Reklama

Je to tu! Na Slovensku je elektromobil s cenou pod 20 000 €!

Zdroj | Dongfeng
Števo Porubský
Zdroj | Dongfeng
Zdroj | Dongfeng

Čínsky Dongfeng, ktorý na Slovensku poznáme hlavne vďaka pomerne drahým elektromobilom ako Voyah Free, Voyah Dream i M-Hero 917, ale aj cenovo dostupným spaľovákom, priniesol na trh ako prvý cenovo dostupný elektromobil s cenou do 20 000 €.

Nejde pritom o žiadnu nákupnú tašku, do ktorej sa zmestia dvaja pasažieri a dve nákupné tašky, ale o plnohodnotné malé mestské auto s dojazdom niekoľko stoviek kilometrov.

Zdroj | Dongfeng
Obsah pokračuje pod reklamou

Aby sme boli presní, Dongfeng Box (v Číne ako Nammi 01) ešte len bude s cenou pod 20 000 €, pretože aktuálne je na trhu iba najvyššia verzia E3 s 42,3 kWh batériou. V predaji ale ešte tento rok budú modely E1 a E2 s rovnakou, resp. menšou, 31,4 kWh batériou. A minimálne najnižší model bude mať cenou menej ako 20 000 €. Oba typy batérií sú pritom LFP.

Ani cena 21 990 € za najvyšší model ale nie je zlá. Zaujímavé je, že doplnkovou výbavou je jedine metalická farba za 660 €. Všetko ostatné je už súčasťou výbavy.

Zdroj | Dongfeng

U všetkých troch verzií sa o chod vpred (i vzad) stará elektromotor s výkonom 70 kW a 160 Nm krútiacim momentom. Na stovku Dongfeng Box zrýchli za 10,6 sekundy, na 50 km/h ale bude podstatne rýchlejšie. Maximálna rýchlosť je 140 km/h.

Na jedno nabitie bude Box schopný prejsť 240, resp. 340 km podľa metriky WLTP. Vo všetkých verziách na vás čaká predohrev batérie, vyššie verzie s 42,4 kWh batériou ponúknu aj V2L a V2V, teda možnosť využívania batérie na napájanie elektrospotrebičov, alebo nabíjanie iného elektromobilu.

Zdroj | Dongfeng

Zaujímavá je aj základná výbava. Samozrejmosťou sú LED svetlomety vpredu i vzadu, top verzia má aj adaptívne prepínanie medzi diaľkovými a stretávacími. Poteší bezkľúčové otváranie dverí, vo vnútri na vás čaká 12″ displej v stredovej konzole a 5″ displej pred vodičom, ale aj bezdrôtová nabíjačka pre smartfón. K dispozícii máte 4, resp. 6 reproduktorov. Top model má vyhrievané i ventilované sedadlo vodiča, pričom je aj elektricky nastaviteľné i s pamäťou.

Zdroj | Dongfeng

Samozrejmosťou je aj viacero bezpečnostných systémov, od základu ako ABS či ESP, cez EBA, EBD až po kontrolu trakcie, sledovanie tlaku v pneumatikách, asistenta rozjazdu do kopca, aktívne brzdenie, systém varovania pred čelnou zrážkou či varovanie pred vybočením z jazdných pruhov. V základe všetkých troch verzií nájdete aj udržiavanie v jazdnom pruhu, rozpoznávanie dopravných značiek, inteligentný obmedzovač rýchlosti, inteligentné prepínanie medzi systémom TJA – Asistent
dopravnej zápchy a asistentom HWA – asistent jazdy na diaľnici, ale aj monitorovanie únavy vodiča, tempomat, resp. adaptívny tempomat i cúvaciu kameru.

Auto má rozmery 4,03 x 1,81 x 1,57 m a rázvor 2,66 m, pričom pohotovostná hmotnosť je niečo vyše 1,2, resp. 1,3 tony, v závislosti od veľkosti batérie. Auto je obuté na 17″ diskoch.

Dongfeng Box má záruku 3 roky, alebo 100 000 km, resp. 8 rokov, alebo 150 000 km na batériu.

Zdroj | Dongfeng
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.