výnimka, umožňujúca predaj e-palív. Áno, tých palív, ktorých výroba je nezmyselne drahá a experti netušia, ako sa bude dať skontrolovať, či to v skutočnosti nie je obyčajný benzín z ropy zo Sibíra.
The New York Times poznamenáva, že nariadenie bude určite právne napadnuté a stane sa horúcou témou prezidentskej kampane na budúci rok. Administratíva vzniknutá po voľbách môže rozsah zákona zúžiť, alebo rovno zrušiť.