Reklama

Xiaomi Pad 6 - skvelo vybavený tablet s praktickým príslušenstvom

Michal Sobek

Pre niekoho je segment tabletov už slepá ulička, niektorí ich používajú ako zariadenia na zábavu v domácnosti, ale nájdu sa aj takí, čo používajú tablety aj na pracovné účely. Práve obe skupiny by mohol zaujal nový tablet Xiaomi Pad 6.

Ten je totiž vhodný aj ako zariadenia na zábavu, no najmä vďaka originálnemu príslušenstvu na ňom zvládnete aj pracovné záležitosti, prípadne je to skvelá voľba pre študenta na zapisovanie poznámok. Ako obstál v našom teste?

92 %

Výhody

  • skvelé hliníkové spracovanie
  • podarený IPS displej so 144 Hz
  • dostatočne vysoký výkon
  • 4 reproduktory s Dolby Atmos
  • praktické originálne príslušenstvo (klávesnica, stylus)

Nevýhody

  • absencia čítačky odtlačkov prstov
  • chýba desktopové rozhranie MIUI
  • jeden uhol pri používaní klávesnice a chýbajúci popis slovenskej diakritiky
Obsah pokračuje pod reklamou

Xiaomi Pad 6 prišiel v nenápadnej bielej škatuli, ktorú zdobí iba názov tabletu. Po otvorení sa dostanete k samotnému zariadeniu, v balení nájdete aj nabíjací USB-C kábel a aj 33-wattový adaptér, takže všetko, čo potrebujete.

Samotný tablet pôsobí veľmi elegantne a prémiovo. Môže za to hliníková konštrukcia s ostro skosenými hranami, z diaľky môže pripomínať tablety od Apple. Rozmery sú 254 x 165,2 x 6,5 mm a hmotnosť veľmi príjemných 490 gramov.

Horná strana obsahuje dva výduchy reproduktorov a zapínacie tlačidlo, pravá strana je domovom tlačidiel hlasitosti, na spodnej nájdeme ďalšie dva výstupy reproduktorov a USB-C konektor a ľavá strana je úplne prázdna.

Lákadlom je 11-palcový IPS displej s 2,8K rozlíšením (2 880 x 1 800 pixelov) a 144-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Zobrazuje až miliardu farieb, je tu aj podpora Dolby Vision a HDR10, maximálny jas dosahuje 550 nitov. To nie je úplne najviac, no tablet budete používať skôr v interiéri, kde je táto hodnota maximálne dostačujúca.

Je jasné, že radšej by som tu videl OLED alebo Mini LED displej, ale vzhľadom na cenovku ide o výborný zobrazovač a IPS technológia mi bohato postačovala. Musím vyzdvihnúť zobrazenie farieb aj rýchlu reakciu senzora na prispôsobenie jasu podľa okolitého svetla.

Rámčeky okolo displeja sú príjemne tenké, napriek tomu sa dobre drží. V rámčeku je aj 8-megapixelová selfie kamera s Full HD videom, ktorá má skutočne široký uhol záberu, čo na videohovory bohato postačuje. Displej, mimochodom, kryje odolné sklo Corning Gorilla Glass 3.

Skôr ma sklamalo to, že sa v displeji ani v zapínacom tlačidle nenachádza čítačka odtlačkov prstov. Musíte buď využiť kreslenie vzoru alebo písanie pinu/hesla a k tomu dopomáha len odomykanie tvárou. To je založené len na 2D skenovaní, ale je skutočne rýchle a funguje aj v zhoršených podmienkach, no stále by som tu mal radšej tú čítačku prstov.

O výkon sa stará kedysi vlajkový Qualcomm Snapdragon 870, ktorému sekunduje 6/8 GB RAM a 128-/256-gigabajtové úložisko, ale bez možnosti rozšírenia pamäťovými kartami. Beh systému Androidu 13 s nadstavbou MIUI 14 je tak absolútne bezproblémový, takže Xiaomi si dalo záležať aj na dobrej optimalizácii. Výrobca ale nikde neuvádza počet aktualizácií, ktorých sa tablet dočká.

Keďže ide o tablet, tomu je prispôsobené aj samotné prostredie. Nechýba tak zobrazenie dvojice aplikácií vedľa seba, pričom ďalšie môžete mať v plávajúcom okne. Na prácu je toto rozloženie viac než vítané, aj keď rád by som tu videl nejakú obdobu Samsung DeX, čo by ešte viac pripomínalo plnohodnotné desktopové operačné systémy.

