Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung Galaxy S23 Ultra - podarila sa korunovácia nového kráľa fotomobilov?

Samsung Galaxy S23 Ultra - podarila sa korunovácia nového kráľa fotomobilov?
Stanislav Vinc
Samsung Galaxy S23 Ultra - podarila sa korunovácia nového kráľa fotomobilov?

Éra mobilných telefónov, ktoré sa z roka na rok rapídne posúvali vpred a tí najväčší nadšenci si dychtivo po nových funkciách vymieňali svoje zariadenia za nové dokonca aj častejšie než raz za rok, sú dávno za nami. Iste, máme tu inovácie, najmä v oblasti skladacích smartfónov, no pokiaľ vám táto forma smartfónu nevyhovuje, pri predstavení vlajkových lodí z radu bežných smartfónov si už nebudete musieť pridržiavať sánku, aby vám nespadla.

Na trhu tak môžeme pozorovať spomalenie, výrobcovia predlžujú životnosť dizajnu z pôvodných dvoch rokov na tri až štyri a zmeny vo svojich smartfónoch robia primárne pod povrchom. Tak je to aj v prípade novej vlajkovej lode Samsung Galaxy S23 Ultra, ktorú by ste možno na prvý pohľad nerozoznali od jej predchodcu. Po týždni jeho používania však môžem povedať, že je to len dobre.

Obsah pokračuje pod reklamou

Samsung Galaxy S23 Ultra nadväzuje na prepojenie dnes už neexistujúcej série Galaxy Note so sériou Galaxy S, ku ktorému došlo práve minulý rok. Opäť teda ide o väčší smartfón, do ktorého výrobca integroval pero S Pen. Oproti minulej generácii sa nezmenila jeho uhlopriečka (6,8″) či parametre obrazovky a keďže už minulý rok bolo prakticky perfektné, bez zmeny a vylepšení zostáva aj samotné pero. Pre novú generáciu teda platí všetko, čo sme popísali pri jej predchodcovi a celý tento aspekt dáme tentokrát bokom.

Po stránke dizajnu je najväčšou zmenou, na ktorú upozorňuje aj samotný Samsung, po bokoch o 30 % menej zaoblená obrazovka. Displej smartfónu stále nie je dokonale rovný, a tak dokáže v záhybe stále poskytnúť obľúbený panel s rýchlym prístupom k aplikáciám. Pri sledovaní videa je však skreslenie obrazu po stranách viditeľne menšie a teda menej rušivé ako tomu bolo pri predchádzajúcich generáciách. Tento krok rozhodne chválim.

Samsung sa teda pri vývoji nástupcu svojho top-end modelu s dotykovým perom držal zásady „nemeň, čo funguje“ a zmenil teda iba to, čo si zmenu žiadalo. Prvá kľúčová zmena teda nastala na strane hlavného hardvéru, kde dal Samsung už aj na našom trhu zbohom vlastnému čipsetu z rodiny Exynos a novinku osadil vlajkovým čipsetom Snapdragon 8 Gen 2 so špeciálnym ladením pre sériu Galaxy a premakaným chladením.

S výkonom nemal predchodca tohto modelu žiaden problém. Ten nastával v rukách náročných hráčov v momente dlhších posedení pri graficky náročných hrách, kedy práve modely s čípsetom Exynos narážali na slabšie chladenie a teda problémy s teplotou. Samsung Galaxy S23 Ultra som sa tak pokúsil zaťažiť na maximum výkonnostnými testami a… nič. Smartfón bol na dotyk iba mierne teplý a benchmark nezaevidoval žiadne zníženie výkonu z dôvodu chladenia. Klobúk dole, Samsung a Qualcomm!

Pri výpočtovom hardvéri nemôžem opomenúť ani pamäte, pri ktorých by ste mali v prípade záujmu o tento model spozornieť. Základný variant totiž ponúka 8 GB RAM a 256 GB interné úložisko, ktoré nie je možné rozšíriť pomocou microSD karty. Ak ho chcete využívať naplno (napr. nahrávať 4K UHD videá, sledovať filmy či hrať väčšie hry), odporúčam vám siahnuť po niektorom z vyšších variantov, ktoré sú spárované aj s 12 GB RAM. Ak si smartfón predobjednáte do 16. 2. 2023, tieto vyššie varianty môžete získať za cenu o stupeň nižšieho. Ušetriť týmto spôsobom môžete až 240 €, čo rozhodne nie je málo.

