Reklama

Xiaomi 13 Pro - vyplatila sa spolupráca s Leicou?

Michal Sobek

Spoločnosť Xiaomi tento rok už nič nenecháva na náhodu a predstavila dvojicu vlajkových lodí s označeniami Xiaomi 13 a 13 Pro. Nám sa do redakcie na test dostal vybavenejší súrodenec, ktorý má lákať hlavne svojimi fotoaparátmi v spolupráci so spoločnosťou Leica.

V čom je lepší Xiaomi 13 Pro oproti menšiemu variantu? Je tu väčší AMOLED displej s LTPO technológiou, kvalitnejšie fotoaparáty a väčšia batéria s podporou až 120-wattového nabíjania. My si to ale ideme rozmeniť na drobné.

97 %
Xiaomi 13 Pro je špička ľadovca od čínskej spoločnosti Xiaomi, čo sa prenieslo aj na kvalitnom 2K OLED LTPO displeji, najvýkonnejšom Snapdragone 8 Gen 2 a špičkovými fotoaparátmi, ktoré Xiaomi ladilo s legendárnou spoločnosťou Leica.

Výhody

  • prémiový dizajn
  • nádherný AMOLED LTPO displej
  • skvelé fotoaparáty
  • 120-wattové nabíjanie

Nevýhody

  • príliš lesklá keramická zadná strana
  • viacero zbytočných predinštalovaných aplikácií
Obsah pokračuje pod reklamou

Samotná predajná škatuľa je na dnešnú dobu masívna. Xiaomi sa neopičí po Apple alebo Samsung, ktorí svoj biznis stavajú na minime príslušenstva s cieľom zefektívniť množstvo kusov v doprave. Vo vnútri okrem smartfónu je tu USB-C kábel a poctivý 120-wattový adaptér. K nabíjaniu ale až neskôr. Poslednou vecou v balení je praktický gumený kryt, ktorý Xiaomi poctivo dodáva už niekoľko rokov a ja ho za tento krok jednoznačne chválim.

Pri prvom uchopení smartfónu Xiaomi 13 Pro pocítite jeho hmotnosť. Výrobca udáva 229 gramov, čo je veľmi podobná hodnota ako hlavní konkurenti Samsung Galaxy S23 Ultra alebo iPhone 14 Pro Max. Môže to byť aj tým, že boky sú z kovu a zadná strana je z keramiky. Tento materiál sa pri smartfónoch tak často nevidí, pričom je pevnejší ako sklo. Nevýhodou keramiky je jej extrémna lesklosť. Smartfón bude neustále „zacapkaný“, pokiaľ teda nezvolíte nejaký obal. Radšej by som tu videl odolnejšie matné sklo, ako majú práve top modely od Samsungu a Applu.

Inak s rozmermi 162,9 x 74,6 x 8,38 mm nijako nevybočuje zo štandardu. Zadná strana je príjemne zaoblená, čo podporuje pohodlné držanie v ruke. Spodná strana obsahuje slot na SIM kartu, USB-C konektor a výstup reproduktora, ktorý má dizajn zvukovej vlny, čo pôsobí osviežujúco. Na hornej strane nájdeme, už pre Xiaomi typický, infračervený port a na pravej strane sú fyzické tlačidlá uzamknutia a hlasitosti.

Veľkým pokrokom oproti minulým generáciám vlajkových lodí od Xiaomi je podpora plnohodnotnej certifikácie IP68 proti vode a prachu! Konečne sa nemusíte báť, keď vám tento smartfón spadne do vody alebo niekde zmokne na daždi. Síce to trvalo, ale predsa sme sa dočkali.

O zabezpečenie sa v mojom prípade starala optická čítačka odtlačkov prstov. Tu nemôžem Xiaomi naozaj nič vytknúť. Registrácia prstu bola blesková, jej rýchlosť ma ešte nesklamala a miesto na priloženie prstu sa rozsvieti, keď smartfón zoberiete do ruky. Niekomu by ale mohla vadiť pomerne malá plocha na priloženie prstu. Ak na nej podržíte prst o niečo dlhšie, môžete si zvoliť čítačku QR kódov alebo skratku do internetového prehliadača od Xiaomi. Škoda, že sa nedajú tieto skratky upraviť.

Displej kryje kvalitné ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus, no vzhľadom na cenu by som tu videl radšej už druhú generáciu tohto odolného skla. Displej je po stranách jemne zahnutý, čo nie je moja šálka kávy, pretože sa na to potom ťažšie zoženú krycie sklá a fólie. Chválim ale za to, že od výroby je tu aplikovaná ochranná fólia, ktorá sa ale jednoducho poškriabe.

