Reklama

Z tisícok MacBookov sa stáva nepoužiteľný šrot

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Chceli by ste MacBook z roku 2020 za zlomok jeho pôvodnej ceny? Mnohí by po takom modeli siahli, aj keď by bol z druhej ruky. Majú však smolu a s ním aj životné prostredie. „Ojazdené Macy“ sú totiž nepoužiteľné.

Príčinou sú bezpečnostné funkcie, vďaka ktorým je prakticky nemožné predať 100 % funkčný MacBook s čipom M1. Namiesto ďalšieho predaja sa musia komponenty zošrotovať. Pýtate sa prečo?

Trh s použitými počítačmi funguje roky a doteraz bol prakticky bezproblémový. Hlavným dodávateľom starších počítačov sú veľké spoločnosti a inštitúcie, ktoré sa neraz zbavujú stoviek počítačov naraz.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Ktorý MacBook Pro si vybrať? Oplatí sa priplatiť za novinku?

Problémom sa stáva bezpečnostný čip T2. Ten sa stará o to, aby sa do počítača nedokázal prihlásiť nik iný, než jeho majiteľ. Na jednej strane je to veľký prínos pre bezpečie dát, na druhej strane obrovská prekážka pre predaj z druhej ruky.

Spoločnosť, ktorá vyraďuje svoje počítače, čo sa deje v 3- až 5-ročných cykloch, bežne vyresetuje MacBooky a odovzdá počítače renovátorskej firme. Ak pôvodný majiteľ vymaže počítač, no počas procesu neodstráni prihlasovacie Apple ID, ostáva zámok aktivácie stále funkčný. V počítači sa už nenachádzajú dáta, ale kto nepozná účet a heslo, nedostane sa k nemu. Aj keď je disk v počítači úplne vymazaný, stále bude vyžadovať prihlásenie do Apple ID, aby sa vypla funkcia Nájsť a Zámok aktivácie.

V praxi ide o veľmi dobrú poistku v prípade, že vám niekto ukradne MacBook. Na diaľku dokážete vymazať všetok obsah a urobíte z počítača kus nefunkčného hardvéru, ktorý zlodej nedokáže speňažiť. Nepomôže ani jailbreak.

Ak však zariadenie odkúpi renovátor, prakticky nemá šancu využiť počítač. Nastáva paradox, keď nový majiteľ nemôže využívať MacBook, pretože starý vlastník ho odsúdil na smrť. Predstavte si, že by ste si kúpili jazdené auto a nemohli ho naštartovať, pretože pôvodný majiteľ vám od neho nedal prístupové právo.

John Bumstead, renovátor MacBookov a majiteľ opravovne RDKL INC hovorí, že existuje riešenie. Ak majú takéto firmy legálne odkúpený starší Mac, „mali by sme byť schopní prihlásiť sa do nášho účtu Apple, zadať sériové číslo a akékoľvek dané informácie, potom kliknúť na tlačidlo a odoslať stroj spoločnosti Apple na odomknutie“. Následne by sa počkalo, kým Apple skontroluje svoje záznamy. Ten by sa mohol napríklad opýtať pôvodného vlastníka, či súhlasí, aby sa počítač mohol ďalej používať. Ak „pôvodný vlastník nebude protestovať do 30 dní, zariadenie by sa malo automaticky odomknúť“.

Zdroj | Apple

Apple síce umožňuje deaktiváciu zámku aktivácie počas nového procesu resetovania v macOS Monterey, kedy budete vyzvaní na overenie pomocou svojho Apple ID počas procesu vymazania a nie počas následného nastavovania. Môžete tak nechať stroj pripravený na nastavenie pre nového majiteľa – to ale neplatí pre podniky a veľké korporácie. Tam funguje iný proces spravovania počítačov. Problémom je aj to, že takéto firmy nemajú motiváciu, aby sa počas vyraďovania starali ešte aj o to, aby sa dal ich počítač v budúcnosti používať.

Ako teda vidíme, Apple sa postaral o to, aby jeho zariadenia boli v prípade krádeže bezcenné a tým pádom nemali o ne zlodeji záujem. Teraz by mohol skutkami obhájiť svoje tvrdenia o tom, ako sa stará o životné prostredie. Predávať iPhony bez nabíjačky totiž nie je jediná správna vec, ktorú môže pre planétu urobiť.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.