Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Xiaomi neprestáva prekvapovať, predstavilo humanoidného robota

Xiaomi neprestáva prekvapovať, predstavilo humanoidného robota
Zdroj | Xiaomi
Richard Pliešovský
Xiaomi neprestáva prekvapovať, predstavilo humanoidného robota
Zdroj | Xiaomi
Zdroj | Xiaomi

Technologický gigant Xiaomi má svojho humanoida. Robí tak spoločnosť robotickému psovi CyberDog, ten bol predstavený minulý rok. Samozrejme, je oveľa sofistikovanejší, má výkonnejšie motory, ktoré mu dávajú viac stupňov voľnosti a využíva komplexné algoritmy riadenia humanoidov.

Xiaomi CyberOne je 177 cm vysoký, má 52 kg a rozpätie rúk 168 cm. Vybavený je pokročilými ramenami a nohami, pomocou bipedálneho pohybu si dokonca poradí s vyvážením polohy. Dokáže vyvinúť maximálny krútiaci moment 300 Nm.

CyberOne podporuje až 21 stupňov voľnosti pohybu a dosahuje rýchlosť odozvy v reálnom čase 0,5 ms pre každý stupeň voľnosti, čo mu umožňuje plne simulovať ľudské pohyby. Je vybavený vlastným modulom hĺbkového videnia Mi-Sense a kombinovaným s algoritmom interakcie AI. Vie vnímať 3D priestor, ako aj rozpoznávať jednotlivcov, gestá a výrazy, čo mu umožňuje nielen vidieť, ale aj spracovávať svoje prostredie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Myslíme si, že inteligentné roboty budú v budúcnosti súčasťou života ľudí.

Lei Jun, CEO Xiaomi

Humanoid má okrem iného dokázať komunikovať s okolím. Obsahuje integrovaný systém rozpoznávania sémantiky prostredia MiAI a nástroj na identifikáciu vokálnych emócií MiAI. Ten mu umožňuje rozpoznať 85 typov zvukov prostredia a 45 klasifikácií ľudských emócií. CyberOne vie dokonca rozpoznať šťastie a potešiť človeka v čase smútku. Všetky tieto funkcie sú integrované do procesorových jednotiek spárovaných so zakriveným OLED displejom na zobrazovanie interaktívnych informácií v reálnom čase.

Humanoid prekvapil svojou schopnosťou detegovať ľudské emócie a pokročilé schopnosti videnia. Okrem ďalších pokročilých funkcionalít má technológiu umožňujúcu vytváranie trojrozmerných virtuálnych rekonštrukcií skutočného sveta spolu.

„Umelá inteligencia a mechanické schopnosti CyberOne sú všetky vyvinuté spoločnosťou Xiaomi Robotics Lab. Veľa sme investovali do výskumu a vývoja v rôznych oblastiach vrátane inovácií softvéru, hardvéru a algoritmov,“ povedal Lei Jun, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Xiaomi Group.

https://youtu.be/CJhneBJIfOk

Xiaomi vyvinulo účinný motor s hmotnosťou 500 g s menovitým výstupným krútiacim momentom 30 Nm pre motor kĺbu hornej končatiny. Takto sa zaistila flexibilita horných končatín. Motor bedrového kĺbu je schopný okamžitého špičkového krútiaceho momentu až 300 Nm. Vďaka samostatne vyvinutému humanoidnému bipedálnemu riadiacemu algoritmu bola poloha chôdze naprogramovaná tak, aby bola prirodzená a stabilná. CyberOne je schopný udržať až 1,5 kg jednou rukou.

Vývoj CyberOne je výsledkom Xiaomi, jeho ideou je priniesť technologický ekosystém prepojený novými spôsobmi. Od smartfónov, nositeľných zariadení a inteligentných domácností až po inteligentnú výrobu, smart elektromobily či bionické roboty. Technológiu použitú vCyberOne vraj nájdeme neskôr aj v iných produktoch od Xiaomi.

Zdroj