Reklama

WD My Passport Ultra (4 TB) - externý disk s USB-C pripravený na cesty

Stanislav Vinc
94 %
Neustále zväčšujúce sa súbory si vyžadujú nielen čoraz väčšie externé úložiská, ale aj vyššie prenosové rýchlosti. Našťastie tu však máme štandard USB-C a disky, akým je aj WD My Passport Ultra, ktorý sme testovali v 4 TB verzii.

Balenie externého disku Western Digital My Passport Ultra je pomerne jednoduché. Okrem samotného disku v ňom nájdete iba obojstranný, samostatný USB-C kábel s adaptérom na USB-A a návodom, na ktorom si okamžite všimnete možnosť inštalácie dodatočného softvéru pre Windows a macOS.

V prípade prvého menovaného systému si do počítača po zapojení disku môžete nainštalovať program WD Blackup, WD Security a WD Drive Utilities. V prípade systému macOS je to oficiálne iba druhý a tretí menovaný program.

Pravdou však je, že okrem toho si do Macu priamo z disku môžete nainštalovať aj program Paragon NTFS for Mac, ktorý vám umožní využívať disk naformátovaný na súborový systém NTFS. WD to nikde jednoznačne nedeklaruje, no podľa všetkého ide o plnú licenciu, ktorú by ste si inak museli po skončení 10-dňovej skúšobnej verzie zakúpiť za 19,95 €.

Softvér však zatiaľ nechajme bokom a pozrime sa na samotný externý disk. Slovo Passport (cestovný pas) nie je v názve tohto disku náhodou, naznačuje jeho pripravenosť na časté prenášanie a teda na jeho zvýšenú odolnosť.

Disk je uložený v eloxovanom kovovom obale, ktorý pôsobí na dotyk pevne a kvalitne, i keď sa vzhľadom na dutú odozvu zdá, že je v ňom ešte nejaké miesto navyše a teda že disk mohol byť aj o niečo tenší.

Ako už bolo spomenuté vyššie, samotný USB-C kábel prítomný v balení nie je priamou súčasťou tela pevného disku. Inými slovami, na disku nájdete klasický USB-C port a je len na vás, aký kábel použijete na prenos dát.

Kábel teda môžete ľahko zabudnúť alebo niekde zapotrošiť, no na druhej strane môžete pokojne siahnuť po takmer akomkoľvek inom kábli od smartfónu alebo notebooku. Vďaka univerzálnosti tohto portu mimochodom druhý koniec môžete pokojne zapojiť aj do smartfónu alebo tabletu. Bude si to však vyžadovať preformátovanie disku na iný súborový systém.

Disk sme testovali na MacBooku Pro, na ktorom ani iný, ako USB-C port, skrátka nenájdete. WD My Passport Ultra je tak pre tento počítač ako stvorený, hoci je po rozbalení naformátovaný na systém NTFS, ktorému macOS natívne bez programu Paragon NTFS for Mac (alebo iného) skrátka nerozumie.

Príliš to však ale neprekáža, po doinštalovaní tohto softvéru môžete naplno využívať centrálny softvér WD Discovery, z ktorého si do Macu môžete doinštalovať programy WD Security a WD Drive Utilities. Druhý menovaný program je pomerne jednoduchý a slúži iba na diagnostiku disku, nastavenie jeho automatického uspania alebo na jeho permanentné vymazanie.

Program WD Security je o niečo sofistikovanejší a slúži na šifrovanie súborov na disku pomocou 256-bitového hardvérového šifrovania. K vašim súborom na disku sa tak dostanete len s vašim heslom, ktoré nesmiete zabudnúť. Ak by aj váš disk niekto našiel, bude to preňho iba drahé ťažítko. V prípade, že heslo zabudnete, disk budete musieť naformátovať, čím o všetky dáta prídete.

Výrobca neuvádza, akú má mať tento disk teoretickú rýchlosť zápisu a čítania a nie je nám úplne jasné, čo za tým stojí. Za realitu sa totiž WD určite hanbiť nemusí, disk dosahoval v oboch prípadoch priemernú rýchlosť 120 MB/s, čo samozrejme nie je žiaden svetový rekord, no na bežné používanie viac než postačuje.

Western Digital My Passport Ultra je skutočne vydarený externý disk, obzvlášť v nami testovanej verzii so štedrou kapacitou 4 TB. Treba však počítať s tým, že táto najväčšia pamäťová verzia je oproti menším kapacitám o zhruba 8 milimetrov hrubšia a o 100 gramov ťažšia.

Externý disk WD My Passport Ultra určite nie je najkompaktnejší disk na trhu, no na druhej strane vám v stále veľmi prenosnom tele ponúkne priestor, ktorý budú mať problém zaplniť aj tí najväčší zberači dát. Ak si teda potrebujete so sebou mimo domova či kancelárie so sebou brať veľký objem dát, kúpu externéhp disku WD My Passport Ultra vám určite odporúčame.

Externý disk WD My Passport Ultra si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.