Ak sa pozrieme bližšie, tak ide vlastne o špičku na trhu. 6,73-palcový AMOLED displej s 2K rozlíšením (3 200 x 1 440 pixelov). Pozor ale, od výroby je nastavené Full HD rozlíšenie, zrejme kvôli náročnosti na batériu a myslím si, že to bohato postačuje. Displej je vybavený LTPO technológiou, čo znamená, že displej dokáže aktívne meniť obnovovaciu frekvenciu v rozmedzí 1 až 120 Hz, čo má dobrý vplyv na výslednú výdrž.

Okrem toho je tu zobrazenie až miliardy farieb, HDR10+, Dolby Vision a maximálny jas je schopný dosiahnuť úroveň až 1 900 nitov, čím preskakuje aj Samsung Galaxy S23 Ultra. Ide o najkrajší displej, aký som mohol doteraz vidieť a otestovať, a to bezpochyby. Selfie kamera je v malom priestrele a má rozlíšenie 32 Mpx. Fotografie z nej sú pekné, detailné a obraz sa v prípade viacerých osôb vie rozšíriť, čo je vítaná vlastnosť hlavne pri skupinových selfie fotkách.

Po stránke výkonu je nový Xiaomi 13 Pro na vrchole potravinového reťazca. Podiel na tom má aktuálne najvýkonnejší procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 s podporou 5G sietí a v spojení s 12 GB RAM. Je vyrobený 4-nanometrovým procesom a výkonu má na rozdávanie, pričom v AnTuTu hravo prekoná hranicu milióna bodov. Nezaznamenal som ani nejaké významné zahrievanie sa. V lete to ale môže byť inak. K dispozícii bude na slovenskom trhu 256-gigabajtové úložisko, ale bez možnosti rozšírenia pamäťovými kartami.

K dispozícii je najnovší Android 13 spolu s nadstavbou MIUI 14. Xiaomi dokonca prisľúbilo 3 veľké aktualizácie Androidu a 5 rokov bezpečnostných záplat. Konkurencia síce ponúka 4 veľké aktualizácie, ale nie je vylúčené, že tento model dostane aj tú. Všetko ide maximálne plynulo a rýchlo, vrátane animácií, takže tu je jasne vidieť, že v Číne sa tento rok zamerali práve na optimalizáciu. Hnevá ma len to, že tu máme opäť pár predinštalovaných aplikácií ako Facebook, Booking, Netflix a Solitaire. Je to stále menej ako v porovnaní s lacnejšími modelmi od POCO a stále ich môžete jednoducho odinštalovať, ale malo by byť na mne ako používateľovi, ktoré aplikácie si chcem nainštalovať. Stále nevidím dôvod, na čo tu Xiaomi inštaluje vlastný internetový prehliadač, keď je tu prítomný Google Chrome. Duplicitnosť sa týka aj aplikácie Správy od XIaomi, pričom sú tu aj Správy priamo od Google.

Presuňme sa na časť, ktorá vás zrejme zaujala už z nadpisu. Ide o fotoaparáty. Samotný modul má štvorcový tvar a extrémne vystupuje nad okolitý povrch. Aspoň že samotné objektívy už nevystupujú a sú zarovnané pod jedným kusom ochranného skla. Okrem toho je tam už len LED blesk a nápis Leica.

Fotoaparáty ladila známa spoločnosť Leica a v spolupráci s ňou sú tu zabudované dva režimy, a to Leica Authentic a Leica Vibrant. Prvý režim zachováva skutočný kontrast medzi svetlými a tmavými oblasťami a zabezpečuje presné vyváženie bielej farby. Inak povedané, fotografie budú vyzerať presne tak ako sú, s detailom na presné zachytenie reality. Leica Vibrant naopak vykonáva mierne úpravy jasu a sýtosti, aby mali dané fotografie ostré tiene a živé farby, teda tieto fotografie budú viac lahodiť vášmu oku. Na výsledných fotografiách je to aj jasne vidieť. Ja som však vo väčšine prípadov nechal zapnutý režim Leica Authentic a videl realitu tak, ako skutočne je.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dobre, to sú režimy, ale aké sú tu fotoaparáty? Tým hlavným je 50-megapixelový fotoaparát so senzorom Sony IMX989, pričom ide o veľký 1-palcový senzor so skutočne skvelou optickou stabilizáciou HyperOIS. Aktuálne ide zrejme o to najlepšie, čo v smartfóne môžete mať. Veľký senzor znamená, že bude dopadať naň viac svetla. Fotografie z neho sú jedným slovom famózne. Je tu množstvo detailov, softvér sa s fotografiou doslova hrá, aby vám priniesol vo finále čo najlepšiu momentku. Výsledná fotografia má okolo 12 Mpx, ale v nastaveniach si viete zvoliť aj plné 50-megapixelové rozlíšenie. Pozor však na to, že takáto snímka bude zaberať aj viac megabajtov.

