Reklama

WhatsApp má podporovať četovanie s inými aplikáciami, kvôli nariadeniu EÚ

Zdroj | Mika Baumeister/Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Mika Baumeister/Unsplash
Zdroj | Mika Baumeister/Unsplash

Aby ste sa mohli skontaktovať s priateľmi, ktorí používajú konkrétnu četovaciu aplikáciu, si ju zrejme už čoskoro reálne nebudete musieť aj inštalovať a aktivovať. Zdá sa, že prepojenie s konkurenčnými četovacími aplikáciami bude už čoskoro možné priamo v aplikácii WhatsApp.

Četovacia aplikácia od spoločnosti Meta sa pripravuje príchod DMA – aktu o digitálnych trhoch z dielne Európskej únie, ktorého cieľom je vyváženie hospodárskej súťaže.

Nová funkcia s názvom „Čety tretích strán“ sa objavila v najnovšej beta verzii aplikácie WhatsApp, ktorú spoločnosť Meta zverejnila vo svojom testovacom programe. Funkcia je ešte stále vo vývoji a doposiaľ nebola ani oficiálne oznámená. Jej príchod je však vzhľadom na nové nariadenie EÚ nevyhnutný.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | WABetaInfo

Európska únia si dala v rámci nového aktu o digitálnych trhoch za cieľ rozptýliť monopolné pôsobenie technologických gigantov na európskom trhu. Používateľov chce ochrániť pred uzatvorením sa do jedného ekosystému a dať im možnosť zvoliť si, ktorú službu chcú používať.

Únia chce touto cestou zároveň podporiť menšie platformy, ktoré nepochádzajú z dielní tzv. „strážcov prístupu“, medzi ktorých sa aktuálne radí napr. Apple, Amazon, Google, Meta či Microsoft.

Meta, ako strážca prístupu, má podľa Európskej únie na našom trhu s četovacími aplikáciami dominantné postavenie a tak sa musí podľa nového aktu o digitálnych trhoch otvoriť konkurencii. Inými slovami, WhatsApp čoskoro používateľom umožnia četovať aj s používateľmi konkurenčných aplikácií, ako sú napr. Telegram, Viber či Discord.

Pozrite si

Google môžete dať stopku v sledovaní vašich dát!

Podobnú funkciu by mal skôr či neskôr dostať napríklad aj Messenger, ktorý bol taktiež zaradený na zoznam strážcov prístupu. Na tomto zozname aktuálne chýba platforma iMessage od Apple, ktorá však pozornosti orgánov EÚ neunikla. Ešte stále však prebieha podrobnejšie preverovanie, či by tzv. „modré bublinky“ mali byť na tento zoznam zaradené, hoci podmienky na to spĺňajú.

Apple sa proti zaradeniu na tento zoznam bráni a v argumentácii voči Európskej únii tvrdí, že iMessage nie je na našom území tak populárnou voľbou ako v Spojených štátoch. Podľa informácií agentúry Bloomberg z konca roka 2023 sú orgány tomuto argumentu naklonení, no na definitívne rozhodnutie si budeme musieť ešte zhruba mesiac počkať.

Aplikácia Správy a v nej implementovaná služba iMessage však nezostane úplne zatvorená bez ohľadu na rozhodnutie EÚ. Apple napokon poľavilo tlaku konkurencie a používateľov a do svojej aplikácie implementuje technológiu RCS, ktorá rozširuje dnes už zastaraný protokol SMS o podporu multimediálnych správ, skupinových četov, indikátorov písania a správ bez obmedzenia počtu znakov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.