Dosť bolo však chodenia okolo horúcej kaše a pusťme sa rovno do tej najväčšej zmeny, ktorú Samsung Galaxy S23 Ultra prináša – nový hlavný fotoaparát na zadnej strane, ktorý ponúka rozlíšenie až 200 Mpx. Spoločnosť mu tu robí stará známa zostava a teda 12 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát, 10 Mpx tele-fotoaparát s 3-násobným optickým priblížením a jeho dvojička s 10-násobným optickým priblížením.

V prvom rade musím povedať, že z toho, ako dokonale tieto snímače vzájomne spolupracujú, by si ostatní výrobcovia mali brať príklad. Ak sa so smartfónom približujete k objektu, jeden fotoaparát okamžite nadviaže na druhý a z bežnej fotografie sa plynule dostanete do makro režimu.

Rovnako plynule vám smartfón dovolí prejsť aj medzi jednotlivými stupňami priblíženia od 0,6x až po 100x dokonca aj počas nahrávania videa, o čom sa vám pri mnohých iných konkurenčných smartfónoch môže nechať snívať.

Hoci na zadnej strane nájdete veľa objektívov, na všetky môžete zabudnúť. Celé prostredie fotoaparátu je totiž stavané na to, aby ste jednoducho mohli namieriť smartfón a stlačiť spúšť. Nemusíte sa starať o žiadne nastavenie a to ani v prípade horších svetelných podmienok, kedy sa fotoaparát automaticky prepne do režimu Noc. Práve v tejto disciplíne má novinka ponúkať najväčší posun vpred.

Vysoký počet megapixelov využíva Samsung Galaxy S23 Ultra na spájanie susediacich pixelov do jedného podobne, ako to robili aj posledné modely predtým. Namiesto troch sa však v tomto prípade spájajú do jedného až štyri susediace pixely, čím dokáže novinka dostať do snímača o niečo viac detailov. Fotoapaparát k tomu navyše dostal objektív s nižším clonovým číslom, vďaka čomu sa doň dostane viac svetla ako predtým, ako aj optickú stabilizáciu s väčším rozsahom, vďaka čomu dokáže lepšie zastabilizovať otrasy pri fotení, ale aj nahrávaní videa.

Fotografie, ktoré z novinky S23 Ultra dostanete, patria rozhodne medzi to najlepšie, čo aktuálne mobilná fotografia ponúka. Cez deň sú fotografie nielen z hlavného snímača prakticky oku lahodiace a do rozpakov smartfón nedostanú ani zlé svetelné podmienky, naopak. Pri tvorbe fotografií pri slabom pouličnom osvetlení na fotkách vidieť viac svetla, ako ho bolo možné vnímať voľným okom a ak si smartfón niekam opriete (alebo máte pevnú ruku, príp. po ruke statív), odfotiť môžete aj nočnú oblohu tak, ako to ešte donedávna dokázal iba plnohodnotný fotoaparát.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vysoký počet megapixelov vo všeobecnosti nie je zárukou kvality výsledných fotografií a oveľa dôležitejšia je vždy veľkosť a kvalita samotného senzoru. Keď však výrobcovia v tomto smere narazili na limity, do hry nastúpilo softvérové vylepšovanie fotografií, práve pomocou spájania pixelov, ale aj pomocou umelej inteligencie a inteligentného HDR.

Po stlačení spúšte je vidieť, že Samsung Galaxy S23 Ultra robí na pozadí mnoho úkonov, pretože fotografia, ktorú uvidíte v prvej sekunde po jej vytvorení má ďaleko od tej, za ktorú ju smartfón vymení o sekundu-dve neskôr, je ostrejšia, jasnejšia, kontrastnejšia a teda krajšia. Práve toto je dôležitá disciplína, ktorá dnes dokáže oddeliť zrno od pliev.

Ak by sa v rámci tvorby bežných fotografií dalo tomuto modelu niečo vytknúť, bola by to pomalá spúšť, ktorá trápi smartfóny tejto značky už roky. Ide o malichernosť, no keď sa vám do ruky dostane smartfón inej značky, zrazu si uvedmíte, že Samsungy vytvárajú fotografie zhruba 0,5 sekundu po tom, čo reálne stlačíte spúšť. Pri statických fotografiách na tom nezáleží, no z dynamických scén (športové udalosti, deti v pohybe, neobsední domáci miláčkovia) môžete ľahko dostať rozmazané zábery.