Druhý fotoaparát je ultraširokouhlý s uhlom záberu 115 stupňov. To je dostatočne široký rozsah na to, aby sa vám do záberu zmestila budova alebo krajina. Kvalita je na vysokej úrovni, navyše softvér dobre dorovnáva rohy, aby neboli zdeformované. Do tretice je tu 50-megapixelový periskopický objektív s 3,2-násobným optickým priblížením. Treba však poznamenať, že pri dvojitom priblížení sa ešte neaktivuje tento snímať, ale ide len o výrez z hlavného senzora. Najviac môžete priblížiť až 70-násobne. Vtedy je už obraz veľmi roztrasený a kvalita nedostačujúca.

Zaujímavý je aj makro režim. Na ten Xiaomi 13 Pro nepoužíva samostatný senzor a ani ultraširokouhlý senzor, ale prekvapivo to je periskopický objektív. Aj tieto fotografie sú veľmi kvalitné, pričom sa viete priblížiť skutočne blízko k danému objektu. Jedným slovom sú všetky tri fotoaparáty naozaj famózne a určite sa Xiaomi 13 Pro zaradí medzi aktuálne najlepšie fotiace smartfóny na trhu.

Video je možné natáčať v maximálnej 8K kvalite pri 24 fps. Odporúčame však zvoliť si 4K pri 60 fps. Pochváliť musím veľmi dobrú stabilizáciu videa. Inak nezľaknite sa, keď smartfónom jemne zahrkáte, že budete počuť v oblasti fotoaparátov čudný zvuk. Nie je to žiadna chyba výroby ani kusu, to počujete iba mechanizmus optickej stabilizácie. Trochu nepochopiteľnou vecou je to, že selfie kamera vie natáčať len Full HD video pri 30 fps. Takéto niečo je vzhľadom na špičkový hardvér nízka hodnota a mali by sme tu mať aspoň 4K rozlíšenie.

Nechýbajú ani kvalitné stereo reproduktory s technológiu Dolby Atmos. Zvuk je vyvážený, ale mierne chýba basová zložka. Horný reproduktor je pritom integrovaný do reproduktora na volanie. Xiaomi 13 Pro obsahuje najnovší štandard Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 aj NFC na bezkontaktné platby, ktoré vždy prebehli bez problémov. Pre niekoho môže by klamaním USB-C v štandarde 2.0. Sťahovanie veľkého množstva súborov cez USB kábel môže zabrať zbytočné minúty navyše. Veľká pochvala patrí aj haptickej odozve a vibráciám, ktoré sú dostatočne silné a veľmi príjemné. Takto si predstavujem dokonalú haptiku.

Pozrite si

Vlajkový Xiaomi 13 Pro prináša spojenie veľkého snímača s režimami od Leicy

Xiaomi 13 Pro má batériu s kapacitou 4 820 mAh. Na výdrž sa nemôžem sťažovať. V bežný deň som sa dostal na konci dňa na hodnotu okolo 20 až 30 %. Ak smartfón budete šetriť, hravo sa dostanete aj na dva dni výdrže. Ešte väčšou peckou je ale 120-wattové drôtové nabíjanie s takto výkonným adaptérom priamo v balení. Na 100 % sa dostanete v priebehu 19 minút, čo absolútne zmení vaše nabíjacie návyky. Okrem toho je tu aj 50-wattové bezdrôtové nabíjanie a 10-wattové reverzné nabíjanie. To som niekoľkokrát použil na nabitie mojich bezdrôtových slúchadiel.

Xiaomi 13 Pro si ma naozaj získal. Xiaomi sa po rokoch nakoplo a prinieslo nekompromisnú vlajkovú loď so všetkým, čo k tomu patrí. Krásny 2K AMOLED displej, prémiová konštrukcia s keramickou zadnou stranou s certifikáciou IP68, najvýkonnejší možný procesor aj rýchle 120-wattové nabíjanie. Nedostatky smerujú len ku príliš lesklej keramike, ktorú budete neustále čistiť a ku zbytočným predinštalovaným aplikáciám.

Vlajková je žiaľ aj cena, ktorá je stanovená na 1 299 eur. Nemám dôvod ju ale kritizovať, pretože smartfón si ju dokáže bez problémov obhájiť. Ak nad týmto kúskom premýšľate, tak rozhodne choďte do toho. Svoju kúpu neoľutujete.

Obsah pokračuje pod reklamou
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.