Reklama

Western Digital chce využiť novú technológiu na výrobu 40 TB HDD

Zdroj | Wikipedia
Viktor Šmidák
Zdroj | Wikipedia
Zdroj | Wikipedia

Výrobca pamäťových úložísk, Western Digital, prichádza s novou technológiou. Tá má umožniť výrobu harddiskov i s kapacitou 40 TB.

Už niekoľko rokov experti predpokladajú, že flash disky postupne nahradia tie pevné. Harddiskom nepomohla ani technologická stagnácia, s ktorou však chce najnovšie niečo urobiť Western Digital. Ten predstavil na konferencii s San Jose technológiu HAMR, ktorá by mohla dať HDD úložiskám nový impulz.

Pozrite si

WD My Passport Ultra (4 TB) – externý disk s USB-C pripravený na cesty

Ten sa mal dostaviť už pri technológii HAMR. Technológia HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording) je schopná vyššej hustoty magnetického zápisu vďaka zahrievaniu platne malým optickým laserom, ktorý sa nachádza v hlavičke.

Riešenie HAMR ale nebolo dokonalé. Stále sa totiž nepodarilo technológiu implementovať bezchybne, navyše vytvárané teplo pri procese mohlo znížiť spoľahlivosť.

Pozrite si

Seagate Innov8 je prvý externý 8 TB HDD s USB napájaním

MAMR (Microwave-Assisted Magnetic Recording) má hneď niekoľko výhod oproti HAMR. Na produkciu môže byť využitá zaužívaná technológia, rovnako využíva zapisovaciu hlavičku, no namiesto tepla pracuje s elektromagnetickým mikrovlnným žiarením.

Výhodou je fakt, že magnetický materiál sa nezahrieva, ale produkuje elektromagnetické pole. MAMR v konečnom dôsledku umožní zápis väčšieho množstva dát na rovnako veľký priestor zmagnetizovanej plochy.

Zdroj | WD

Prvé disky využívajúce MAMR technológiu budú na trhu v roku 2019. Medzi prvých zákazníkov však budú patriť dátové centrá, ktoré všetky dáta uložené na cloude skladujú na pomalších pevných diskoch, narozdiel od použitia SSD. Postupom času chce Western Digital ponúkať až 40 TB 3,5-palcové úložíská, ktorých by sme sa mali dočkať do roku 2025.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.