Reklama

Yamaha ukázala brutálny e-bike s elektronickým posilňovacom riadenia!

Zdroj | Yamaha
Michal Sobek
Zdroj | Yamaha
Zdroj | Yamaha

Spoločnosť Yamaha, ktorá má bohaté portfólio zahrňujúce motorky, klavíry, audio a mnohé iné veci, sa v poslednom čase zameriava aj na idúci vlak e-bikov. Predstavila model s elektronickým posilňovačom riadenia.

Pre pár dňami sme vás informovali o tom, že výrobca Yamaha sa pripravuje na výstavu Japan Mobility Show 2023, kde chce predviesť dva nové modely e-bikov. Prvým je model Y-01W AWD, ktorý je výnimočný tým, že ma rovno dvojicu elektromotorov, viac sme sa mu venovali v samostatnom článku.

Zdroj | Yamaha
Obsah pokračuje pod reklamou

Druhým modelom je Yamaha Y-00Z MTB, e-bike s technológiou ESP, teda elektronickým posilňovačom riadenia. Z hľadiska dizajnu nie je veľa toho, čo by model Y-00Z MTB odlišovalo od bežného celoodpruženého horského e-biku.

Nová technológia kombinuje delené usporiadanie pohonnej jednotky so systémom elektrického posilňovača riadenia (EPS) využívajúcim snímač krútiaceho momentu. Ten sa Yamahe osvedčil aj na iných modeloch s elektrickým posilňovačom PAS. Výsledkom je vynikajúca ovládateľnosť a stabilita pri jazde v teréne.

Model je vyvedený vo veľmi zaujímavej modrej farbe s čiernymi prvkami. Je však jasné, že kompletné odhalenie parametrov si Yamaha necháva na už spomínanú výstavu. Je samozrejmosťou, že ak sa tento e-bike bude predávať aj na európskom trhu, tak jeho maximálna rýchlosť musí byť obmedzená na 25 km/h.

Európska únia sa konečne pohla aj v otázke, ako má byť samotný e-bike definovaný, či je to bicykel alebo motorka. Ako príklad bol uvedený prípad nehody v Belgicku, keď jazdec e-biku zraneniam podľahol.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.