Reklama

Xbox prichádza v troch nových verziách. Pridá sa k ním aj handheld?

Zdroj | Microsoft
Stanislav Vinc
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Microsoft popri nádielke nových titulov pripravovaných pre jeho hernú konzolu Xbox predstavil aj nový hardvér, na ktorom si bude možné tieto hry užiť. Jedná sa o tri nové varianty súčasnej generácie, no v príprave by mohol byť aj prenosný Xbox.

„Myslím, že by sme mali mať aj handheld“, uviedol generálny riaditeľ divízie Microsoft Gaming Phil Spencer.

O tom, že by aj Microsoft mohol mať vo svojom portfóliu herného hardvéru prenosnú konzolu, sa hovorí už prakticky od zlatej éry hernej konzoly PlayStation Portable od Sony. Nikdy sa tak však nestalo, hoci podľa medzičasom uniknutých interných dokumentov Microsoft takúto možnosť reálne zvažoval, naposledy aj kvôli Sony, ktoré nedávno uviedlo na trh streamovacie prenosné zariadenie PlayStation Portal.

Obsah pokračuje pod reklamou

V rozhovore pre portál IGN sa Phil Spencer otázke o handheld konzole nevyhol, ale ani sa o to nesnažil. Otvorene priznal, že prenosný Xbox je niečo, čo by podľa neho nemalo chýbať v ponuke Microsoftu. „Naša budúcnosť v oblasti hardvéru je celkom skvelá, aj práca, ktorú odvádza tím ohľadom rôznych foriem hrania, som z toho neuveriteľne nadšený.“

Microsoft by sa samozrejme mohol vydať podobnou cestou ako Sony a namiesto plnohodnotnej konzoly s vlastným hardvérom pre lokálne hranie, by mohol priniesť na trh zariadenie ako je práve spomínaný PlayStation Portal. Šlo by tak prakticky iba o obrazovku s ovládačom a základným hardvérom pre spustenie cloudového hrania, v ktorom má Microsoft silnú pozíciu.

Portal však Phila zrejme nechal vlažným, na rozdiel od jeho ďalšej konkurencie. „Mám rád svoj ROG Ally, môj Lenovo Legion Go, môj Steam Deck“, uviedol Spencer. „Myslím, že mať možnosť hrať hry lokálne, je veľmi dôležité.“

Z vyjadrení Phila Spencera nie je úplne jasné, ako je divízia Microsoft Gaming s vývojom handheldu ďaleko, no jeho príchod je dnes už viac-menej istý. Hoci sme sa jeho predstavenia pri poslednej tlačovej konferencii venovanej Xbox novinkám nedočkali, nový hardvér na nej predsa len nechýbal. Microsoft na trh prináša tri nové verzie herných konzol Xbox Series X a Series S.

Ponuku najlacnejšej verzie Series S, ktorá bola doposiaľ dostupná s 512 GB úložiskom v bielej farbe a 1 TB úložiskom v čiernej, doplní opäť biela verzia s 1 TB úložiskom za cenu 349,99 €. Pre tých, ktorí chcú taktiež o niečo viac úložiska, no láka ich skôr výkonnejší Series X, budú mať po novom k dispozícii Xbox Series X v 2 TB Galaxy Black Special Edition so zeleným podtónom a cenou 649,99 €.

Najzaujímavejší z trojice je nový biely Xbox Series X s 1 TB interným úložiskom, ktorý je ale na rozdiel od všetkých doterajších verzií Series X plne digitálny. Konzole teda chýba mechanika pre fyzické kópie hier a spolieha sa plne na ich sťahovanie z obchodu Xbox Store, podobne ako tomu je pri lacnejšej verzii Series S. Táto verzia konzoly bude dostupná na vybraných trhoch za cenu 499,99 €.

Plne digitálny Xbox Series X sme očakávali už od jesene 2023, kedy sa na verejnosť vďaka súdnemu sporu dostali interné dokumenty divízie Xbox. V nich bola nová verzia s kódovým označením Brooklin dokonca aj vizualizovaná a to ako oválna konzola v čiernom dizajne s energeticky efektívnejším hardvérom, novou konektivitou a identickou cenou. Tento dizajn teda Microsoft opustil, nevedno či práve z dôvodu tohto úniku.

Dátumy vydania nových verzií herných konzol Xbox Series X/S zatiaľ Microsoft neprezradil. Hovorí však, že ich spoznáme „v najbližších mesiacoch“, čo by malo znamenať, že na trh dorazia zhruba na jeseň, od ktorej predaje postupne rastú až po koniec roka s vrcholom na Vianoce.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.