Qualcomm predstavil „mozog“ pre vlajkové smartfóny. Hrozba pre Apple a Samsung?

ZDROJ | Qualcomm

Americká spoločnosť Qualcomm predstavila dvojicu nových procesorov. Výkonnejší Snapdragon 8+ Gen 1 sa už čoskoro dostane do vlajkových smartfónov.

Pozrite siVyhraj novinku Garmin Instinct 2 Solar so solárnym nabíjaním

Snapdragon 8+ Gen 1 je nová pýcha tejto spoločnosti. Podľa informácií výrobcu sa novinka pýši navýšením výkonu o 10 % po výkonnostnej stránke a 10-percentný výkon zaznamenal aj grafický čip.

A to všetko sa podarilo pri zhruba 15-percentnej úspore baterky. V reči Qualcommu to je takmer jedna hodina hrania alebo prezerania sociálnych sietí. Qualcomm hovorí, že dosiahol až o 30 % lepšiu energetickú účinnosť z CPU aj GPU a o 20 % lepší výkon umelej inteligencie.

ZDROJ | Qualcomm

Zlepšiť by sa mala aj tepelná správa procesoru. Všetko závisí však od toho, ako výkonné budú chladiace jednotky už konkrétnych výrobcov.

Vyšší výkon pochádza zo zmeny výrobcu. 4-nanometrový výrobný proces ostal zachovaný, ale nevyrába ho už Samsung, ale spoločnosť TSMC. Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 ostáva naďalej vo výrobe, a tak pri výkonnejšom variante Plus môžeme zrejme očakávať vyššiu cenu. Uvidíme, ako si bude počínať v priamom porovnaní so špičkovými Exynosmi.

Čoskoro by sme ho mohli vidieť v prvých vlajkových modeloch a hovorí sa, že prvé zariadenie bude model od Xiaomi. Okrem toho ho nájdeme aj v modeloch od výrobcov ako ASUS ROG, Black Shark, Honor, iQOO, Lenovo, Motorola, Nubia, OnePlus, OPPO, Realme, RedMagic, Redmi, Vivo a ZTE.

ZDROJ | Qualcomm

Neostalo len pri vlajkovom procesore, ale dočkali sme sa aj procesoru Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1, čo je čip určený pre hráčov s 20-percentným zvýšením grafického výkonu oproti predchádzajúcej generácii. Tento procesor napríklad podporuje až 200-megapixelový snímač.

Tento procesor je zjavne pre výrobcov druhoradý, pretože zatiaľ oňho prejavili záujem len spoločnosti Honor, OPPO a Xiaomi, pričom zariadenia budú k dispozícii v druhom štvrťroku 2022.

Pozrite siPOCO F4 GT – vlajkový herný smartfón nielen pre mobilných hráčov

Snapdragon 8+ Gen 1 bude top len najbližšieho pol roka, pretože koncom tohto roka by sme mali vidieť Snapdragon 8 Gen 2, ktorý posunie laťku opäť o level vyššie.

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku