Reklama

Vznikol tretí diel učebnice IT bezpečnosti. Ako pomôže stredoškolákom?

Roman Calík

Boli sme pri krste mimoriadne dôležitej učebnice, ktorú pripravilo občianske združenie Preventista – združenie pre prevenciu a bezpečnosť.

Nový, v poradí už tretí diel učebnice je určený pre stredné odborné školy a gymnáziá. Tam kde štát zlyháva, pomáhajú dobrovoľníci, a to žiaľ aj v prípade veľmi dôležitej témy – výučba IT bezpečnosti.

Dnes žijeme vo svete, kedy je IT neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Pripraviť sa na nástrahy doby, riziká či porozumieť problematike cloudových technológií so zreteľom na bezpečnosť je tak potrebné už na školách. A to platí tak pre základné, ako aj stredné odborné školy či gymnáziá. Tu v posledných rokoch pomáha práve občianske združenie Preventista – združenie pre prevenciu a bezpečnosť s partnermi, ako je napríklad Nadácia ESET či Tatra banka.

Obsah pokračuje pod reklamou

Práve s cieľom poskytnúť stredoškolákom kvalitný študijný materiál, z ktorého môžu čerpať počas vyučovacích hodín o aktuálnych témach IT bezpečnosti aj v rámci medzipredmetovej výuky, vznikla v poradí už tretia učebnica Informačnej bezpečnosti pre stredné odborné školy a gymnáziá. Nosnými témami sú tu práve cloudové technológie, ich riziká a bezpečnosť, rovnako tak OWASP (Open Web Application Security Project) top 10 s využitím na penetračné testovanie a sociálne inžinierstvo. A aká by to bola učebnica aktuálnej doby bez náhľadu na riziká a nástrahy umelej inteligencie? Aj tieto témy v 240-stranovej učebnici nájdete.

Na tvorbe učebnice sa podieľali skutoční odborníci z praxe, takže nejde o „zhrnutie“ poučiek, ale podanie problematiky pre študentov na základe bohatých skúseností autorov tak, aby jej porozumeli aj na príkladoch z reálneho života. Medzi autorov patria: Daniel Chromek – vedúci oddelenia IT bezpečnosti v spoločnosti ESET, Marek Zeman – vedúci oddelenia IT bezpečnosti v Tatra banke, Peter Šantavý – technologický manažér IT projektov pôsobiaci v bratislavskej arcidiecéze, Iveta Šťavinová – Seniou Cyber Security Solution Specialist v spoločnosti ESET či Jozef Úroda – ICT & Security risk manažér v Tatra banke. Mimochodom s Jozefom Úrodom sme robili aj zaujímavý rozhovor v našej relácii TECHTALKS, a to na tému: „Phishing a váš účet v banke. Vieme, ako neprísť o peniaze“

Nový tretí diel učebnice nadväzuje na dve vydania, kde prvý diel vyšiel v roku 2021 a bol zameraný na témy ako osobná bezpečnosť či práca žiakov s mobilným telefónom a počítačom. Druhý diel vyšiel minulý rok (2023) a rozoberal bezpečnostné normy v organizácii a implementáciu normy ISO 27002. Mimochodom práve druhý diel sa čoskoro dočká aktualizácie, práve kvôli úpravám v norme ISO. Prvé dva diely vzbudili na školách veľký záujem a spolu s tretím dielom dokážu pomôcť školám postaviť samostatný predmet informačnej bezpečnosti na stredných školách. Dokonca sú učebnice pripravené tak, aby spĺňali metodické pokyny výučby daných predmetov. Žiaľ oficiálne Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky neboli zaradené do učebných plánov. Samozrejme je možné využívať len vybrané kapitoly jednotlivých dielov učebníc napríklad aj v rámci hodín informatiky.

Zaujímavé je, že prvé dva diely už využíva viac ako 300 slovenský škôl v rámci svojho vzdelávania študentov. Dokonca po nich siahli aj mnohé vysoké školy. „Veríme, že tretí diel prinášajúci mimoriadne hodnotné informácie ešte viac prispeje k skvalitneniu vyučovania o nástrahách digitálneho sveta“ – uviedol Jaroslav Oster, zakladateľ OZ Preventista a konzultant spoločnosti Info consult.

A ako učebnicu získať? Aktuálne môžu učebnicu získať slovenské školy, ktoré využívajú prvý a druhý diel učebnice bezplatne, pričom čoskoro pribudnú aj metodické príručky. Tlačená verzia učebnice – tretia časť Učebnica Informačnej bezpečnosti pre stredné odborné školy a gymnáziá, je školám aj širšej verejnosti dostupná za cenu výrobných nákladov, a to na úrovni 9,40 €/ks. Mimochodom prvý a druhý diel učebnice sú dostupné v elektronickej podobe bezplatne už dnes, nový tretí diel bude takto dostupný pravdpodone v priebehu budúceho roka.

Krst knihy symbolicky v spoločnosti ESET pokrstila Lucia Marková, správkyňa Nadície ESET, ktorá podporila vydanie učebnice.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.