Zadný modul fotoaparátov dizajnovo posuje k aktuálnej sérii Xiaomi 13. Odlišuje sa tým, že sa tu nachádza prakticky iba jeden hlavný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx a možnosťou nahrávať video v 4K pri 30 fps. Prekvapila ma ale prítomnosť LED blesku. Fotografie sú hodné tabletu v tejto cenovke, na bežné fotografovanie to asi úplne nie je, ale využijete ho napríklad pri fotení/skenovaní dokumentov.

Konektivita je tu skutočne bohatá. Máme tu Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, ale hlavne štvoricu reproduktorov s certifikáciou Dolby Atmos. Tie hrajú skutočne skvelo, majú vysokú hlasitosť aj náznak basov, pričom sa nachádzajú na hornej aj spodnej strane, čím umocňujú ten správny stereo efekt. Niekomu by mohol na tablete chýbať 3,5-milimetrový audio konektor.

Obsah pokračuje pod reklamou

Batéria má kapacitu 8 840 mAh a podporuje 33-wattové nabíjanie. To sú veľmi príjemné hodnoty na tablet tejto cenovky. Mňa osobne potešilo to, že USB-C konektor môžete využiť na nabíjanie iného zariadenia, v mojom prípade to boli smart hodinky.

Hodnotenie výdrže tabletu je veľmi individuálne a veľmi závisí od toho, ako často a na čo ho používate. Ak to bude na pozeranie filmov, videí alebo hranie hier, tak sa výdrž bude rátať na hodiny, naopak, ak to bude na prezeranie webu alebo občasnú kancelársku prácu, tak sa pohybujeme na úrovni niekoľkých dní.

My sme ale okrem samotného tabletu mali k dispozícii aj originálne príslušenstvo v podobe obalu, klávesnice a stylusu. Práve tieto doplnky z neho robia zariadenie nielen na zábavu, ale aj prácu.

Začnime obalom. Ten sme mali vo svetlomodrej farbe, pričom k tabletu sa pripojí pomocou vstavaných magnetov a kryje prednú aj zadnú stranu, no boky ostávajú nechránené. Časť, ktorá kryje displej sa dá zložiť, takže to môže slúžiť ako praktický stojan.

Oveľa zaujímavejším príslušenstvom je externá klávesnica integrovaná do obalu s koženkovým povrchom, ktorá sa pripája pomocou magnetických pinov na zadnej strane tabletu, čo znamená, že ju nemusíte nabíjať. Na klávesnici sa píše veľmi pohodlne, je tu príjemný zdvih ako na notebookoch. Túto recenziu som až na pár riadkov napísal priamo na tejto klávesnici a nemám sa na čo sťažovať. Ak ste študent alebo vašu prácu tvorí písanie textov, resp. základná kancelárska práca, toto príslušenstvo určite odporúčam si dokúpiť. Rozhodne to rozšíri možnosti tabletu.

Niekomu by mohla prekážať absencia popisu slovenských znakov s diakritikou na vrchnom riadku klávesov a absencia podsvietenia. Podržaním špeciálneho tlačidla vedľa Alt sa vám zobrazia možné kombinácie klávesových skratiek.

Výhrady mám aj ku sklonu klávesnice, pretože sa tu nachádza len jediná poloha. Ako som už spomínal, tablet sa pripája ku klávesnici pinmi, ktoré sú na zadnej strane obalu. Nič teda nebránilo Xiaomi urobiť na klávesnici viac výliskov, kde by mohol tablet magneticky zapadnúť, tým pádom by tu bolo viac polôh. Škoda.

Posledným príslušenstvom je stylus. Ten sa, rovnako ako v prípade iPadov, magneticky pripája k hornej strane tablet, pričom tam naozaj drží ako pribitý. Na jeho fungovanie musí byť aktivované rozhranie Bluetooth. Písanie je zvládnuté veľmi dobre, stylus po displeji ľahko kĺže. V balení sú aj náhradné hroty.

Nachádzajú sa na ňom aj dve fyzické tlačidlá. Podržaním spodného tlačidla sa vám zobrazí možnosť spustenia poznámok, kdekoľvek v systéme. Podržaním druhého tlačidla vyvoláte screenshot, ktorého veľkosť si môžete následne upraviť. Pri zobrazení webovej stránky sa tlačidlami posúvate hore a dole.

Xiaomi Pad 6 je pre mňa veľmi príjemných prekvapením. Pochvalu si zaslúži IPS displej, dostatočne vysoký výkon, výdrž batérie aj štvorica reproduktorov so skvelým zvukovým podaním. Škoda absencie čítačky odtlačkov prstov a desktopového režimu MIUI.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mňa osobne oslovilo aj príslušenstvo, pri kúpe tabletu by som rozhodne investoval minimálne do klávesnice, škoda len jedného uhla. Napriek tomu tento tablet odporúčam nielen študentom, ale hocikomu, kto chce mať doma všestranne využiteľné a mobilné zariadenie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.