Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Xiaomi predstavilo kráľov mobilnej fotografie - privítajte sériu Xiaomi 12S

Xiaomi predstavilo kráľov mobilnej fotografie - privítajte sériu Xiaomi 12S
Zdroj | Xiaomi
Michal Sobek
Xiaomi predstavilo kráľov mobilnej fotografie - privítajte sériu Xiaomi 12S
Zdroj | Xiaomi
Zdroj | Xiaomi

Spoločnosť Xiaomi dnes mala opäť svoje veľkolepé predstavenie noviniek. Okrem drobnejších vecí sme sa dočkali vylepšenej série Xiaomi 12S, ku ktorej pribudol dlho očakávaný model Ultra.

Pozrite si

Nová séria Xiaomi 12 – ide priamo proti vlajkám od Samsungu a Applu?

Modely Xiaomi 12S a Xiaomi 12S Pro zostali verné svojmu dizajnu, teda hovoríme o jemne zahnutých displejoch a identických dizajnoch len v rôznych veľkostiach. Zadná sklenená stena má už typický modul fotoaparátov, je z odolného skla Corning Gorilla Glass Victus a boky sú z hliníka.

Zdroj | Xiaomi

V prípade displejov hovoríme o 6,28 a 6,73-palcových paneloch vyrobených technológiou AMOLED, pričom Pro model má aj LTPO 2.0 technológiu, ktorá inteligentne prepína obnovovaciu frekvenciu podľa zobrazovaného obsahu. Nehovoriac o tom, že model Xiaomi 12S Pro má 2K rozlíšenie, pričom základný model Full HD. V zobrazovacích paneloch sa nachádza aj čítačka odtlačkov prstov.

K zmene došlo v oblasti procesorov. V oboch prípadoch tu totiž nájdeme aktuálne najlepší procesor pre Android smartfóny, a to Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, ktorý vystriedal jeho predchádzajúcu generáciu. Sú to totiž prvé predstavené smartfóny s týmto novým procesorom.

Zdroj | Xiaomi

Inováciou prešli aj fotoaparáty. Tie síce disponujú úplne rovnakým rozlíšením ako v prípade série Xiaomi 12, ale tu bude spoločnosť ťažiť hlavne zo spolupráce s fotografickou firmou Leica, ktorej logo sa nachádza aj na samotných moduloch fotoaparátu.

Model Xiaomi 12S má 50-megapixelový hlavný snímač, 13-megapixelový ultraširokouhlý snímač a 5-megapixeloivé makro. Xiaomi 12S Pro si ponecháva rovnaký hlavný snímač, ale dopĺňa ho 50-megapixelový „širokáč“ a 50-megapixelový teleobjektív s dvojnásobným priblížením.

Nezmenili sa ani kapacity batérií, pričom Xiaomi 12S má kapacitu 4 500 mAh a 12S Pro 4 600 mAh. Rozdiel je ale v tom, že základný model ponúka 67-wattové nabíjanie, pričom väčší brat až 120-wattové nabíjanie. Bezdrôtové riešenie sa v prípade oboch usídlilo na maximálnom výkone 50 W. Xiaomi tvrdí, že výdrž by sa mala zlepšiť, pretože je tu úspornejší procesor.

Zdroj | Xiaomi

Od výroby tam nájdete predinštalovaný Android 12 spolu s nadstavbou MIUI 13. Nechýba Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC a ani kvalitné stereo reproduktory, ktoré Xiaomi ladilo so spoločnosťou Harman/Kardon.

Teraz sa presúvame ku klenotu dnešnej konferencie, a tým je model Xiaomi 12S Ultra, na ktorý sme skutočne dlho čakali. Dizajnovo sa prednou stranou takmer nelíši. Nájdeme tu 6,73-palcový AMOLED displej s 2K rozlíšením a obnovovacou frekvenciou až 120 Hz s prítomnou technológiou LTPO 2.0. Ide teda o rovnaký displej ako v prípade Xiaomi 12S Pro. Nachádzame tu aj čítačku odtlačkov prstov.

Zdroj | Xiaomi

Vo vnútri nás opäť čaká procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, ktorému môže sekundovať až 12 GB RAM a 512 GB úložiska. Každopádne pôjde výkonovo a skvelú beštiu.

Najväčšou zbraňou tohto modelu sú jednoznačne fotoaparáty. Nechýba logo spoločnosti Leica, ktorá v minulosti spolupracovala s Huaweiom a spolu dosiahli až na vrchol mobilnej fotografie. Práve na toto chce nadviazať aj Xiaomi. Modul je skutočne obrovský, ale prišiel o sekundárny displej, ktorým disponovala predchádzajúca generácia.

Zdroj | Xiaomi

Ale poďme už ku parametrom. Hlavnou hviezdou je snímač Sony IMX989 s veľkosťou 1 palec a rozlíšením 50 Mpx. Ako druhý tu máme 48-megapixelový ultraširokouhlý snímač, ktorý možno využiť aj na makro zábery, keďže disponuje zaostrovaním a 48-megapixelový teleobjektív s 5-násobným priblížením. Rozhodne chce Xiaomi týmto modelom atakovať na trón aktuálneho kráľa fotomobilov.

Zadná strana je spracovaná v koženej úprave, čo spôsobí skutočne luxusne. Xiaomi pripravilo aj zelený farebný variant, a teda tento smartfón bude skutočne šperkom vo vašom vrecku. K tomu všetkému sa pridáva aj odolnosť proti vode podľa IP68, čo pri Xiaomi smartfónoch nie je nič bežné.

Zdroj | Xiaomi

Čo sa týka batérie, tak model Xiaomi 12S Ultra disponuje batériou s kapacitou 4 860 mAh. To je celkom slušná kapacita, avšak nabíjanie sa zastavilo na úrovni 67 W, čo je trochu zarážajúce, keďže Xiaomi 12S Pro disponuje 120-wattovou rýchlosťou. Opäť tu nechýba 50-wattové bezdrôtové nabíjanie.

Keďže smartfóny boli predstavené len na čínskom trhu, tak máme len tamojšie ceny, ktoré sa od tých globálnych môžu líšiť. No nevieme, kedy tieto novinky prídu aj do Európy.

Základný model Xiaomi 12S sa začne predávať od ceny 3 999 juanov (570 eur), model Xiaomi 12S Pro sa bude predávať od 4 699 juanov (670 eur) a za najvybavenejší model Xiaomi 12S Ultra Číňania zaplatia minimálne 5 999 juanov, čo je v prepočte 857 eur.