Reklama

Windows 10 – konečne ten správny operačný systém?

Števo Porubský

Windows 8 potreboval nástupcu ako soľ. Už len to, že niesol párne označenie hovorilo o tom (aj z historického hľadiska), že tento systém Microsoftu nevyjde. Stalo sa. Windows 8, resp. jeho čiastočne upravená verzia Windows 8.1 veľa vody nenamútili, skôr namútili rozsiahle diskusie a odpor. Za necelý polrok sa táto situácia môže konečne zmeniť.

Windows 10

Pozrite si

Windows 8.1 je konečne od dnes k dispozícii na stiahnutie, bezplatne pre Windows 8

Nelichotivé je však už na prvý pohľad označenie – Windows 10. Žeby Microsoft tušil, že ani táto verzia nebude tá správna a urýchlene sa chce dostať k číslu 11? Veríme, že nie a zamestnanci, ktorí sa udržali v Microsofte po veľkom prepúšťaní si svoju prácu robia ešte lepšie, ako kedysi. Základnou myšlienkou Windows 10 je jednoduchosť. Hoci systém bude pomerne náročný, fungovať by mal na smartfónoch, tabletoch, hybridoch, notebookoch, desktopoch a dokonca aj na herných konzolách! Vďaka schopnosti rozpoznania hardvéru bude Windows 10 schopný špecifického rozhrania pre jednotlivé platformy. V praxi to bude znamenať, že ak budete používať smartfón s Windows 10, zobrazia sa vám tzv. tiles, teda známe dlaždice. Ak však zapnete Windows 10 na notebooku, objaví sa zázračné tlačidlo štart a klasická pracovná plocha bez otravných megalomanských dlaždíc. Palec hore!

Windows 10

„Windows 10 je prvým krokom celej novej generácie OS Windows, poskytujúci zákazníkom nové spôsoby vzájomného prepojenia, hrania a práce,“ povedal Terry Myerson, výkonný viceprezident skupiny Operačných systémov spoločnosti Microsoft. „Bude to náš najkomplexnejší OS a najlepšie vydanie, aké kedy spoločnosť Microsoft vyvinula pre svojich firemných zákazníkov.“

https://www.youtube.com/watch?v=F_O-LrGL-YQ

Ponuka Štart bude rozšírená o „jednoklikový“ prístup k funkciám a súborom, ktoré ľudia najviac používajú. Zároveň sa v nej objavia aj dlaždice, no len v určitej miere a z aplikácií, ktoré si používateľ sám zvolí. Samozrejmosťou je vyhľadávanie, no nielen v počítači, ale aj na webe. Samozrejme cez Bing, ktoré bolo použité už aj vo Windows 8.

Windows 10

Aplikácie, ktoré boli vyvinuté pre celoobrazovkový režim známy z Windows 8 bude možné spúšťať v menších oknách a teda s nimi aj pohodlnejšie pracovať. Môžu byť upravované a presúvané, majú titulkový pruh v hornej časti, ktorý umožňuje maximalizovať, minimalizovať a uzavrieť program či aplikáciu.

Windows 10

Prekvapením je prítomnosť viacerých pracovných plôch, do ktorých si môžete jednoduchšie rozdeliť prácu či zábavu. Prepínanie medzi nimi by malo byť rýchle a jednoduché.

Windows 10

Okrem toho pribudlo tlačidlo Task View, vďaka ktorému budete môcť „nazerať“ do otvorených aplikácií v spodnej časti obrazovky.

Windows 10

Ďalšou novinkou je Snap Assist na zobrazenie 4 aplikácií do kvadrantov na jednej ploche. Zároveň sa vedia zobraziť aj ostatné bežiace aplikácie, s ktorými môžete pracovať a preťahovať do okien/plôch, s ktorými pracujete.

https://www.youtube.com/watch?v=84NI5fjTfpQ

Microsoft nezmenil len vzhľad, ale aj „útroby“ nového OS. Jednou z oblastí pokroku sú podľa výrobcu hlavne užívateľské identity, ktoré zvyšujú odolnosť proti narušeniu, odcudzeniu dát alebo phishingu. Windows 10 tiež dopomôže k prevencii straty dát pomocou kontajnerov a oddelenia dát na aplikačnej a súborovej úrovni, umožňujúc ochranu, ktorá sleduje dáta nech už idú kamkoľvek.

Windows 10

Microsoft okrem iného predstavil aj Windows Insider program pre spoluprácu s používateľmi na vylepšovaní systému. Windows Insiders sa budú môcť zapojiť do obojsmerného dialógu so spoločnosťou a poskytovať spätné väzby na produkt v priebehu jeho vývojového cyklu. Mimochodom, od dnes by mal byť k dispozícii tzv. „Technický náhľad“ (Technical Preview) pre počítače, takže ak máte dostatok odvahy a pre istotu aj záložný počítač, môžete nový Windows 10 vyskúšať už teraz. Na finálnu verziu si však budeme musieť počkať do prvej polovice budúceho roka.

TIP: Stiahnite si Winodws 10 Technical Preview medzi prvými

Windows 10

Pozitívnou správou pre vývojárov je poskytnutie platformy na všetkých zariadeniach s jednotným obchodom pre aplikácie. To znamená, že vývojári budú môcť vyvinúť aplikáciu pre viacero zariadení (smartfón, tablet, notebook…) súčasne, takže vyhľadávanie, nákup a aktualizácia bude pre zákazníkov jednoduchšia ako kedykoľvek predtým.

Ak máte dostatok času, pozrite si kompletné predstavenie Windows 10:

https://www.youtube.com/watch?v=NfveyXCsiA8

Foto: Microsoft

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.