Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Qualcomm predstavil "mozog" pre vlajkové smartfóny. Hrozba pre Apple a Samsung?

Qualcomm predstavil "mozog" pre vlajkové smartfóny. Hrozba pre Apple a Samsung?
Zdroj | Qualcomm
Michal Sobek
Qualcomm predstavil "mozog" pre vlajkové smartfóny. Hrozba pre Apple a Samsung?
Zdroj | Qualcomm
Zdroj | Qualcomm

Americká spoločnosť Qualcomm predstavila dvojicu nových procesorov. Výkonnejší Snapdragon 8+ Gen 1 sa už čoskoro dostane do vlajkových smartfónov.

Pozrite si

Vyhraj novinku Garmin Instinct 2 Solar so solárnym nabíjaním

Snapdragon 8+ Gen 1 je nová pýcha tejto spoločnosti. Podľa informácií výrobcu sa novinka pýši navýšením výkonu o 10 % po výkonnostnej stránke a 10-percentný výkon zaznamenal aj grafický čip.

A to všetko sa podarilo pri zhruba 15-percentnej úspore baterky. V reči Qualcommu to je takmer jedna hodina hrania alebo prezerania sociálnych sietí. Qualcomm hovorí, že dosiahol až o 30 % lepšiu energetickú účinnosť z CPU aj GPU a o 20 % lepší výkon umelej inteligencie.

Zdroj | Qualcomm

Zlepšiť by sa mala aj tepelná správa procesoru. Všetko závisí však od toho, ako výkonné budú chladiace jednotky už konkrétnych výrobcov.

Vyšší výkon pochádza zo zmeny výrobcu. 4-nanometrový výrobný proces ostal zachovaný, ale nevyrába ho už Samsung, ale spoločnosť TSMC. Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 ostáva naďalej vo výrobe, a tak pri výkonnejšom variante Plus môžeme zrejme očakávať vyššiu cenu. Uvidíme, ako si bude počínať v priamom porovnaní so špičkovými Exynosmi.

Čoskoro by sme ho mohli vidieť v prvých vlajkových modeloch a hovorí sa, že prvé zariadenie bude model od Xiaomi. Okrem toho ho nájdeme aj v modeloch od výrobcov ako ASUS ROG, Black Shark, Honor, iQOO, Lenovo, Motorola, Nubia, OnePlus, OPPO, Realme, RedMagic, Redmi, Vivo a ZTE.

Zdroj | Qualcomm

Neostalo len pri vlajkovom procesore, ale dočkali sme sa aj procesoru Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1, čo je čip určený pre hráčov s 20-percentným zvýšením grafického výkonu oproti predchádzajúcej generácii. Tento procesor napríklad podporuje až 200-megapixelový snímač.

Tento procesor je zjavne pre výrobcov druhoradý, pretože zatiaľ oňho prejavili záujem len spoločnosti Honor, OPPO a Xiaomi, pričom zariadenia budú k dispozícii v druhom štvrťroku 2022.

Pozrite si

POCO F4 GT – vlajkový herný smartfón nielen pre mobilných hráčov

Snapdragon 8+ Gen 1 bude top len najbližšieho pol roka, pretože koncom tohto roka by sme mali vidieť Snapdragon 8 Gen 2, ktorý posunie laťku opäť o level vyššie.

Zdroj