Reklama

Xiaomi Robot Vacuum X10+ | Nová generácia mopovacích vysávačov prekvapila!

Števo Porubský

Xiaomi pred pár mesiacmi predstavilo robotický vysávač ako žiadny iný vo svojom portfóliu – Robot Vacuum X10+. Je to taký unikát, že aj cenovo dostupná značka akou je Xiaomi si za novinku pýta takmer 1 000 €. A to už na robotický vysávač nie je vôbec málo.

96 %
Aktuálne jeden z najlepších vysávačov na slovenskom trhu, ktorý vie reálne aj mopovať podlahu bez toho, aby ste mali s umývaním starosti. Má ale aj svoje muchy, ktoré snáď výrobca vyladí v ďalších generáciách.

Výhody

  • Vysávanie aj mopovanie v jednom
  • Unikátny systém čistenia mopovacích podložiek
  • Dockovacia stanica so všetkým
  • Lepšia cena ako konkurencia
  • Bohaté nastavenia

Nevýhody

  • Pomerne vysoká cena
  • Slabšie vysávanie
  • Zvuky z dockovacej stanice aj po skončení upratovania (sušenie)

Napriek tomu ponúka veci ako iba málo modelov na trhu. Ide napríklad o Dreame W10 Pro, Ecovacs Deebot OMNI X1, Roidmi EVA, Roborock S7 MaxV Ultra. Všetky ostatné roboty, ktoré sa chvália aj mopovaním podlahy sú proti týmto novinkám nič. Prečo? Pretože tieto sú schopné si mopovacie podložky samé aj poumývať. Ruky si teda prakticky nikdy nezašpiníte. Takmer. Ale aj o tom si povieme viac.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Megasúboj 5 robotických vysávačov s mopom do 400 €! Ktorý je ten najlepší?

Na prvý pohľad je X10+ celkom obyčajný robotický vysávač, len jeho základňová stanica je akási veľká. V bielej farbe sa hodí do väčšiny interiérov, biela nevyjde z módy. Pozorné oko a tí, ktorí sa do takýchto vysávačov vyznajú, si ale všimnú niekoľko nezvyčaností.

Jednou je napríklad zvýšená platforma na hornej strane, v ktorej je laser. Známa vec z mnohých iných vysávačov. Zároveň je tu ale v prednej časti aj oko kamery a viacerých ďalších snímačov. A to sa už len tak nevidí – kombinácia kamery a laseru. Laser je vynikajúci na okamžité mapovanie priestoru, no otrasný na prekážky, kamera je pomalá na mapovanie priestoru, ale špičková na prekážky a tak robot do nich ani nenaráža. Vďaka kombinácii oboch technológií, Xiaomi navigáciu nazvalo S-cross AI, je X10+ výborný v oboch. Vidieť to už po pár sekundách v appke.

Cez tú sa robot ovláda. Robot má síce niekoľko tlačidiel na tele i na dockovacej stanici, no podrobné nastavenia je možné robiť iba cez mobilnú appku. Ak už máte niečo iné smart od Xiaomi, s appkou ste ako doma. Inštalácia robota je pritom veľmi rýchla a jednoduchá, aj vďaka QR kódu v krabici. Nič viac vám netreba.

Nastavenia sú už ale o niečom inom a je nutné sa im povenovať, aby robot robil čo má. Okrem bežných nastavení intenzity vysávania – tichý, štandard, silný a turbo tu nájdete aj intenzitu mopovania – nízka, stredná a vysoká. Samozrejmosťou je možnosť nastavenia iba vysávania či iba mopovania, alebo oboch naraz, ale aj DND, podrobného plánovania celého týždňa či drobnosti ako vyhýbaniu sa kobercom či vysávanie iba kobercov.

V appke poteší aj informovanie o stave filtra, kief, mopu či sáčku na nečistoty v docku. Mňa osobne potešila funkcia zablokovania tlačidiel robota, aby ich nemohli stláčať deti. Nie všetky roboty toto ponúkajú. V appke je možné zakázať aj posielanie máp na servery Xiaomi. Pre neanglicky hovoriacich našincov ale nebude ok absencia slovenčiny či aspoň češtiny.

Po nastavení je už možné vysávať. Vlastne to je možné aj bez nej, ale ani nebudete vedieť čo poriadne robot robí. Po spustení procesu vysávania i mopovania vás možno prekvapí neskutočná dĺžka procesu štartu vysávania. To si totiž robot nasáva čistú vodu z 2,5 l nádoby v docku, aby mohol mopovať. Nádobka na vodu má ale len 80 ml, preto si pri väčších plochách robot ide doplniť vodu aj viackrát.

Proces štartu trvá zhruba 3 minúty. Inak povedané večnosť. Za mínus to ale nepokladám, u konkurencie bez takýchto vymožeností musíte vodu do robota dostať sami čo trvá určite dlhšie a hlavne bez vás to nejde. Tu áno.

To isté platí aj pri ukončovaní procesu vysávania a mopovania. Kým sa robot správne zaparkuje, pokojne si choďte dať kávu a kým sa vrátite bude akurát 3. či 4. krát parkovať na správne miesto. Prečo? Pretože robot má nielen automatické vyprázdňovanie (vysávanie) zbernej nádoby, ale aj automatické čistenie a, to sa podržte, i sušenie mopovacích podložiek.

Xiaomi to vymyslelo veľmi šikovne a mopovacie podložky sú dve. Počas mopovania sa mierne spustia na podlahu, v prípade zaregistrovania koberca sa zas vytiahnu do tela, hoci iba o pár milimetrov. Vďaka tomu, ako sú navrhnuté je X10+ schopná sa v docku aj sama vyčistiť. Na podložky strieka čistá voda a špinavá sa zároveň odsáva do druhej nádoby v tele docku. Podložky zároveň rotujú a otierajú sa o výčnelky, takže sa z nich dostanú všetky nečistoty. A spomínaná čerešnička – aby mopovacie podložky nestuchli v pomerne tesnom priestore dockovacej stanice, Xiaomi (?) vymyslelo spôsob ich sušenia. Niekoľko hodín na ne fúka mierne teplý vzduch. Čo dodať? Klobúk dole…

Ak ale žijete vo veľmi tichej domácnosti, zvuk sušenia vás môže prekvapiť a možno aj otravovať. Je to taký zvláštny zvuk bzučania a fučania zároveň, niečo ako veľmi slabý ventilátor.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mimochodom, mopy z X10+ je možné prať, aj keď sú osadené na plastových kotúčoch. Stačí ich „odlepiť“. Ako často je rôzne, v závislosti od používania a znečistenia podlahy. Koľko stoja náhrady som zatiaľ nezistil. Sáčky do docku sú v predaji za necelých 25 €/5 ks, čo nie je málo, no vystačia pomaly aj na rok, keďže jedno vrecko má 2,5 litra.

Horšie je to s vysávaním. Xiaomi sa roky drží jednej a tej istej technológie – jedna kefa, ktorá je navyše pomerne úzka. Má len 17,5 cm a teda aj sací otvor robota so šírkou 35 cm je pomerne malý. Aby som nezabudol, výška robota je takmer 10 cm, takže sa nezmestí pod všetky nábytky.

Aj keď sa X10+ chváli sacím výkonom 4 000 Pa, ten je iba v najvyššom režime Turbo. V tomto režime sa ale výrazne skráti výdrž na jedno nabitie batérie. Tá má, mimochodom, 5 200 mAh, takže ide o rovnakú batériu akú Xiaomi využíva v mnohých ďalších robotoch. Hoci nemusí vydržať veľmi dlho, X10+ sa vie ísť aj počas procesu čistenia dobiť a neskôr pokračovať vo vysávaní či mopovaní.

Vysáva a mopuje vždy systematicky, šetrí tým energiu. Najskôr čistí okraje miestnosti, následne čistí zvyšok priestoru. Samozrejmosťou je možnosť nastavenia čistenia konkrétneho priestoru. Nechýba ani hlasové ovládanie pomocou Amazon Alexa či Google Assistant, no mne sa Assistanta nepodarilo rozchodiť. Možno chyba komunikácie alebo čosi medzi nebom a zemou.

Vrátim sa ale k samotnému čisteniu, teda vysávaniu i mopovaniu. Potešilo ma, že robot zvláda vysávanie aj kobercov s vyšším vlasom. Kvalita vysávania je síce nižšia, no aspoň sa pred ním nezastaví a vie prejsť vyčistiť aj zvyšok vstupnej haly.

Mimochodom, na X10+ vie rozpoznávať koberce a v prípade, že vysáva i mopuje, mierne nadvihne mopovacie podložky. Pri tak vysokom koberci je to ale viac-menej jedno. Horšie ale je, že keď je vysávač na okraji koberca už spúšťa rotáciu podložiek a tak „čistia“ aj koberec. Otázne je bude vyzerať koberec po takom roku, kedy ho v okrajoch budú denno-denne otierať mopovacie podložky a potom aj to, že či to nevadí podložkám v ich vlhkosti. Ak sa príliš vytrú do koberca, ostane na nich ešte tekutina na vytieranie podlahy?

Robota som mal nastaveného na silné vysávanie a stredné mopovanie. Vo výsledku som po prvom čistení ale ostal celkom sklamaný. Do priestoru som na cca 1 m2 rozsypal hladkú múku. Výsledok? Množstvo múky ostalo na podlahe. Prečo, netuším, keďže súčasne mal robot aj mopovať. Žeby mal už suché podložky, že sa mu zvyšky múky po vysávaní nepodarilo odstrániť? Netuším.

Rovnako netuším prečo robot nedokázal zotrieť kvapky z vody či iných kvapalných pokrmov našich detí okolo kuchynského stola. Akoby cez ne ani nešiel, no na mapke v appke cez tento priestor určite išiel. Ako sa mu podarilo vyčistiť priestor pri nastavení na maximum, teda maximálne sanie i maximálne množstvo vody. No ani tak to nebol žiadny zázrak, navyše na podlahe ostali viditeľné stopy po mopovaní, resp. po vode.

Obsah pokračuje pod reklamou

A tak hoci si ma Xiaomi Robot Vacuum X10+ získal nevtieravým dizajnom, špičkovými technológiami a premysleným systémom mopovania, čistenia a sušenia, v praxi ma celkom sklamal. Pri najvyšších nastaveniach robí viac-menej čo sa od neho očakáva, no problém v domácnosti s malým dieťatom je, že je ťažké zmiznúť preč na 3-4 hodiny, počas ktorých by robot vedel upratať ako mal.

Aktuálne je však Xiaomi Robot Vacuum X10+ jedným z najlepších robotov s mopom na trhu. Predbehnúť ho môže iba ešte drahší (o cca 500 €) Roborock S7 MaxV Ultra. Ostatné čínske modely ako Dreame W10 Pro, Ecovacs Deebot OMNI X1, Roidmi EVA sú vlastne kópiami X10+. Ak sa podarí, v roku 2023 pripravíme megasúboj tých najlepších robotov s mopmi. Dovtedy môžem tvrdiť, že Xiaomi patrí medzi to najlepšie a vcelku za rozumnú cenu. Aj preto si od redakcie zaslúži ocenenie Tip redakcie.

Aktuálnu cenu Xiaomi Robot Vacuum X10+ nájdete aj na Heureka.sk:

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.