Špeciálnu pozornosť Samsung venoval tento rok aj nočnému portrétu, kde mali smartfóny doteraz ešte výrazné nedostatky. Práve toto je disciplína, v ktorej som mal osobne pocit, že Samsung ešte má čo dobiehať a to aj keď som si model S23 Ultra porovnal so svojim iPhonom 13 Pro. Tentokrát sme sa so smartfónmi vybrali do takmer úplnej tmy, z ktorej oba smartfóny dokázali vytiahnuť prekvapivo veľa svetla. Z jedného však bol väčší problém dostať aspoň ako-tak ostrú fotografiu ako z druhého… Vľavo foto z iPhone 13 Pro, vpravo Samsung Galaxy S23 Ultra.

Kde ma smartfón opäť prekvapil, bola jeho schopnosť využiť portrétový režim aj pri nočnom videu, čo mnohé iné smartfóny skrátka neumožňujú. Poviete si, že ide o zbytočnú funkciu, no osobne si viem už teraz predstaviť, že by som ju mnohokrát využil zachytení večerí v prítmí či prechádzok v meste, z ktorých by tak človek získal omnoho atmosferickejšie a cinematickejšie spomienky ako z bežného videa. Krátku ukážku tohto režimu nájdete tu.

Paradoxne schopnosti fotoaparátu, s ktorými som sa počas testovacích dní zabával najviac, v skutočnosti ani nepatria medzi novinky tohto modelu, no oproti predchádzajúcim generáciám sú aspoň pocitovo kvalitnejšie, možno aj vďaka softvéru. Reč je o jednotlivých úrovniach priblíženia, ktoré majú pod palcom fotoaparáty s teleobjektívmi s 3 a 10-násobným priblížením, ktoré sa spájajú s digitálnym zoomom až do úrovne 100-násobného priblíženia.

Troj- a desaťnásobné optické priblíženie je vyslovene špičkové, no rovnako parádne fotografie S23 Ultra vytvára aj pri 10- a 30-násobnom priblížení, kde som si opakovane pri prezeraní povedal „wow“. Maximálne a teda 100-násobné priblíženie je naďalej vychytávkou, s ktorou budete skôr ohurovať známych, než s ňou vytvárať použiteľné fotografie. Musím však uznať, že tvorba týchto fotografií je vďaka lepšej stabilizácii fotoaparátu oveľa jednoduchšia ako kedysi. Dá sa to nielen bez statívu, ale aj pevnej ruky.

Pri pohľade na porovnanie špecifikácií medzi súčasnou a predchádzajúcou generáciou vás môže prekvapiť, že na prednej strane došlo k zdanlivému kroku späť a oproti minuloročným 40 Mpx tohtoročný predný fotoaparát tentokrát ponúka „iba“ 12 Mpx. Krok späť v počte megapixelov však rozhodne neznamená krok späť v kvalite fotografií. Naopak, selfie fotografiám z tohto smartfónu nie je čo vytknúť.

Samsung do novej série Galaxy S23 po prvý krát osadil tzv. Super HDR selfie fotoaparáty s rýchlejším automatickým zaostrovaním, pod čo sa môžem podpísať. Skvelo mu ale ide aj tvorba portrétových záberov a to aj napriek tomu, že na prednej strane figuruje iba jeden senzor namiesto dvoch, ktoré smartfóny kombinujú pri tvorbe bokeh efektu pri použití fotoaparátov na zadnej strane.

Ako teda znie odpoveď na otázku v nadpise? Samsung Galaxy S23 Ultra rozhodne patrí medzi špičku na trhu a to ako po stránke fotografickej, tak aj výkonu, kvality displeja či množstva funkcií. Na jeho pravoplatnú korunováciu za kráľa fotomobilov však budeme potrebovať komplexnejší test, kde si ho v rovnakých podmienkach porovnáme s aktuálnou konkurenciou. Dovtedy si ho však spokojne (pred)objednávajte, bez ohľadu na vaše nároky na ktorýkoľvek jeho aspekt, nebudete ľutovať.

Množstvom fotoaparátov, prepracovaným a najmä inteligentným softvérom a širokou paletou režimov vám Samsung Galaxy S23 Ultra ponúkne také možnosti zachytávania fotografií a videí, ako zrejme žiaden iný smartfón na trhu v kvalite, ktorej sa dá len málokedy niečo vytknúť. Preto si z nášho testovania odnáša ocenenie TIP ŠÉFREDAKTORA.

Obsah pokračuje pod reklamou

Samsung Galaxy S23 Ultra si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.