Reklama

Google môžete dať stopku v sledovaní vašich dát!

Zdroj | Firmbee.com
Stanislav Vinc
Zdroj | Firmbee.com
Zdroj | Firmbee.com

Európska únia v priebehu minulého roka označila viaceré technologické spoločnosti, vrátane Google, za tzv. strážcov prístupu. Umožňuje jej to spoločnostiam nariadiť pravidlá, ktoré majú za cieľ chrániť súkromie európskych používateľov.

Na základe tohto rozhodnutia Google pod účinkom aktu o digitálnych trhoch umožní používateľom v rámci EÚ vybrať si, či odstrihnú konkrétnym službám prístup k ich dátam.

Bez niektorých služieb od Google si je už dnes ťažké predstaviť každodenný život. Dostupné sú všetky z nich v podstate bezplatne, za ich používanie totiž platíte svojimi dátami. Ideálne je, pokiaľ sa pri používaní Google služieb aj prihlásite do vášho osobného či firemného účtu. Kalifornský gigant týmto spôsobom môže presnejšie sledovať vašu aktivitu naprieč vašimi zariadeniami a jeho aplikáciami a službami.

Obsah pokračuje pod reklamou

Európska únia sa postupne pokúša technologickým gigantom takpovediac odseknúť chápadlá a vrátiť používateľom kúsok z ich anonymity bez toho, aby sa museli úplne vzdať používania takýchto služieb. Akt o digitálnych trhoch, ktorý takúto možnosť prináša, vstúpi do platnosti už 6. marca 2024.

Pozrite si

Malé, hranaté a inteligentné? To je vreckové AI zariadenie Rabbit R1

Google preto v predstihu oznámil, že používateľom jeho služieb umožní vybrať si, či určité služby ponechajú pripojené ku svojim účtom a ktoré od účtu naopak odstrihnú. Vybrať si bude možné odstrihnutie, ale aj ponechanie všetkých služieb, ako aj kombinácia týchto dvoch možností v jednotlivých službách, konkrétne Vyhľadávanie, YouTube, reklamné služby, Google Play, Chrome, Nákupy Google a Mapy Google.

Odpojenie služby od účtu neznamená, že vás Google pri používaní odpojenej služby odhlási z vášho účtu. V praxi by Google iba nemal v takomto prípade zbierať údaje o vašej aktivite, alebo tak robiť len vo veľmi obmedzenej miere. Zároveň odpojenie služby nebude mať vplyv na zdieľanie vašich dát s tretími stranami.

Ak sa napríklad rozhodnete odpojiť od vášho účtu Mapy, Google vám nebude môcť zobrazovať odporúčané miesta v okolí na základe vašich predchádzajúcich hodnotení a návštev. Menej relevantné budú napríklad aj odporúčania videí v službe YouTube, ktoré v opačnom prípade v sekcii Objaviť berú do úvahy vašu aktivitu vo Vyhľadávaní, YouTube aj Chrome.

Vybrať si, ktoré služby si ponecháte pripojené k účtu a ktoré nie, môžete už dnes v nastaveniach vášho účtu. Podrobný postup, ako na to na jednotlivých platformách, ponúka Google vo svojom návode, ktorý je dostupný aj v slovenčine. Toto nastavenie nadobudne platnosť práve 6. marca 2024.

Aj v prípade odpojenia služieb budú ešte stále existovať prípady, v ktorých bude môcť Google naďalej s vašimi dátami naprieč jeho službami pracovať. Bude tak napríklad v prípade potreby zabránenia podvodu, ochrany pred spamom či dodržaním práva. Rovnako bude musieť Google pracovať s podrobnejšími dátami aj pre dokončenie platieb v službách Google Play, Play a Google Payments.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.