Reklama

Vzor pre elektromobilu šokoval poklesom predajov. Elektromobily nelákajú

Richard Pliešovský

Už od pradávna vieme, že ľudia sa boja nového a neznámeho. Nemalo by teda byť veľkým prekvapením, že ani z prechodu na elektromobily nie sú nadšení.

Napriek tomu sa experti čudujú, že predaje stagnujú, či dokonca v niektorých krajinách začínajú klesať. Je to však logické, nadšenci a fanúšikovia elektromobility si už nejaký model zadovážili a zvyšok motoristickej verejnosti váha.

Kľúčový letopočet 2035, keď majú mať v EÚ dominanciu elektrické vozidlá, sa zdá byť nedosiahnuteľnou métou. Je možné, že zákaz spaľovacích automobilov sa presune na neskôr. Všetko bude jasnejšie za dva roky, keď sa má posúdiť, či je tento termín realistický.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Na Slovensku v poslednej dobe zdraželo až 34 elektromobilov

Aktuálne v súboji trh vs politická vôla vedie trh. Ťažko je totiž vnútiť motoristovi elektromobil, zvlášť, ak naň štát neprispeje dotáciou (na Slovensku o nej ani nechyrovať). Problémom, okrem ceny a strachu z nového druhu pohonu, je u nás aj slabá infraštruktúra. Kto nebýva v rodinnom dome a nežije vo veľkom meste, nemá veľa dôvodov prejsť na elektromobil.

Je to, samozrejme, veľká škoda, pretože rozdiel medzi spaľovacím a elektrickým pohonom je obrovský, nejde len o akúsi slniečkársku aktivitu. Aktuálne sme v prechodnej fáze, keď sa nové elektrické vozidlá neustále vylepšujú (dojazd a rýchlosť nabíjania). Postupne, ako budú pribúdať noví majitelia elektromobilov, začnú sa o ne zaujímať ďalší motoristi a pomaly sa naštartuje efekt snehovej gule.

Pozrite si

Je to tu! Na Slovensku je elektromobil s cenou pod 20 000 €!

Asociácia The European Automobile Manufacturers‘ Association (ACEA) zverejnila informáciu, že v máji sa registrácie vozidiel v Európskej únii znížili o 3 %! Pokles bol zaznamenaný na troch zo štyroch hlavných trhov regiónu: v Taliansku (-6,6 %), v Nemecku (-4,3 %) a vo Francúzsku (-2,9 %). Polepšilo si Španielsko, keď dosiahlo mierny rast o (3,4 %). Veľkým prekvapením je azda najväčší vzor pre elektromobilitu, Nórsko. To zaznamenalo pokles až o 10,5 %! V Rakúsku sa v máji zaregistrovalo niečo málo cez 19 000 elektromobilov. Percentuálne si najlepšie vedie Belgicko, kde predaje elektromobilov medziročne rastú takmer o polovicu.

Najväčšie európske trhy pre elektrické vozidlá [január – máj 2024]:

KrajinaPočet elektromobilov
Nemecko167 000
Spojené kráľovstvo121 000
Francúzsko105 000
Holandsko44 000
Nórsko42 000
Švédsko41 000
Belgicko34 000
Taliansko26 000
Rakúsko19 000

Na Slovensku bolo v máji zaregistrovaných 7 294 vozidiel (v máji 2023 to bolo 8 039). Podiel benzínových tvoril 44,1 %, naftových 18,9 %, hybridov 30,5 %, plne elektrických 2,6 %, plug-in hybridov 1,9 % a ostatných 2 %.

Zdroj | ACEA

Portál ACEA konštatuje, že napriek májovému poklesu sa počet registrácií automobilov za prvých päť mesiacov tohto roku zvýšil o 4,6 % na 4,6 milióna kusov. Stúpa to pomaly, ale predsa.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.