Reklama

Hráčsky USB-C headset, ktorý si rozumie s (takmer) každou platformou

Stanislav Vinc
91 %
Platformové hádky hráčov síce ešte nie sú celkom minulosťou, no vďaka cross-platformovým titulom, ako aj vďaka lacnejšiemu hardvéru dnes už mnoho hráčov skáče pri hraní obľúbených hier z jednej platformy na druhú. Presne pre takýchto hráčov je určený headset SteelSeries Arctis 1 Wireless, ktorý môžete pripojiť k počítaču, všetkým konzolám a dokonca aj k smartfónu alebo tabletu.

Výhody

  • bezdrôtový USB-C adaptér
  • odpojiteľný mikrofón
  • pevné a kvalitné spracovanie

Nevýhody

  • chýbajúci Bluetooth
  • textilné náušníky

Najsilnejšou zbraňou headsetu SteelSeries Arctis 1 Wireless je už spomínaná široká podpora moderných herných aj neherných platforiem. Pohodlne ho môžete pripojiť k počítaču, herným konzolám PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, ako aj k smartfónom a tabletom s operačným systémom Android.

Tajomstvo úspechu jeho multiplatformovej nátury je USB-C pripojenie skombinované s dodatočnými adaptérmi a káblami, ktoré sú súčasťou jeho balenia. Základ pripojenia tvorí kompaktný bezdrôtový USB-C adaptér, ktorý prenáša zvuk medzi headsetom a pripojeným zariadením pomocou klasického pripojenia na frekvencii 2,4 GHz.

Bluetooth vo výbave tohto headsetu nehľadajte, no chýbať vám nebude. Tento malý USB-C adaptér môžete priamo zapojiť napríklad priamo do hernej konzoly Nintendo Switch, alebo do smartfónu či tabletu s USB-C portom na spodnej strane. Na zložité párovanie a ešte zložitejšie prepájanie z jedného zariadenia k druhému ako pri Bluetooth pripojení tu môžete zabudnúť. Headset začne so zariadením komunikovať okamžite, bez potreby ďalšieho nastavovania.

Ak vám pri predchádzajúcom odseku napadlo, že váš počítač a ani konzola PlayStation 4 USB-C portom nedisponuje, nemusíte sa báť. SteelSeries pridalo do balenia headsetu aj adaptér, ktorý vám umožní premeniť spomínaný USB-C adaptér na klasické USB typu A, ktoré už môžete zapojiť do týchto dvoch zariadení. Ak už ale máte novší počítač alebo notebook s USB-C, headset k nemu môžete pripojiť aj priamo cez bezdrôtový adaptér.

V prípade konzoly Xbox One môžete z krabice vybrať ďalší kábel, konkrétne zvukový s 3,5-milimetrovým slúchadlovým portom na oboch stranách. Pomocou tohto kábla môžete headset pripojiť k hernému ovládaču Xbox One Wireless, ktorý má 3,5-mm jack umiestnený na spodnej strane.

Súčasťou headsetu samozrejme musí byť aj mikrofón, ktorý je v tomto prípade odpojiteľný. Mikrofón disponuje zvukovou certifikáciou aplikácie Discord a ponúka aj obojsmerné snímanie s potlačením okolitého ruchu. Hráčov na druhej strane týmto mikrofónom určite potešíte, pretože váš hlas budú počuť v krištáľovo čistej kvalite bez šumu.

Ak by ste sa potrebovali počas hry odmlčať, mikrofón nemusíte od slúchadiel odpájať. Aj „naslepo“ na headsete nahmatáte tlačidlo pre vypnutie mikrofónu, pričom o jeho vypnutí a zapnutí vás bude informovať stúpajúce alebo klesajúce pípnutie, vďaka čomu dokážete rozpoznať či je vypnutý alebo zapnutý aj bez zloženia headsetu z hlavy.

Pod týmto prepínačom sa nachádza koliesko pre nastavenie hlasitosti, ktorému susedí 3,5-mm jack pre priame pripojenie headsetu k zariadeniu. Ako môžete vidieť, vedľa zvukového portu sa nachádza microUSB port, hoci headset na komunikáciu so zariadeniami využíva modernejší USB-C port. Aj keď by som osobne aj na tomto mieste uvítal skôr USB-C, väčšina hráčov má zrejme ešte stále po ruke staršie microUSB káble, ktoré na nabíjanie využívajú aj herné periférie súčasnej generácie herných konzol.

Tak či onak, headset nebudete musieť nabíjať príliš často. Batéria v ňom vydrží s prehľadom papierových 20 hodín a ak by sa vám aj počas hrania vybila, headset stačí pripojiť k zariadeniu cez 3,5-mm jack. Fungovať totiž dokáže plnohodnote pri káblovom pripojení aj bez toho, aby ste ho zapli.

Pozrite si

Herný monitor Samsung Odyssey G9 ohromuje uhlopriečkou aj zakrivením

Opomenúť samozrejme nesmieme ani kvalitu zvuku samotných slúchadiel. V tomto prípade Arctis 1 až tak neprekvapia, no určite nesklamú. Ich zvukový profil je vyrovnaný a nerozhodia ho akčné momenty, scénické soundtracky a ani prehrávanie vlastnej hudby. Perfektne na ňom vynikne aj hovorené slovo a teda aj podcasty, ktoré som si cez headset s obľubou púšťal pri hraní hier.

Ak by som mohol headsetu niečo vytknúť, je to možno až príliš tuhá konštrukcia skombinovaná s penovými náušníkmi. Konštrukcia je vyrobená z ocele a bez pochyby určite odolá napríklad aj pádom zo stola, no náušníky tlačí k hlave trochu prisilno, čo sa môže odraziť v nepohodlí po dlhšom hraní.

Penové náušníky tejto tuhosti veľmi neodporujú a najšťastnejším výberom nie je ani ich textilný povrch, na ktorom sa ľahko zachytáva prach a nečistoty. Ak by na ich mieste bola skôr pamäťová pena a a namiesto textílie skôr koža, možno by tým vyriešila aj spomínaná tuhosť konštrukcie, uľahčilo by sa tým ich čistenie a čiastočne by bolo eliminované aj prenikanie okolitého ruchu do slúchadiel.

Pri oficiálnej cene 119,99 €, za ktorú sa SteelSeries Arctis 1 Wireless predáva, by som v jeho výbave privítal aj Bluetooth. Headset síce môžete pripojiť k takmer akémukoľvek zariadeniu, no iPhone či iPad k ním bohužiaľ nepatrí. Ide pritom o zariadenia, na ktorých si už dnes môžete pokojne zahrať Fortnite, PUBG alebo Minecraft aj v online režime, kde by sa vám headset určite zišiel. Jedinou možnosťou je použitie 3,5-mm portu v spojení s Lightning adaptérom.

Ak striedate iba platformy uvedené na krabici, absencia Bluetooth pripojenia vám prekážať určite nebude. Headset si naopak vďaka jednoduchosti pripojenia, dlhej výdrži batérie či kvalite spracovania určite zamilujete. Hráči na ostatných platformách môžu siahnuť po iných modeloch headsetov série Arctis , ktoré vám už za mierne vyššiu cenu Bluetooth pripojenie ponúknu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.